11:59 | 10.02.11 | Նորություններ | 5066
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանի թանգարանների ֆոնդերի մի մասն այսուհետ ներկայացված կլինի սենսորային կրպակների տեսքով:
Ինչպես Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում հայտնել է ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արեւ Սամուելյանը, գարնանը 8 սենսորային կրպակներ կտեղադրվեն Ազգային պատկերասրահում, Ժողովրդական արվեստի թանգարանում եւ Խաչատուր Աբովյանի թանգարանում:
Նոր ձեւաչափին անցնելու նախապատրաստական աշխատանքները մեկնարկել են 2009թ., երբ 23 թանգարաններում կատարվեց բոլոր ցուցանմուշների վերահաշվարկ: Այնուհետեւ շատ թանգարաններ սկսեցին ֆոնդերի թվայնացման գործընթացը:
«Առաջնեկը» Հայաստանի պատմության թանգարանն էր, որտեղ արդեն գործում են երկու սենսորային կրպակներ: Ինչպես Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում պարզաբանել է թանգարանի տնօրեն Անելկա Գրիգորյանը, թվայնացումից հետո այս կամ այն ցուցանմուշի մասին անհրաժեշտ տեղեկատվությունը տեղադրվում է սենսորային կրպակում երեք լեզվով` հայերեն, ռուսերեն եւ անգլերեն:
«Կրպակները այցելուներին հնարավորություն են տալիս ծանոթանալ թանգարանի ֆոնդերին, որոնք ֆիզիկապես անհնարին է ներկայացնել ամբողջ ծավալով»,- ասել է Անելկա Գրիգորյանը` նշելով, որ սենսորային կրպակներում ներկայացված է 300 ցուցանմուշ թանգարանի կեսմիլիոնանոց ֆոնդից, եւ հետագայում «էլեկտրոնային ցուցադրությունը» պարբերաբար կթարմացվի:
Ընտրելով իրեն հետաքրքրող բաժինը (հնագիտություն կամ ազգագրություն)` այցելուն կարող է մանրամասն տեղեկատվություն ստանալ ցուցանմուշների մասին:

Дом-музей Хачатура Абовяна
Ереван/Медиамакс/. Часть фондов музеев Армении отныне будет представлена в формате сенсорных киосков.
Как сообщила в беседе с Медиамакс замминистра культуры Армении Арев Самуелян, весной 8 сенсорных киосков будут установлены в Национальной галерее, Музее народного творчества и в музее Хачатура Абовяна.
Подготовительные работы для перехода к новому формату были начаты в 2009 году, когда в 23 музеях был осуществлен переучет всех экспонатов. Затем многие музее начали процесс оцифровки фондов.
«Первопроходцем» стал Музей истории Армении, где уже действуют два сенсорных киоска. Как пояснила в беседе с Медиамакс директор музея Анелка Григорян, после оцифровки необходимая информация о том или ином экспонате размещается в сенсорных киосках на трех языках - армянском, русском и английском.
«Киоски дают возможность посетителям ознакомиться с фондами музея, которые физически невозможно представить в полном объеме», - сказала Анелка Григорян, отметив, что сегодня в сенсорных киосках представлено 300 экспонатов из полумиллионного фонда музея, и в дальнейшем «электронная экспозиция» будет периодически обновляться.
Выбрав интересующий его раздел (археология или этнография), посетитель может получить подроную информацию об экспонатах.