11:58 | 10.11.11 | Նորություններ | 2895
Երեւան/Մեդիամաքս/. Adobe-ը պաշտոնապես հայտարարել է բջջային Flash Player-ի մշակումները դադարեցնելու մասին:
«Մենք այլեւս չենք հարմարեցնելու Flash Player-ը նոր բջջային բրաուզերներին, բջջային օպերացիոն համակարգերի նոր տարբերակներին եւ նոր սարքերին»,- ասվում է ընկերության հայտարարության մեջ, որը մեջբերում է Cnews-ը:
Flash Player-ի բջջային տարբերակների մշակումը դադարեցնելու պատճառների մասին խոսել է Adobe ընկերության փոխնախագահ Դենի Վինոկուրը:
«Ավելի քան 10 տարվա ընթացքում Flash-ը հնարավորություն ուներ ստեղծելու ամենահարուստ քոնթենթը եւ ներկայացնել այն բրաուզերներում, որոնք ինքնուրույն ի վիճակի չէի անել դա: Սակայն ներկայումս բոլոր ճանաչված բջջային սարքերը հարմարեցված են HTML5 օպերացիոն համակարգին, իսկ որոշ դեպքերում` միայն դրան (օրինակ` iPhone-ը եւ iPad-ը): Այսպիսով, HTML5-ն իրենց ներկայացնում է ավելի լավ լուծում` բջջային սարքերի վրա քոնթենթի ստեղծման եւ ցուցադրման համար»,- ասել է նա:
2010-ի ապրիլին իր բաց նամակում Apple-ի նախկին ղեկավար Սթիվ Ջոբսը խիստ քննադատության էր ենթարկել Flash տեխնոլոգիան` անվանելով այն բջջային սարքերի համար ոչ պիտանի: Որպես հիմնական թերություն Ջոբսը նշել էր ծրագրի փակվածությունը, անվտանգության ցածր մակարդակը, պրոցեսորին եւ, որպես հետեւանք, մարտկոցին բաժին ընկնող ծանրաբեռնվածությունը:

11:58 | 10.11.11 | Новости | 2429
Ереван/Медиамакс/. Adobe официально объявила о прекращении разработок в направлении мобильного Flash Player.
«Мы более не будем адаптировать Flash Player для новых мобильных браузеров, новых версий мобильных операционных систем и новых устройств», - говорится в заявлении компании, которое цитирует Cnews.
Причины, по которым Adobe свернула разработку мобильных версий Flash Player, объяснил вице-президент компании Дэнни Винокур.
«В течение более 10 лет Flash позволял создавать самый богатый контент и показывать его в браузерах, которые сами не были способны на подобное. Однако сейчас все популярные мобильные устройства поддерживают HTML5, а в некоторых случаях - только его (например, iPhone и iPad). Таким образом, HTML5 представляет собой лучшее решение для создания и отображения контента на мобильных устройствах», - сказал он.
В апреле 2010 года в открытом письме бывший глава Apple Стив Джобс жестко раскритиковал технологию Flash, назвав ее непригодной для мобильного применения. К ее основным недостаткам Джобс отнес закрытость, низкий уровень безопасности, большую нагрузку на процессор и, как следствие, аккумуляторную батарею.