Գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանը կարող է դառնալ տարածաշրջանի գիտական կենտրոնը, այսօր հայտարարել է Գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, նա ասել է, որ դրան կարող են նպաստել մի շարք ծրագրեր, որոնք իրականացվում են գիտության ոլորտում կառավարության աջակցությամբ: Սամվել Հարությունյանը հատկապես նշել է նոր սերնդի սինխրոտրոնային ճառագայթման արագացուցչի ստեղծման CANDLE ծրագիրը: Նա նշել է, որ այդ ծրագրի իրականացումը լուրջ խթան կհաղորդի Հայաստանում դեղաբանության ու կենսաբանության զարգացմանը:
Սամվել Հարությունյանը կարծում է, որ CANDLE ծրագիրն ունի նաեւ քաղաքական նշանակություն: «Մենք ապրում ենք անկայուն տարածաշրջանում, իսկ համագործակցությունը գիտության ոլորտում կօգնի զգալիորեն թուլացնել լարվածությունը»,- ասել է նա:
Սամվել Հարությունյանն ընդգծել է, որ այդ ծրագրով արդեն հետաքրքրված են ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը, Գերմանիան եւ Չինաստանը: Ծրագրի 28%-ի ֆինանսավորումը ստանձնել է ՀՀ կառավարությունը եւ տրամադրել է համապատասխան տարածք:
Խոսելով Հայաստանում գիտության ընդհանուր վիճակի մասին` Սամվել Հարությունյանը նկատել է, որ շատ խնդիրներ ծագում են անբավարար ֆինանսավորման հետեւանքով: Այսպես, հայաստանյան գիտության տարեկան բյուջեն ներկայումս կազմում է $24 մլն: Սամվել Հարությունյանն ընդգծել է գիտության զարգացման մեջ մասնավոր հատվածի մասնակցության անհրաժեշտությունը եւ մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներին կոչ է արել ավելի շատ վստահել գիտությանն ու ներդրումներ կատարել նորարարության ասպարեզում:

12:55 | 08.09.10 | Новости | 4287
Председатель Госкомитета призвал представителей частного сектора доверять армянской науке и инвестировать в инновации
Ереван/Медиамакс/. Армения может стать научным центром региона, заявил сегодня председатель Госкомитета по науке Самвел Арутюнян.
Как сообщает Медиамакс, он сказал, что этому может способствовать ряд программ, реализуемых в сфере науки при поддержке правительства. Самвел Арутюнян, в частности, особо отметил программу CANDLE по созданию ускорителя синхротронного излучения нового поколения. Он отметил, что реализация данной программы окажет серьезный стимул на развитие в Армении фармакологии и биологии.
Самвел Арутюнян считает, что программа CANDLE имеет также политическое значение.
«Мы живем в нестабильном регионе, а сотрудничество в области науки позволит заметно ослабить напряжение»,- сказал он.
Самвел Арутюнян подчеркнул, что данной программой уже заинтересовались США, Россия, Германия и Китай. 28% финансирования программы взяло на себя правительство Армении, оно же предоставило соответствующую территорию.
Говоря о состоянии науки в Армении в целом, Самвел Арутюнян заметил, что многие проблемы возникают из-за недостаточного финансирования. Так, годовой бюджет армянской науки составляет сейчас $24 млн. Самвел Арутюнян подчеркнул необходимость участия частного сектора в развитии науки. и призвал представителей частного сектора больше доверять армянской науке и инвестировать в инновации.