12:44 | 08.04.11 | Նորություններ | 4245
Երեւան: Մեդիամաքս: Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) 2011-2013թթ. ռազմավարության թիրախային ուղղություններ են լինելու կրթության եւ բիզնես մթնոլորտի բարեփոխումները, ինչպես նաեւ երիտասարդ կադրերի ներգրավումը ՏՏ ոլորտ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր ԻՏՁՄ 11-րդ համագումարի ժամանակ հայտարարել է ԻՏՁՄ նախագահ Հովհաննես Ավոյանը:
Նրա խոսքերով, ոլորտի զարգացման հիմնական խոչընդոտներից է որակյալ կադրերի պակասը: Հովհաննես Ավոյանը նշել է, որ այս առումով նպատակ ունեն ակտիվացնել կապերը ԿԳՆ-ի հետ` Տեխնոլոգիական ինստիտուտի ստեղծման ուղղությամբ:
ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանն էլ ասել է, որ 2011թ. ընթացքում շարունակելու են հեռահաղորդակցության, կրթական բարեփոխումների, էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման եւ տեղական շուկայի աջակցության ուղղություններով ոլորտի ընդհանրական կարծիքը ներկայացնել կառավարությանը եւ հետամուտ լինել ոլորտի զարգացման համար անհրաժեշտ օրենսդրական բարեփոխումներին:
Կարեն Վարդանյանը նշել է, որ 2011թ.-ին նախատեսում են միավորել ոլորտի 25 % ընկերություններին` նրանց թիվը 52-ից հասցնելով 68-ի:

12:44 | 08.04.11 | Новости | 3530
Ереван/Медиамакс/. Основными направлениями стратегии Союза предприятий информационных технологий (UITE) на 2011-2013 гг. будут преобразования в сфере образования и бизнеса, а также вовлечение молодых кадров в IT.
Как сообщает Медиамакс, об этом в ходе сегодняшнего 11-го заседания форума UITE заявил президент Союза Оганес Авоян.
По его словам, одним из основных препятствий для развития данной области является именно дефицит квалифицированных кадров. Он отметил, что союз намерен активизировать контакты с министерством образования и науки по созданию Технологического института.
Исполнительный директор UITE Карен Варданян сказал, что UITE продолжит инициировать законодательные изменения, необходимые для развития IT-сферы в Армении.
Он также отметил, что в 2011 году UITE планирует объединить 25% компаний данной сферы, увеличив число своих членов с 52 до 68.