UITE-ի տնօրեն Կարեն Վարդանյանը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (UITE) «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության հետ համատեղ ՀՀ հինգ ուսումնական հաստատություններում կգործարկի ռոբոտաշինության խմբակներ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, UITE-ի տնօրեն Կարեն Վարդանյանն այսօր հայտնել է, որ խմբակներ կգործարկվեն «Քվանտ», «Օհանյան», «Մխիթար Սեբաստացի», «Անանիա Շիրակացի» կրթահամալիրներում եւ ՀՊՃՀ հենակետային վարժարաններում:
ArmRobotics ռոբոտների բաց առաջնության շրջանակներում մարտի 4-ին եւ 5-ին կանցկացվեն «Գծին հետեւող ռոբոտ» եւ «Իրեր տարբերակող ու դասակարգող ռոբոտ» մրցույթները, որոնց կմասնակցեն դպրոցականներից եւ ուսանողներից կազմված 9 թիմեր:
Այսօրվանից սկսվում է «Ական փնտրող ռոբոտ» մրցույթին մասնակցության հայտերի ընդունումը, իսկ մինչեւ տարեվերջ կհայտարարվի «Անօդաչու թռչող սարքերի» մրցույթի հայտերի գրանցումը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը կարեւորել է նման մրցույթների անցկացումը: Նրա խոսքերով, դրանք հնարավորություն են տալիս զարգացնել ռոբոտաշինության ոլորտը Հայաստանում:

UITE Director Karen Vardanian
Yerevan/Mediamax/. The Union of Information Technology Enterprises (UITE) jointly with “VivaCell-MTS” Company will open robot-building groups in 5 educational institutions of Armenia.
UITE Director Karen Vardanian said today that the groups will function in “Quantum”, “Ohanian”, “Mkhitar Sebastatsi”, “Anania Shirakatsi” educational institutions and in colleges of Yerevan State Engineering University, Mediamax reports.
“Robot following the line” and “Robot differentiating and classifying subjects” competitions will be held within the framework of ArmRobotics open championship on March 4-5.
Applications to participate in “Robot searching for mines” competition are accepted from today, and the exact date to apply for “Pilotless vehicles” competition will be announced at the end of the year.
“VivaCell-MTS” General Manager Ralph Yirikian attached great importance to such competitions. According to him they facilitate the development of robot industry in Armenia.