04:10 | 05.11.12 | Նորություններ | 4357
Երեւան/Մեդիամաքս/. 2013-ի կեսերին Հայաստանում կձեւավորվի բջջային հեռախոսահամարների փոխանցման ծառայության (Mobile Number Portability, MNP) նորմատիվ դաշտը եւ կստեղծվեն ծառայության գործարկման համար անհրաժեշտ պայմանները, այսօր ասել է Օրանժ Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
MNP-ն բաժանորդներին թույլ է տալիս փոխել օպերատորին առանց հեռախոսահամարի փոփոխման:
Օրանժ Արմենիայի տնօրենն իր երախտագիտություն է հայտնել Հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովին (ՀԾԿՀ) այս գործում ցուցաբերված պատրաստակամության համար եւ հայտնել է ընկերության աջակցությունը հանձնաժողովին աշխատանքների իրականացման հարցում:
MNP-ն պարտադիր պայման է ԵՄ տարածքում գործող բջջային օպերատորների համար եւ երկրների մեծամասնությունում ծառայությունն առաջարկվում է անվճար:
2011-ի սկզբին այն ներդրվել է նաեւ հարեւան Վրաստանում:
Վերջին տարիների ընթացքում ԱրմենՏել եւ Վիվասել-ՄՏՍ օպերատորները որոշակի վերապահումով էին խոսում Հայաստանում MNP-ի գործարկման մասին: Նախկինում կայացած քննարկումների մասին կարող եք մանրամասն կարդալ այստեղ:

04:10 | 05.11.12 | News | 4342
Yerevan/Mediamax/. A normative base for Mobile Number Portability (MNP) services and conditions necessary for its introduction will be created in Armenia in 2013, stated Orange Armenia CEO Francis Gelibter.
MNP allows a subscriber to change the operator without changing the phone number.
Orange Armenia CEO expressed his gratitude towards the State Services Regulatory Commission (SSRC) of Armenia for its readiness to handle the issue.
MNP is required for mobile operators operating across EU and the service is free of charge in the majority of the countries. In early 2011, it was also introduced in Georgia.
Over past several years, ArmenTel and VivaCell-MTS made reserved statements on MNP introduction in Armenia. The details on the topic are available here.