17:12 | 20.12.10 | Նորություններ | 4345
Երեւան/Մեդիամաքս/. «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հայտարարել է, որ ընկերությունը ներդրել է շուրջ $7.5 մլն 4G/LTE շինարարության մեջ:
Այսօր հանդես գալով 4G/LTE նոր սերնդի ցանցի գործարկման հանդիսավոր արարողությանը` Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է, որ 2011թ. նոր ցանցը կտարածվի Գյումրիում եւ Վանաձորում, ապա` երկրի ամբողջ տարածքում:
Նրա խոսքերով, ընկերությունը Հայաստանում կներդնի հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաների բոլոր նորարարությունները` դրանք կիրառելով իր ցանցում: Ռալֆ Յիրիկյանը նշել է, որ ընկերությունն առեւտրային գործարկմամբ կուսումնասիրի 4G-ի հնարավորությունները, իսկ մարտի վերջին կամ ապրիլի սկզբին ծառայությունը կունենա զանգվածային առաջարկ:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրենն ասել է, որ առեւտրային փորձարկում կանցկացվի ընկերության ամենաակտիվ բաժանորդների շրջանում, որի ընթացքում կմշակվի նաեւ 4G ծառայության սակագնային փաթեթը, սակայն «նոր տեխնոլոգիայի գները չեն գերազանցի 3G-ի առաջարկների սակագները»:
Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է, որ 4G հնարավորությամբ բջջային հեռախոսները բացառիկ կարգով օգտագործվում են միայն Հյուսիսային Ամերիկայի տարածքում, սակայն ազատականացումից հետո «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունը շուտափույթ կերպով դրանք կներդնի Հայաստանում:
Ներկայումս ծառայությունը հասանելի է 4G USB dongle-ի միջոցով, որը մինչեւ 2011թ. մարտի վերջը կհանվի զանգվածային վաճառքի «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի խանութներում, ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Խոսելով 2011թ. ներդրումային ծրագրերի մասին` Ռալֆ Յիրիկյանը տեղեկացրել է, որ ներդրումների ընդհանուր ծավալը կկազմի $55 մլն:

17:12 | 20.12.10 | News | 4339
Yerevan/Mediamax/. General Manager of “VivaCell-MTS” Ralph Yirikian stated that the company invested about USD 7.5mln in building 4G/LTE network.
Speaking at the presentation of the launch of new generation 4G/LTE network into commercial testing today, Ralph Yirikian stated that in 2011, the new network will be expanded to Gyumri and Vanadzor, and further on to other territories all over the country.
According to him, the company will introduce all novelties of telecommunication technologies of the world in Armenia and will apply them in its network. Ralph Yirikian noted that the company will study in commercial testing the capacities of 4G network and at the end of March or in early April the service will be put to offer.
Head of “VivaCell-MTS” stated that commercial testing will be held among most active subscribers of the company. During the testing they will also elaborate the tariff package for 4G services; however “the prices for the new technology will not exceed the tariffs of 3G offers”.
Ralph Yirikian stated that cell phones, supporting 4G, are used in monopoly order only on the territory of North America, however after liberalization, “VivaCell-MTS” Company will quickly introduce them in Armenia.
At present, the service is available by means of 4G USB dongle, which will be put to sale at “VivaCell-MTS” stores in late March, 2011, Ralph Yirikian stated.
Speaking of investment plans for 2011, Ralph Yirikian noted that the total volume of investments will make USD 55mln.