14:05 | 08.10.10 | Նորություններ | 4817
Երեւան/Մեդիամաքս/. «Այբ» կրթական հիմնադրամը նախաձեռնել է լավագույն միջազգային դասագրքերը Հայաստան ներմուծելու եւ դրանք հայերեն թարգմանելու ծրագիրը:
Ինչպես այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է «Այբ»-ի Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը, Advanced Placement, International Baccalaureate, A Level համակարգերի եվրոպական եւ ամերիկյան, ինչպես նաեւ ռուսական մի քանի հազար դասագրքերից «Այբ» կրթական հիմնադրամն ընտրել է 300 նմուշ:
Նրա խոսքերով, առարկայական աշխատանքային խմբերի ջանքերով գրքերից ընտրվել են լավագույնները` մաթեմատիկա, ֆիզիկա, քիմիա, կենսաբանություն եւ այլ առարկաներից: Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը ասել է, որ աշխատանքային խմբերում ներգրավված են գիտնականներ, ուսուցիչներ, ասպիրանտներ, ովքեր թարգմանում եւ խմբագրում են աշխարհի լավագույն հրատարակչությունների` Քեմբրիջի, Փիրսոնի, Օքսֆորդի դասագրքերը:
«Հենց այս դասագրքերն էլ հիմք կդառնան «Այբ» ավագ դպրոցի ուսումնական գործընթացի համար, որը 2011թ սեպտեմբերի 1-ին կընդունի իր առաջին 100 աշակերտներին: Մեր երկրի կրթական համակարգը չի կարող գոյություն ունենալ առանց որեւէ հզոր կրթական համակարգի հետ փոխգործակցության. ինքնուրույն լուծումները չեն ապահովում անհրաժեշտ մակարդակ»,- նշել է Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը:
Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը տեղեկացրել է, որ ամերիկյան երեք համալսարաններում ավարտվել է հայաստանյան դպրոցների համար անգլերեն լեզվի դասագրքերի նախագծման գործընթացը, որի շնորհիվ ՀՀ շրջանավարտները կարող են հանձնել ընդունելության քննություններ միջազգային ուսումնական հաստատություններում:
Միաժամանակ, նա նշել է, որ Հայաստանում միջազգային դասագրքերի ներդրման ողջ ծրագիրը հիմնադրամն իրականացնում է սեփական ջանքերով` «Այբ» ակումբի անդամների շնորհիվ:

14:05 | 08.10.10 | Новости | 4916
Ереван/Медиамакс/. Образовательный фонд «Айб» инициировал проект по внедрению в Армении лучших международных учебных пособий и переводу их на армянский язык.
Как сообщил сегодня на пресс-конференции в Ереване председатель Совета попечителей фонда «Айб» отец Месроп Арамян, из тысячи учебников российских школ и учебных пособий Advanced Placement, Intenational Baccalaureate и A Level европейской и американской образовательных систем выбраны 300 образцов.
По его словам, усилиями рабочих групп были выбраны лучшие учебники по математике, химии, физике, биологии и другим предметам. Отец Месроп Арамян сказал, что в состав рабочих групп вошли ученые, учителя, аспиранты, которые сегодня переводят и редактируют лучшие издания Кембриджа, Оксфорда и т.д.
«Эти книги станут фундаментом образовательной программы старшей школы «Айб», которая 1 сентября 2011 года примет своих первых 100 учеников. Образовательная система нашей страны не может существовать без синергии с какой-либо мощной образовательной системой - самостоятельные решения не дают должного уровня»,- отметил отец Месроп Арамян.
Председатель Совета попечителей сообщил, что в трех американских университетах завершился процесс проектирования учебников английского языка для армянских школ, благодаря которому армянские выпускники смогут сдавать вступительные экзамены в международные учебные заведения.
При этом он отметил, что весь проект по внедрению международных учебников в Армении фонд осуществляет собственными усилиями, благодаря членам клуба «Айб».