14:05 | 08.10.10 | Նորություններ | 4817
Երեւան/Մեդիամաքս/. «Այբ» կրթական հիմնադրամը նախաձեռնել է լավագույն միջազգային դասագրքերը Հայաստան ներմուծելու եւ դրանք հայերեն թարգմանելու ծրագիրը:
Ինչպես այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է «Այբ»-ի Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը, Advanced Placement, International Baccalaureate, A Level համակարգերի եվրոպական եւ ամերիկյան, ինչպես նաեւ ռուսական մի քանի հազար դասագրքերից «Այբ» կրթական հիմնադրամն ընտրել է 300 նմուշ:
Նրա խոսքերով, առարկայական աշխատանքային խմբերի ջանքերով գրքերից ընտրվել են լավագույնները` մաթեմատիկա, ֆիզիկա, քիմիա, կենսաբանություն եւ այլ առարկաներից: Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը ասել է, որ աշխատանքային խմբերում ներգրավված են գիտնականներ, ուսուցիչներ, ասպիրանտներ, ովքեր թարգմանում եւ խմբագրում են աշխարհի լավագույն հրատարակչությունների` Քեմբրիջի, Փիրսոնի, Օքսֆորդի դասագրքերը:
«Հենց այս դասագրքերն էլ հիմք կդառնան «Այբ» ավագ դպրոցի ուսումնական գործընթացի համար, որը 2011թ սեպտեմբերի 1-ին կընդունի իր առաջին 100 աշակերտներին: Մեր երկրի կրթական համակարգը չի կարող գոյություն ունենալ առանց որեւէ հզոր կրթական համակարգի հետ փոխգործակցության. ինքնուրույն լուծումները չեն ապահովում անհրաժեշտ մակարդակ»,- նշել է Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը:
Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը տեղեկացրել է, որ ամերիկյան երեք համալսարաններում ավարտվել է հայաստանյան դպրոցների համար անգլերեն լեզվի դասագրքերի նախագծման գործընթացը, որի շնորհիվ ՀՀ շրջանավարտները կարող են հանձնել ընդունելության քննություններ միջազգային ուսումնական հաստատություններում:
Միաժամանակ, նա նշել է, որ Հայաստանում միջազգային դասագրքերի ներդրման ողջ ծրագիրը հիմնադրամն իրականացնում է սեփական ջանքերով` «Այբ» ակումբի անդամների շնորհիվ:

14:05 | 08.10.10 | News | 4813
Chairman of “Ayb” Board of Trustees, Father Mesrop Aramyan informed at a news conference in Yerevan today that from a thousand manuals of Russian schools and educational manuals of Advanced Placement, International Baccalaureate and A Level European and American educational systems, they have chosen 300.
According to him, by the efforts of workgroups, the best manuals on mathematics, chemistry, physics, biology and other subjects have been chosen. Father Mesrop Aramyan stated that scientists, teachers, postgraduates have entered the workgroups. They now translate and edit the best publications of Cambridge, Oxford, etc.
“These books will become a fundament for educational program of “Ayb” high school, which will host its first 100 students on September 1, 2011. The educational system of our country cannot exist without synergy with a certain powerful educational system: independent solutions do not result in a proper level”, Father Mesrop Aramyan stated.
Chairman of the Board of Trustees informed that the process of English Language manual design for Armenian schools has been completed in American Universities. Due to that, Armenian graduates will be able to pass entrance exams to international educational establishments.
At that he noted that the Foundation realizes the entire project on introducing international manuals in Armenia due to its own efforts and due to members of “Ayb” Club.