ՀԾԿՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը /ՏՄՊՀ/ «ԱրմենՏել» ընկերությանը (Beeline ապրանքանիշ) տուգանել է 500 հազ. դրամով «սպառողներին մոլորության մեջ գցելու եւ անբարեխիղճ մրցակցության համար»:
Ինչպես նիստում հայտնել է ՏՄՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը, 2010թ. մայիսին «ԱրմենՏել» ընկերությունը հայտարարել էր ակցիա «Hi-Line բոլորի համար» ինտերնետ-կապի ծառայության շրջանակներում, որը ենթադրում էր անվճար միացում, անվճար մոդեմ եւ մեկ ամիս անվճար ինտերնետ:
ՏՄՊՀ նախագահը տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովը բողոք է ստացել սպառողից առ այն, որ անվճար ակցիայի շրջանակներում «ԱրմենՏել» ընկերությունը գանձում է 3000 դրամ Hi-Line-ի միացման համար, սակայն այդ տեղեկատվությունը բացակայում է Beeline-ի գովազդային հոլովակում:
Բողոքի հիման վրա հանձնաժողովը նախաձեռնել է վարչական վարույթ, որի շրջանակներում բացահայտվել է, որ ADSL մոդեմներ մատակարարող «АА-soft» ընկերությունը բաժանորդներին առաջարկում է վճարովի ծառայություն սոֆթ-ծրագիրը անձնական համակարգչում տեղադրելու համար, ինչը սպառողներին մոլորության մեջ է գցում, քանի որ «ԱրմենՏել»-ը տեղեկատվություն չի հրապարակում վճարովի ծառայության մասին:
Հանձնաժողովի նախագահը կարծիք է հայտնել, որ գովազդային հոլովակում «անվճար միացում» բառակապակցության օգտագործումը «անվճար ակտիվացման» փոխարեն սպառողներին գցում է մոլորության մեջ եւ հանդիսանում է անբարեխիղճ մրցակցության դրսեւորում:
ՏՄՊՀ -ն «ԱրմենՏել» ընկերությանը հանձնարարել է դադարեցնել եւ հետագայում բացառել սպառողներին մոլորության մեջ գցող գովազդային արշավների անցկացումը:
«ԱրմենՏել»-ի իրավաբանական ծառայության պետ Դավիթ Սանդուխչյանը հայտարարել է, որ ընկերությունը պայմանագիր է ստորագրել «АА-soft» ընկերության հետ մոդեմների մատակարարման մասին, սակայն պայմանագրում բացակայում է անհատական համակարգչում մոդեմների վճարովի տեղադրման մասին կետը: Նրա խոսքերով, «ԱրմենՏել» ընկերությունը չի կարող պատասխանատվություն կրել երրորդ կողմի բիզնես-գործունեության համար:
Միաժամանակ, նա նշել է, որ մոդեմների անվճար կարգավորումների մասին անվճար տեղեկատվությունը առկա է օպերատորի պաշտոնական կայքում, սպառողների համար ուղեցույցում, ինչպես նաեւ տրամադրվում է 100 կարճ համարի միջոցով:
Դավիթ Սանդուխչյանը նշել է նաեւ, որ էլեկտրոնային տեխնիկա (հեռուստացույց, բջջային հեռախոս) գնելու դեպքում անհրաժեշտ է կարգավորում, որը կարող են իրականացնել ինչպես սպառողները, այնպես էլ մասնագետները որոշակի վճարի դիմաց:

Chairman of SCPEC Artak Shaboyan
Yerevan/Mediamax/. State Committee for the Protection of Economic Competition (SCPEC) of Armenia fined “ArmenTel” company (Beeline trademark) for 500 thousand AMD “for misleading the consumers and unfair competition”.
Chairman of SCPEC Artak Shaboyan stated at the Committee session that in May, 2010, “ArmenTel” Company announced a campaign for getting connection to “Hi Line for All” internet connection, which provided for free of charge connection, provision of a modem and internet in the course of a month.
SCPEC Chairman informed that the company received a complaint from a consumer, according to which “ArmenTel” company collects 3000 AMD within the framework of the free of charge campaign for connection to Hi Line; however this information is not mentioned in the advertisement of Beeline.
Basing on the complaint, the Committee initiated administrative proceedings, as a result of which they found out that “AA-soft” company, which realized ADSL modem delivery, offers subscribers a paid service to set up the software on the personal computer (PC), which misleads the consumers, since “ArmenTel” company does not publish information on the paid service.
Chairman of the Committee expressed an opinion that use of “free connection” word combination in the ad instead of “free activation” misleads the consumers and is a manifestation of unfair competition.
SCPEC ordered “ArmenTel” Company to stop and in future to eliminate the likelihood of carrying out advertisement campaigns, misleading the consumers.
Head of the Legal Service of the Company David Sandukhchyan stated that “ArmenTel” signed an agreement with “AA-soft” company on delivery of modems; however the agreement lacks a provision on paid setup of the modems in the PC. According to him, “ArmenTel” company cannot be responsible for the business activity of the third party.
At that he noted that free of charge information on modem setup in the computer is placed at the official website of the operator, in the guideline for users, and is also provided at by “100” short number.
David Sandukhchyan also noted that while purchasing electric appliances (TV set, a cell phone), one needs setup, which can be realized both by consumers and by specialists for a particular sum.