16:42 | 19.04.12 | Նորություններ | 4619
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանում Orange հիմնադրամի ստեղծման առաջին տարեդարձի առթիվ մեր երկիր է ժամանել Ֆրանս Տելեկոմ-Orange խմբի հաղորդակցության եւ բարեգործության գծով գործադիր փոխտնօրեն Քրիստին Ալբանելը:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նա ասել է, որ ըստ դիտարկումների, Orange-ը կարճ ժամանակահատվածում դարձել է Հայաստանի տնտեսական եւ սոցիալական կյանքի կարեւոր դերակատար:
“Orange-ն իր գործունեության 35 երկրներից կեսում միայն ունի Orange հիմնադրամ: Հայաստանում Orange-ի կոմերցիոն մեկնարկից մեկ ու կես տարի հետո հիմնադրամի ստեղծումը բավականին արագ է ընթացել, ինչն արտացոլում է մեր նվիրվածությունը ”,- նշել է նա:
Քրիստին Ալբանելի խոսքերով, Orange հիմնադրամն իր բարեգործական գործունեությունը ծավալում է ըստ տվյալ երկրի խնդիրների:
“Ընդհանուր է Orange-ի առաքելությունը. Orange-ը ցանկանում է հասարակությանը մոտ բրենդ դառնալ: Հիմնադրամների գործունեության առանցքային ուղղություններն են առողջությունը` հիմնականում հաղորդակցական ունակությունների հետ կապված խնդիրներ, կրթությունը եւ թվային աշխարհի հասանելիությունը”,- ասել է նա:
Orange Armenia ընկերության գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան էլ ասել է, որ Orange հիմնադրամի խորհրդում այժմ քննարկվում են նոր ծրագրեր, որոնք ուղղված են լինելու Հայաստանի սահմանամերձ շրջանների գյուղական համայնքների զարգացմանը:
Քրիստին Ալբանելը 2007-2009թթ. եղել է Ֆրանսիայի մշակույթի եւ հաղորդակցության նախարար: Նա նաեւ ժամանակակից գրականության դոկտոր է, մի շարք պիեսների եւ վեպերի հեղինակ:

Кристин Альбанел и Бруно Дютуа
Ереван/Медиамакс/. По поводу первой годовщины создания Фонда Orange в Армении в нашу страну прибыла замдиректора по коммуникациям и благотворительности группы Франс Телеком-Orange Кристин Альбанел.
В ходе сегодняшней встречи с журналистами она заявила, что, согласно мониторингу, за короткое время Orange стал важным игроком в экономической и социальной жизни Армении.
“У Orange есть фонды только в половине из 35 стран присутствия. Создание фонда через полтора года после коммерческого старта Orange в Армении прошло довольно быстро, что показывает нашу преданность”,- отметил она.
По словам Кристин Альбанел, Фонд Orange развертывает свою благотворительную деятельность, исходя из проблем данной страны.
“Общей является миссия Orange: Orange хочет стать брендом, близким к обществу”. Главными направлениями деятельности Фондов являются здоровье, проблемы с коммуникационными навыками, образование и доступность цифрового мира”,- сказала она.
В свою очередь гендиректор компании Orange Armenia Бруно Дютуа сказал, что в совете Фонда Orange на данный момент обсуждаются новые программы, которые будут направлены на развитие сельских местностей приграничных районов Армении.
В 2007-2009гг. Кристин Альбанел занимала пост министра культуры и коммуникаций Франции. Она является также доктором наук по современной литературе и автором ряда пьес и романов.