16:42 | 19.04.12 | Նորություններ | 4619
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանում Orange հիմնադրամի ստեղծման առաջին տարեդարձի առթիվ մեր երկիր է ժամանել Ֆրանս Տելեկոմ-Orange խմբի հաղորդակցության եւ բարեգործության գծով գործադիր փոխտնօրեն Քրիստին Ալբանելը:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նա ասել է, որ ըստ դիտարկումների, Orange-ը կարճ ժամանակահատվածում դարձել է Հայաստանի տնտեսական եւ սոցիալական կյանքի կարեւոր դերակատար:
“Orange-ն իր գործունեության 35 երկրներից կեսում միայն ունի Orange հիմնադրամ: Հայաստանում Orange-ի կոմերցիոն մեկնարկից մեկ ու կես տարի հետո հիմնադրամի ստեղծումը բավականին արագ է ընթացել, ինչն արտացոլում է մեր նվիրվածությունը ”,- նշել է նա:
Քրիստին Ալբանելի խոսքերով, Orange հիմնադրամն իր բարեգործական գործունեությունը ծավալում է ըստ տվյալ երկրի խնդիրների:
“Ընդհանուր է Orange-ի առաքելությունը. Orange-ը ցանկանում է հասարակությանը մոտ բրենդ դառնալ: Հիմնադրամների գործունեության առանցքային ուղղություններն են առողջությունը` հիմնականում հաղորդակցական ունակությունների հետ կապված խնդիրներ, կրթությունը եւ թվային աշխարհի հասանելիությունը”,- ասել է նա:
Orange Armenia ընկերության գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան էլ ասել է, որ Orange հիմնադրամի խորհրդում այժմ քննարկվում են նոր ծրագրեր, որոնք ուղղված են լինելու Հայաստանի սահմանամերձ շրջանների գյուղական համայնքների զարգացմանը:
Քրիստին Ալբանելը 2007-2009թթ. եղել է Ֆրանսիայի մշակույթի եւ հաղորդակցության նախարար: Նա նաեւ ժամանակակից գրականության դոկտոր է, մի շարք պիեսների եւ վեպերի հեղինակ:

Christine Albanel and Bruno Duthoit
Yerevan/Mediamax/. Vice President for Communications and Charity of France Telecom-Orange Christine Albanel arrived in Armenia on the occasion of the first anniversary of establishment of Orange Fund in Armenia.
During her meeting with journalists today, she stated that according to the monitoring Orange has become an important player in economic and social life of Armenia over a short period of time.
“Orange has funds only in half of 35 countries of its presence. Establishment of the Fund in 1.5 years after the commercial start of Orange in Armenia has passed rather quickly which shows our loyalty”, she noted.
According to Christine Albanel, Orange Fund does charity stemming from the problems of the country.
“Orange mission is common in all the countries: Orange wants to be a brand close to society”. The Funds activity mainly covers health, communication problems, education and availability of the digital world”, she said.
In his turn, Orange Armenia CEO Bruno Duthoit said that the new programs aimed at developing rural border regions of Armenia are currently being discussed in the Board of the Orange Fund.
In 2007-2009, Christine Albanel held the post of the Minister of Culture and Communication of France. She also has a PHD in Modern Literature and is an author of a number of plays and novels.