13:21 | 19.04.11 | Նորություններ | 4877
Երեւան: Մեդիամաքս: «ԱրմենՏել» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն մտահոգված է Հայաստանում բիզնես վարելու համար նոր վարչարարական պատնեշների առաջացման հեռանկարի կապակցությամբ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Իգոր Կլիմկոն այդ մասին ասել է` այսօր հանդես գալով Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային առաջին համաժողովի ընթացքում:
«Հայաստանում գործող նորմատիվ բազան ընդհանուր առմամբ բարենպաստ է արտասահմանյան ներդրումների ներգրավման համար: Հայաստանը միշտ հոգածություն է ցուցաբերում բիզնեսի խնդիրների նկատմամբ եւ դրական է արձագանքում վերջինիս պահանջներին: Դրա հավաստումն են դարձել ՀՀ կառավարության նախաձեռնությունները լիցենզիոն կարգի պարզեցման ոլորտում, ինչպես նաեւ ազգային ռեսուրսների օգտագործումը»,- նշել է նա:
Միաժամանակ, նշել է Իգոր Կլիմկոն, կարող են առաջանալ վարչարարական նոր պատնեշներ «Գնումների մասին» օրենքի գործողության մեջ մտնելու եւ «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» օրենքի նոր խմբագրման հետ կապված:
«Նշված օրենքներում, մեր կարծիքով, կան մի շարք թերություններ ու բացթողումներ, որոնք կարող էին եւ չլինել, եթե օրինագծերը քննարկվեին բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ: Նշելով Հայաստանում բիզնես վարելու դրական առաջխաղացումները ապրանքների ներկրման ոլորտում` կցանկանայի ուշադրություն հրավիրել նաեւ մաքսային ընթացակարգերի որոշ խնդրահարույց խնդիրների վրա: Չնայած մաքսային ենթակառուցվածքի արդիականացմանը, մաքսային ձեւակերպման ընթացակարգերը պահանջում են հետագա պարզեցում, թափանցիկության բարձրացում եւ կանխատեսելիություն: Կցանկանայի օրինակ բերել մաքսային մարմինների անվստահությունը ծառայությունների խոշոր մատակարարների կողմից ներմուծված ապրանքների վրա նշված մաքսային արժեքի նկատմամբ, ինչպես նաեւ ապրանքների մաքսային զտման նորմատիվորեն սահմանված ժամկետների ու այդ ժամկետների խախտման դիմաց մաքսային մարմինների պատասխանատվության բացակայությունը: Քանի որ պետությունն ու հասարակությունը մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում բիզնեսի հանդեպ, ապա ընկերության ղեկավարությունն ու ներդրողը ակնկալում են, որ պետությունն ու հասարակությունը` ի դեմս ընկերության, տեսնում են նաեւ իրենց գործընկերոջը, աջակցում են բիզնեսի զարգացմանը եւ ձգտում են պահպանել ներդրողի հետաքրքրությունը Հայաստանում բիզնես վարելու նկատմամբ: Դրանից ելնելով` «ԱրմենՏել» ՓԲԸ եւ «ՎիմպելԿոմ» ԲԲԸ ներկայացուցիչները, բարձրացնելով խնդրահարույց հարցեր, առաջարկում են համաժողովի արարողակարգային փաստաթղթերում արտացոլել առաջարկներ պետական կառույցների եւ բիզնեսի ներկայացուցիչների փոխգործակցության կատարելագործման մասին առեւտրային օրենսդրության կատարելագործման եւ ներդրումային մթնոլորտի բարելավման, փոխգործակցության այդպիսի ձեւաչափի մշակման եւ դրա արդյունավետության երաշխիքների ապահովման մասին»,- հայտարարել է Իգոր Կլիմկոն:

13:21 | 19.04.11 | Новости | 4886
Ереван/Медиамакс/. Гендиректор ЗАО «АрменТел» Игорь Климко обеспокоен перспективой возникновения новых административных барьеров для ведения бизнеса в Армении.
Как сообщает Медиамакс, Игорь Климко сказал об этом, выступая сегодня в Ереване на первом армяно-российском межрегиональном форуме.
«Действующая нормативная база Армении в целом благоприятна для привлечения иностранных инвестиций. Армянское государство всегда демонстрирует озабоченность проблемами бизнеса и позитивно реагирует на его запросы. Подтверждением тому стали инициативы армянского правительства в сфере упрощения лицензионных правил и использование национальных ресурсов», - отметил он.
В то же время, заметил Игорь Климко могут возникнуть новые административные барьеры в связи с введением в действие закона «О закупках» и принятием в новой редакции закона «О защите экономической конкуренции».
«В указанных законах, по нашему мнению, есть ряд недостатков и недоработок, которых могло и не быть, если бы законопроекты были обсуждены с представителями бизнеса, которого непосредственно коснутся изменения законодательства. Отмечая положительные для ведения бизнеса в Армении сдвиги в сфере импорта товаров, хотелось бы обратить ваше внимание и на некоторые проблемные аспекты реализации таможенных процедур. Несмотря на модернизацию таможенной инфраструктуры, сами процедуры таможенного оформления требуют дальнейшего упрощения, повышения прозрачности и предсказуемости. В качестве примера хочу отметить недоверие таможенных органов к декларируемой таможенной стоимости товаров, ввозимых крупными поставщиками услуг, а также отсутствие нормативно установленных сроков таможенной очистки товаров и ответственности таможенных органов за нарушение таких сроков. Поскольку государство и общество проявляют большой интерес к бизнесу, то руководство компании и инвестор и ожидают, что государство и общество также видят в компании своего партнера, поддерживают развитие бизнеса и стремятся поддержать интерес инвестора к ведению бизнеса в Армении. Исходя из этого, представители ЗАО «АрменТел» и ОАО «ВымпелКом», поднимая проблемные вопросы, предлагают отразить в протокольных документах форума предложения по совершенствованию взаимодействия государственных структур и представителей бизнеса в деле совершенствования коммерческого законодательства и улучшения инвестиционного климата, выработки формата такого взаимодействия и обеспечение гарантий его эффективности», - заявил Игорь Климко.