11:18 | 20.10.10 | Նորություններ | 4981
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանն ու Ռուսաստանը որոնում են տեխնոպարկի եւ վենչուրային հիմնադրամի նորարարական նոր մոդել «Մարս» գործարանի հիման վրա, ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, խոսելով հայաստանյան «Մարս» գործարանում «Սինտրոնիքս» ռուսաստանյան կոնցեռնի ներդրումային ծրագրի իրականացման հետաձգման պատճառների մասին` Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ «ծրագրին հարվածել է համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամը», եւ ներկայումս կողմերը մշակում են գործարանի տարածքում ազատ տնտեսական գոտու, վենչուրային հիմնադրամի ստեղծման եւ նորարարական ծրագրերի իրականացման մեկնարկի նոր նորարարական մոդել:
Վարչապետի խոսքերով, ռուսաստանյան ներդրումների ընդհանուր ծավալն այդ ծրագրի իրականացման գործում նախատեսվում է $200 մլն-ի մակարդակում:
«Մարս» գործարանում տեխնոպարկի եւ վենչուրային հիմնադրամի ստեղծումը նախատեսվում էր դեռեւս 2009թ.: «Մարս»-ը Ռուսաստանի Դաշնության տնօրինությանն էր փոխանցվել 2003թ. ՀՀ պետական պարտքի մարման գործարքի շրջանակներում:

11:18 | 20.10.10 | Новости | 5059
Ереван/Медиамакс/. Армения и Россия находятся в поисках новой инновационной модели технопарка и венчурного фонда на базе завода «Марс», сказал премьер-министр Армении Тигран Саргсян.
Как сообщает Медимакс, говоря о причинах затягивания релизации инвестиционного проекта российского концерна «Ситроникс» на армянском заводе «Марс», Тигран Саргсян сказал, что «по проекту ударил мировой финансовый кризис» и в настоящее время стороны разрабатывают новую инновационную модель создания на территории завода свободной экономической зоны, венчурного фонда и начала реализации инновационных проектов.
По словам премьера, общий объем российских инвестиции в реализацию данного проекта планируется на уровне $200 млн.
Создание на заводе «Марс» технопарка и венчурного фонда планировалось еще в 2009 году. «Марс» был передан в собственность Российской Федерации в 2003 году в рамках сделки по погашению госдолга Армении.