17:12 | 20.12.10 | Նորություններ | 4345
Երեւան/Մեդիամաքս/. «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հայտարարել է, որ ընկերությունը ներդրել է շուրջ $7.5 մլն 4G/LTE շինարարության մեջ:
Այսօր հանդես գալով 4G/LTE նոր սերնդի ցանցի գործարկման հանդիսավոր արարողությանը` Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է, որ 2011թ. նոր ցանցը կտարածվի Գյումրիում եւ Վանաձորում, ապա` երկրի ամբողջ տարածքում:
Նրա խոսքերով, ընկերությունը Հայաստանում կներդնի հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաների բոլոր նորարարությունները` դրանք կիրառելով իր ցանցում: Ռալֆ Յիրիկյանը նշել է, որ ընկերությունն առեւտրային գործարկմամբ կուսումնասիրի 4G-ի հնարավորությունները, իսկ մարտի վերջին կամ ապրիլի սկզբին ծառայությունը կունենա զանգվածային առաջարկ:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրենն ասել է, որ առեւտրային փորձարկում կանցկացվի ընկերության ամենաակտիվ բաժանորդների շրջանում, որի ընթացքում կմշակվի նաեւ 4G ծառայության սակագնային փաթեթը, սակայն «նոր տեխնոլոգիայի գները չեն գերազանցի 3G-ի առաջարկների սակագները»:
Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է, որ 4G հնարավորությամբ բջջային հեռախոսները բացառիկ կարգով օգտագործվում են միայն Հյուսիսային Ամերիկայի տարածքում, սակայն ազատականացումից հետո «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունը շուտափույթ կերպով դրանք կներդնի Հայաստանում:
Ներկայումս ծառայությունը հասանելի է 4G USB dongle-ի միջոցով, որը մինչեւ 2011թ. մարտի վերջը կհանվի զանգվածային վաճառքի «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի խանութներում, ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Խոսելով 2011թ. ներդրումային ծրագրերի մասին` Ռալֆ Յիրիկյանը տեղեկացրել է, որ ներդրումների ընդհանուր ծավալը կկազմի $55 մլն:

17:12 | 20.12.10 | Новости | 4381
Ереван/Медиамакс/. Генеральный директор «Вивасел-МТС» Ральф Йирикян заявил, что компания вложила порядка $7.5 млн. в строительство сети 4G/LTE.
Выступая сегодня на презентации запуска в коммерческое тестирование сети нового поколения 4G/LTE, Ральф Йирикян сказал, что в 2011 году новая сеть будет расширена в Гюмри и Ванадзоре, а далее уже на территории всей страны.
По его словам, компания будет внедрять в Армении все новшества телекоммуникационных технологий в мире и применять в своей сети. Ральф Йирикян отметил, что компания будет изучать в коммерческом тестировании возможности 4G, а в конце марта или в начале апреля услуга поступит в массовое предложение.
Глава «ВиваСелл-МТС» сказал, что коммерческое тестирование будет проводиться среди наиболее активных абонентов компании, во время которого будет разработан также тарифный пакет услуги 4G, однако “цены на новую технологию не будут превышать тарифы предложений 3G”.
Ральф Йирикян сказал, что мобильные телефоны, поддерживающие 4G, в монопольном порядке используются только на территории Северной Америки, однако после либерализации компания «ВиваСелл-МТС» в срочном порядке внедрит их в Армении.
В настоящее время услуга доступна посредством 4G USB dongle, которые до конца марта 2011 года поступят в массовую предажу в магазинах  «ВиваСелл-МТС», сказал Ральф Йирикян.
Говоря об инвестиционных планах на 2011 год Ральф Йирикян сообщил, что общий объем вложений составит $55 млн.