11:59 | 10.02.11 | Նորություններ | 5066
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանի թանգարանների ֆոնդերի մի մասն այսուհետ ներկայացված կլինի սենսորային կրպակների տեսքով:
Ինչպես Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում հայտնել է ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արեւ Սամուելյանը, գարնանը 8 սենսորային կրպակներ կտեղադրվեն Ազգային պատկերասրահում, Ժողովրդական արվեստի թանգարանում եւ Խաչատուր Աբովյանի թանգարանում:
Նոր ձեւաչափին անցնելու նախապատրաստական աշխատանքները մեկնարկել են 2009թ., երբ 23 թանգարաններում կատարվեց բոլոր ցուցանմուշների վերահաշվարկ: Այնուհետեւ շատ թանգարաններ սկսեցին ֆոնդերի թվայնացման գործընթացը:
«Առաջնեկը» Հայաստանի պատմության թանգարանն էր, որտեղ արդեն գործում են երկու սենսորային կրպակներ: Ինչպես Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում պարզաբանել է թանգարանի տնօրեն Անելկա Գրիգորյանը, թվայնացումից հետո այս կամ այն ցուցանմուշի մասին անհրաժեշտ տեղեկատվությունը տեղադրվում է սենսորային կրպակում երեք լեզվով` հայերեն, ռուսերեն եւ անգլերեն:
«Կրպակները այցելուներին հնարավորություն են տալիս ծանոթանալ թանգարանի ֆոնդերին, որոնք ֆիզիկապես անհնարին է ներկայացնել ամբողջ ծավալով»,- ասել է Անելկա Գրիգորյանը` նշելով, որ սենսորային կրպակներում ներկայացված է 300 ցուցանմուշ թանգարանի կեսմիլիոնանոց ֆոնդից, եւ հետագայում «էլեկտրոնային ցուցադրությունը» պարբերաբար կթարմացվի:
Ընտրելով իրեն հետաքրքրող բաժինը (հնագիտություն կամ ազգագրություն)` այցելուն կարող է մանրամասն տեղեկատվություն ստանալ ցուցանմուշների մասին:

Khachaturian’s Museum
Yerevan/Mediamax/. From now on, part of the funds of Armenian museums will be presented as touchpad kiosks.
As Armenian Deputy Culture Minister Arev Samuelyan told Mediamax, 8 touchpad kiosks will be established at the National Gallery, Folk Arts Museum and Khachaturian’s Museum this spring.
Preparatory works began in 2009, after the inventory of all museum exhibits. Many museums began digitizing their funds afterwards.
The Museum of History of Armenia was the “pioneer”, which already has two touchpad kiosks. As Director of the Museum, Anelka Grigoryan told Mediamax, after digitization all necessary information about this or that exhibit will be available on touchpad kiosks in three languages- Armenian, Russian and English,.
“The kiosks allow the visitors getting familiar with the museum funds, which cannot be fully seen physically,” Anelka Grigoryan went on, noting that today 300 exhibits from half-million museum funds are presented in touchpad kiosks, and the “electronic exposition” will be renewed in the future.
By choosing any section (archeology or ethnography), the visitor may get detailed information about museum exhibits.