UITE-ի տնօրեն Կարեն Վարդանյանը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (UITE) «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության հետ համատեղ ՀՀ հինգ ուսումնական հաստատություններում կգործարկի ռոբոտաշինության խմբակներ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, UITE-ի տնօրեն Կարեն Վարդանյանն այսօր հայտնել է, որ խմբակներ կգործարկվեն «Քվանտ», «Օհանյան», «Մխիթար Սեբաստացի», «Անանիա Շիրակացի» կրթահամալիրներում եւ ՀՊՃՀ հենակետային վարժարաններում:
ArmRobotics ռոբոտների բաց առաջնության շրջանակներում մարտի 4-ին եւ 5-ին կանցկացվեն «Գծին հետեւող ռոբոտ» եւ «Իրեր տարբերակող ու դասակարգող ռոբոտ» մրցույթները, որոնց կմասնակցեն դպրոցականներից եւ ուսանողներից կազմված 9 թիմեր:
Այսօրվանից սկսվում է «Ական փնտրող ռոբոտ» մրցույթին մասնակցության հայտերի ընդունումը, իսկ մինչեւ տարեվերջ կհայտարարվի «Անօդաչու թռչող սարքերի» մրցույթի հայտերի գրանցումը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը կարեւորել է նման մրցույթների անցկացումը: Նրա խոսքերով, դրանք հնարավորություն են տալիս զարգացնել ռոբոտաշինության ոլորտը Հայաստանում:

Директор UITE Карен Варданян
Ереван/Медиамакс/. Союз компаний по информационным технологиям (UITE) совместно с компанией «ВиваСелл-МТС» откроет в пяти образовательных учреждениях Армении кружки по роботостроительству.
Как сообщает Медиамакс, директор UITE Карен Варданян сообщил сегодня, что кружки будут действовать в образовательных комплексах «Квант», «Оганян», «Мхитар Себастаци», «Ананиа Ширакаци» и в колледжах Ереванского государственного политехнического института.
В рамках открытого первенства роботов ArmRobotics 4-5 марта состоятся конкурсы «Робот, следящий за линией» и «Робот, различающий и классифицирующий предметы», в которых примут участие 9 команд школьников и студентов.
С сегодняшнего дня начнется подача заявок на участие в конкурсе «Робот, ищущий мины», а к концу года будет объявлена подача заявок на участие в конкурсе «Беспилотные летательные аппараты».
Гендиректор «ВиваСелл-МТС» Ральф Йирикян придал важность проведению подобных конкурсов. По его словам, они способствуют развитию сферы роботостроительства в Армении.