03:58 | 19.11.12 | Նորություններ | 4200
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ավարտվել է օգոստոսի 2-ին մեկնարկած \"Orange Գրքի մրցանակ 2012\" ամենամյա գրքի մրցույթի մասնակցության հայտերի ընդունումը, հայտնել են Orange Armenia-ում:
Orange Գրքի մրցանակի համար ընդհանուր թվով ներկայացվել է 470 մասնակցության հայտ, որոնցից 155-ը` պատմվածքի ժանրում, 236-ը` բանաստեղծության, 39-ը` վեպ/վիպակ, իսկ 40-ը` հեքիաթի ժանրում: Հիշեցնենք, որ անցյալ տարի մրցույթին մասնակցում էին 130 ստեղծագործություն:
Այս պահից սկսվում է ժյուրիի անդամների ընթերցանության շրջանը, որի ավարտին յուրաքանչյուր ժանրում կընտրվեն առավելագույնը երեք լավագույն գործերը, որոնք էլ կհայտարարվեն 2013թ. հունվարի 15-ին, Orange-ի պաշտոնական էջում: Այդ օրվանից բոլոր ընթերցողները հնարավորություն կունենան քվեարկել իրենց նախընտրած ստեղծագործությունների օգտին Orange-ի պաշտոնական էջում` Facebook-ի միջոցով:
2013թ. փետրվարի 15-ի կեսօրին կամփոփվեն առանց քվեարկության արդյունքները, և կգրանցվի յուրաքանչյուր ստեղծագործության ստացած ձայների քանակը:
Յուրաքանչյուր ժանրում հաղթող ստեղծագործությունը կընտրվի ժյուրիի քվեարկությամբ, ընդ որում, առցանց քվեարկության արդյունքները հաշվվում են որպես ժյուրիի մեկ անդամի ձայն: Հատուկ «Ժողովրդական» մրցանակի կարժանանա նաև ընթերցողների քվեարկության արդյունքում առավելագույն ձայներ հավաքած ստեղծագործությունը ` անկախ ժանրից:
Մրցույթի հաղթողները, ինչպես նաև ժյուրիի կողմից մրցանակի հավակնորդ ընտրված բոլոր թեկնածուները կստանան վկայական, իսկ հաղթող ճանաչված ստեղծագործությունները կհրատարակվեն 500 օրինակով: Բոլոր ժանրերում հաղթող ստեղծագործությունների հեղինակներին կշնորհվեն դրամական պարգևներ (500 000-ական դրամ), բացառությամբ «Ժողովրդական մրցանակի»:
Հաղթողների անունները կհրապարակվեն 2013թ. փետրվարի 20-ին տեղի ունեցող մրցանակաբաշխության արարողության ժամանակ:
Մրցույթի չորս անվանակարգերում` պատմվածք, վեպ, հեքիաթ, պոեզիա, մասնակցում են նրանք, ովքեր ստեղծագործում են հայերենով և ներկայացրել են նախկինում չհրատարակված գրական երկ: Այս տարի առաջին անգամ Orange Գրքի մրցանակին կարող են հավակնել նաև Սփյուռքի` հայերեն լեզվով ստեղծագործողները:
Մրցույթի նպատակն է բացահայտել ժամանակակից հայ գրողներին, օրեցօր զարգացող էլեկտրոնային մեդիայի միջոցով տարածել նրանց ստեղծագործությունները ընթերցողների առավել լայն զանգվածներին, ինչպես նաև խթանել հետաքրքրությունը ընթերցանության նկատմամբ: Orange Գրքի մրցանակը կազմակերպվում և իրականացվում է «Հայ գրքի կենտրոն» հասարակական կազմակերպության հետ միասին:

Ереван/Медиамакс/. Закончился прием заявок на участие в ежегодном конкурсе книги «Orange Книжная премия 2012», объявленном 2 августа.
На участие в конкурсе представлено 470 заявок, 155 из которых в жанре рассказа, 236 - поэзии, 39 - романа и новеллы, 40 - сказки. В прошлом году на конкурс было представлено 130 произведений.
С сегодняшнего дня члены жюри начнут знакомиться с произведениями, после чего в каждом жанре будут выбраны по 3 лучших произведения, которые будут объявлены 15 января 2013г. После этого все желающие смогут голосовать за понравившиеся произведения на официальной странице Orange Armenia в Facebook.
Интернет-голосование продлится до полудня 15 февраля. Произведение, победившее в каждом жанре, определяется по итогам голования жюри. Результаты онлайн-голосования имеют силу голоса одного члена жюри. Произведение, получившее больше всех голосов в Facebook, получит специальную «Народную премию», вне зависимости от жанра.
Победившие произведения будут изданы тиражем в 500 экземпляров. Авторы победивших произведений получает денежные премии в размере 500 тыс. драмов (за исключением произведения, получившеги «Народную премию»).
Имена победителей будут озвучены на церемонии награждения 20 февраля 2013г.
В четырех номиациях конкурса участвуют авторы, которые пишут на армянском языке и представляют на участие в конкурсе произведение, которое ранее не публиковалось.
Цель конкурса – выявить современных армянских писателей и сделать их произведения доступными для широкой публики, стимулируя при этом интерес к чтению. Конкурс проводится в сотрудничестве с общественной организацией «Центр армянской книги».