00:14 | 23.11.12 | Նորություններ | 4809
Երեւան/Մեդիամաքս/. Orange Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերն ասել է, որ «Orange-ը սատարում է Հայաստանի իշխանությունների վճռական որոշումը ներդնել համարների տեղափոխության համակարգը 2013թ. հուլիսին»:
Ֆրանսիս Ժելիբտերն այդ մասին ասել է` Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանելով Orange Արմենիայի դիրքորոշումը Հայաստանում համարների տեղափոխության համակարգի (MNP) ներդրման վերաբերյալ:
«Այս ամսվա սկզբից համարների տեղափոխության համակարգի թեման (MNP) դարձել է օրակարգային եւ թեժ քննարկումներ նյութ:
Orange-ը սատարում է Հայաստանի իշխանությունների վճռական որոշումը ներդնել համարների տեղափոխության համակարգը 2013թ. հուլիսին:
Համարների տեղափոխության համակարգը բաժանորդներին տալիս է ազատություն` ընտրելու ցանկացած օպերատոր եւ չկորցնել ներկա հեռախոսահամարը: Մենք կանենք ամեն ինչ, որպեսզի այս երկար սպասված նախաձեռնությունը հաջող կերպով ներդրվի Հայաստանում` նաեւ կիսելով  եվրոպական շուկաներում Orange Խմբի ձեռք բերած նշանակալի փորձը, երբ դրա կարիքը լինի: Ի դեպ, այս ծառայությունը ներդրվել է Եվրոպական Միության բոլոր երկրներում, քանի որ MNP-ն պարտադիր է ԵՄ բոլոր երկրների օրենսդրությամբ`որպես սպառողի իրավունք:
Այժմ, երբ մենք տոնում ենք մեր ընկերության երրորդ տարեդարձը Հայաստանում «Ժամանակն է միանալ Orange-ին» կարգախոսով, ես հպարտ եմ, որ մեր ընկերությունն ավելի քան հաճախ հանդես է գալիս որպես նորարարությունների առաջատար, որի նախաձեռնությունները հաճախ վարակիչ են լինում: Չորս տարուց էլ պակաս ժամկետում մենք կառուցել ենք գերժամանակակից ցանց, որը ծածկում է բնակչության 95%-ից ավելին, եւ շարունակում ենք ընդարձակել մեր ներկայությունն ամեն ամիս: Համարների տեղափոխելիությունը բաժանորդներին կբերի իրական ընտրության հնարավորություն եւ անմիջապես կբարելավի հեռահաղորդակցության ծառայությունները:
Ի վերջո, բոլոր օպերատորները կարծում են, թե իրենք են ամենաճիշտ ընտրությունը բաժանորդի համար: Դա բնական է, սակայն MNP-ն վերջին խոսքը կտա բաժանորդին, ով, ի վերջո,  պիտի լինի մեր արժանիքների իրական դատավորը», - Մեդիամաքս-ին ասել է Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Նշենք, որ ս.թ. նոյեմբերին 5-ին հանդես գալով մամուլի ասուլիսում Ֆրանսիս Ժելիբտերն ասել էր, որ 2013-ի կեսերին Հայաստանում կձեւավորվի բջջային հեռախոսահամարների փոխանցման ծառայության (Mobile Number Portability, MNP) նորմատիվ դաշտը եւ կստեղծվեն ծառայության գործարկման համար անհրաժեշտ պայմանները:
Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում մեկնաբանելով այդ հայտարարությունը, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) անդամ Սամվել Արաբաջյանն ասել էր, որ ՀԾԿՀ-ը ծրագրում է մինչ տարեվերջ հայտարարել համակարգին անցնելու հիմնական ուղղություններն ու սկզբունքները, հնարավոր է խոսվի նաեւ ժամկետների մասին:
Նոյեմբերի 7-ին հանդես գալով մամուլի ասուլիսում, ԱրմենՏել-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն ասել էր, որ «MNP-ի ներդրման միջազգային փորձը հակասական է»:
Նոյեմբերի 20-ին Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանություն էր արել նաեւ Վիվասել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, որը կարծիք էր հայտնել, թե Հայաստանում MNP-ի ներդրման համար պարտադիր պայման պետք է լինի երկրի տարածքում հավասարազոր ծածկույթի ապահովումը բոլոր երեք օպերատորների կողմից:

00:14 | 23.11.12 | Новости | 4838
Ереван/Медиамакс/. Гендиректор Оранж Армения Франсис Желибтер заявил, что «Orange поддерживает решительное решение властей Армении внедрить MNP в июле 2013 года».
Франсис Желибтер заявил об этом, комментируя по просьбе Медиамакс позицию Оранж Армения по поводу внедрения системы переносимости номеров (MNP) в Армении.
«С начала этого месяца вопрос внедрения MNP стал темой для горячих дискуссий.
Orange поддерживает решительное решение властей Армении внедрить систему переносимости номеров в июле 2013 года.
Система дает абонентам свободу в выборе оператора и предоставляет возможность не терять действующий номер. Мы сделаем все, чтобы эта долгожданная инициатива была успешно внедрена в Армении, и поделимся соответствующий опытом Группы Orange, приобретенным на европейских рынках, когда в этом будет необходимость. Кстати, эта услуга внедрена во всех странах Европейского Союза.
Сегодня, когда мы отмечаем третью годовщину нашей деятельности в Армении под девизом «Время присоединиться к Orange», я горд, что наша компания часто выступает лидером инноваций, инициативы которой часто бывают заразительными. Менее чем за 4 года мы построили сверхсовременную сеть, которая покрывает больше 95% населения, и продолжаем расширять наше присутствие каждый месяц. Переносимость номеров предоставит абонентам возможность реального выбора и сразу улучшит телекоммуникационные услуги.
В конце концов, все операторы считают, что они являются самой правильным выбором для абонента. Это естественно, однако MNP оставит последнее слово за абонентом, который и должен быть реальным судьей наших достоинств», - сказал Медиамакс Франсис Желибтер.
Отметим, что 5 ноября 2012 года, выступая на пресс-конференции, Франсис Желибтер заявил, что в середине 2013 года в Армении будет сформирована нормативная среда для услуги переносимости мобильных номеров (Mobile Number Portability, MNP) и будут созданы необходимые условия для ее внедрения.
В интервью с Медиамакс, комментируя это заявление, член Комиссии по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) Самвел Арабаджян заявил, что КРОУ планирует до конца года объявить основные направления и принципы внедрения MNP, возможно, будут объявлены и сроки.
7 ноября, выступая на пресс-конференции, гендиректор АрменТел Игорь Климко заявил, что «международный опыт внедрения MNP является противоречивым».
По просьбе Медиамакс 20 ноября с комментарием также выступил гендиректор «ВиваСелл-МТС» Ральф Йирикян, который выразил мнение, что обязательным условием для внедрения в Армении MNP должно быть обеспечение равномерного покрытия на территории страны со стороны всех трех операторов.