14:24 | 17.06.10 | Նորություններ | 4153
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ կառավարությունը հաստատել է Ա.Ալիխանյանի անվ. Երեւանի ֆիզիկայի ինստիտուտի երկարաժամկետ զարգացման ծրագիրը:
Ինչպես այսօր հայտնել է ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Չիլինգարյանը, ծրագրով նախատեսվում է գիտական ու տեխնիկական ենթակառուցվածքների բարելավում եւ արդիականացում, ուսումնական կենտրոնների ու գիտատեխնիկական լաբորատորիայի ստեղծում: Փաստաթուղթը նախանշում է ինստիտուտի գիտական հետազոտությունների առաջնահերթ ուղղությունները:
Աշոտ Չիլինգարյանը նշել է, որ ԽՍՀՄ-ի անկումից հետո հայկական ֆիզիկան մնաց առանց ուշադրության ու ֆինանսական աջակցության, եւ առկա բոլոր տեխնոլոգիաները հնացան: «Սակայն երկրում կա գիտական մեծ ներուժ, որը որոշակի բարեփոխումների դեպքում կարող է ՀՀ գիտությունը դուրս բերել միջազգային մակարդակի»,- ասել է ինստիտուտի տնօրենը:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդգծել է ծրագրի կարեւորությունը եւ նշել է, որ Ֆիզիկայի ինստիտուտը ձեռք է բերել արտասահմանյան գործընկերներ, որոնք ծանոթ են նրա հնարավորություններին եւ կմասնակցեն համատեղ միջազգային նախագծերին:

14:24 | 17.06.10 | News | 4148
Yerevan/Mediamax/. Armenian government approved today the program for long-term development of Yerevan Institute of Physics after A. Alikhanyan.
As the Director of the Institute Ashot Chilingaryan informed today, the program provides for reformation and modernization of scientific and technical infrastructures, establishment of educational centers and a scientific-technical laboratory. The document defines the priority decisions for scientific research in the institute.
Ashot Chilingaryan noted that after USSR collapse, Armenian physics was left without attention and financial support, and all the existing technologies are outdated. “However, there is great scientific potential in the country, which, given certain reforms, may take Armenian science to an international level”, the Director of the Institute stated.
Armenian Prime Minister Tigran Sargsian stated today importance of the program and noted that the Institute of Physics has acquired foreign partners, who are already familiar with its capacities and will participate in joint international projects.