14:24 | 17.06.10 | Նորություններ | 4153
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ կառավարությունը հաստատել է Ա.Ալիխանյանի անվ. Երեւանի ֆիզիկայի ինստիտուտի երկարաժամկետ զարգացման ծրագիրը:
Ինչպես այսօր հայտնել է ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Չիլինգարյանը, ծրագրով նախատեսվում է գիտական ու տեխնիկական ենթակառուցվածքների բարելավում եւ արդիականացում, ուսումնական կենտրոնների ու գիտատեխնիկական լաբորատորիայի ստեղծում: Փաստաթուղթը նախանշում է ինստիտուտի գիտական հետազոտությունների առաջնահերթ ուղղությունները:
Աշոտ Չիլինգարյանը նշել է, որ ԽՍՀՄ-ի անկումից հետո հայկական ֆիզիկան մնաց առանց ուշադրության ու ֆինանսական աջակցության, եւ առկա բոլոր տեխնոլոգիաները հնացան: «Սակայն երկրում կա գիտական մեծ ներուժ, որը որոշակի բարեփոխումների դեպքում կարող է ՀՀ գիտությունը դուրս բերել միջազգային մակարդակի»,- ասել է ինստիտուտի տնօրենը:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդգծել է ծրագրի կարեւորությունը եւ նշել է, որ Ֆիզիկայի ինստիտուտը ձեռք է բերել արտասահմանյան գործընկերներ, որոնք ծանոթ են նրա հնարավորություններին եւ կմասնակցեն համատեղ միջազգային նախագծերին:

14:24 | 17.06.10 | Новости | 4227
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении одобрило сегодня программу долгосрочного развития Ереванского института физики им. А.Алиханяна.
Как сообщил сегодня директор института Ашот Чилингарян, программой предусмотрены реформирование и модернизация научных и технических инфраструктур, создание учебных центров и научно-технической лаборатории. Документ определяет приоритетные направления научных исследований института.
Ашот Чилингарян отметил, что после распада СССР армянская физика осталась без внимания и финансовой поддержки, и все существующие технологии устарели.
«Однако в стране есть большой научный потенциал, который при определенных реформах может вывести науку Армении на международный уровень», - сказал директор института.
Премьер-министр Армении Тигран Саргсян заявил сегодня о важности программы и отметил, что Институт физики приобрел иностранных партеров, которые уже знакомы с его возможностями и будут участвовать в совместных международных проектах.