04:10 | 05.11.12 | Նորություններ | 4357
Երեւան/Մեդիամաքս/. 2013-ի կեսերին Հայաստանում կձեւավորվի բջջային հեռախոսահամարների փոխանցման ծառայության (Mobile Number Portability, MNP) նորմատիվ դաշտը եւ կստեղծվեն ծառայության գործարկման համար անհրաժեշտ պայմանները, այսօր ասել է Օրանժ Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
MNP-ն բաժանորդներին թույլ է տալիս փոխել օպերատորին առանց հեռախոսահամարի փոփոխման:
Օրանժ Արմենիայի տնօրենն իր երախտագիտություն է հայտնել Հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովին (ՀԾԿՀ) այս գործում ցուցաբերված պատրաստակամության համար եւ հայտնել է ընկերության աջակցությունը հանձնաժողովին աշխատանքների իրականացման հարցում:
MNP-ն պարտադիր պայման է ԵՄ տարածքում գործող բջջային օպերատորների համար եւ երկրների մեծամասնությունում ծառայությունն առաջարկվում է անվճար:
2011-ի սկզբին այն ներդրվել է նաեւ հարեւան Վրաստանում:
Վերջին տարիների ընթացքում ԱրմենՏել եւ Վիվասել-ՄՏՍ օպերատորները որոշակի վերապահումով էին խոսում Հայաստանում MNP-ի գործարկման մասին: Նախկինում կայացած քննարկումների մասին կարող եք մանրամասն կարդալ այստեղ:

04:10 | 05.11.12 | Новости | 4441
Ереван/Медиамакс/. В середине 2013 года в Армении будет сформирована нормативная база для услуги переносимости мобильных телефонных номеров (Mobile Number Portability, MNP) и будут созданы необходимые условия для ее внедрения, заявил сегодня гендиректор Оранж Армения Франсис Желибтер.
MNP позволяет абоненту менять оператора, не меняя номер телефона.
Директор Оранж Армения выразил свою благодарность Комиссии по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) за готовность заниматься данным вопросом.
MNP - обязательное условие для операторов мобильной связи, действующих на территории ЕС, и в большинстве стран услуга предлагается бесплатно. В начале 2011 года она также была внедрена в Грузии.
В течение последних лет операторы АрменТел и ВиваСелл-МТС делали сдержанные заявления о внедрении услуги MNP в Армении. Об обсуждениях, которые имели место по данной теме в прошлом, можете детально прочитать здесь.