00:14 | 23.11.12 | Նորություններ | 4809
Երեւան/Մեդիամաքս/. Orange Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերն ասել է, որ «Orange-ը սատարում է Հայաստանի իշխանությունների վճռական որոշումը ներդնել համարների տեղափոխության համակարգը 2013թ. հուլիսին»:
Ֆրանսիս Ժելիբտերն այդ մասին ասել է` Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանելով Orange Արմենիայի դիրքորոշումը Հայաստանում համարների տեղափոխության համակարգի (MNP) ներդրման վերաբերյալ:
«Այս ամսվա սկզբից համարների տեղափոխության համակարգի թեման (MNP) դարձել է օրակարգային եւ թեժ քննարկումներ նյութ:
Orange-ը սատարում է Հայաստանի իշխանությունների վճռական որոշումը ներդնել համարների տեղափոխության համակարգը 2013թ. հուլիսին:
Համարների տեղափոխության համակարգը բաժանորդներին տալիս է ազատություն` ընտրելու ցանկացած օպերատոր եւ չկորցնել ներկա հեռախոսահամարը: Մենք կանենք ամեն ինչ, որպեսզի այս երկար սպասված նախաձեռնությունը հաջող կերպով ներդրվի Հայաստանում` նաեւ կիսելով  եվրոպական շուկաներում Orange Խմբի ձեռք բերած նշանակալի փորձը, երբ դրա կարիքը լինի: Ի դեպ, այս ծառայությունը ներդրվել է Եվրոպական Միության բոլոր երկրներում, քանի որ MNP-ն պարտադիր է ԵՄ բոլոր երկրների օրենսդրությամբ`որպես սպառողի իրավունք:
Այժմ, երբ մենք տոնում ենք մեր ընկերության երրորդ տարեդարձը Հայաստանում «Ժամանակն է միանալ Orange-ին» կարգախոսով, ես հպարտ եմ, որ մեր ընկերությունն ավելի քան հաճախ հանդես է գալիս որպես նորարարությունների առաջատար, որի նախաձեռնությունները հաճախ վարակիչ են լինում: Չորս տարուց էլ պակաս ժամկետում մենք կառուցել ենք գերժամանակակից ցանց, որը ծածկում է բնակչության 95%-ից ավելին, եւ շարունակում ենք ընդարձակել մեր ներկայությունն ամեն ամիս: Համարների տեղափոխելիությունը բաժանորդներին կբերի իրական ընտրության հնարավորություն եւ անմիջապես կբարելավի հեռահաղորդակցության ծառայությունները:
Ի վերջո, բոլոր օպերատորները կարծում են, թե իրենք են ամենաճիշտ ընտրությունը բաժանորդի համար: Դա բնական է, սակայն MNP-ն վերջին խոսքը կտա բաժանորդին, ով, ի վերջո,  պիտի լինի մեր արժանիքների իրական դատավորը», - Մեդիամաքս-ին ասել է Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Նշենք, որ ս.թ. նոյեմբերին 5-ին հանդես գալով մամուլի ասուլիսում Ֆրանսիս Ժելիբտերն ասել էր, որ 2013-ի կեսերին Հայաստանում կձեւավորվի բջջային հեռախոսահամարների փոխանցման ծառայության (Mobile Number Portability, MNP) նորմատիվ դաշտը եւ կստեղծվեն ծառայության գործարկման համար անհրաժեշտ պայմանները:
Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում մեկնաբանելով այդ հայտարարությունը, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) անդամ Սամվել Արաբաջյանն ասել էր, որ ՀԾԿՀ-ը ծրագրում է մինչ տարեվերջ հայտարարել համակարգին անցնելու հիմնական ուղղություններն ու սկզբունքները, հնարավոր է խոսվի նաեւ ժամկետների մասին:
Նոյեմբերի 7-ին հանդես գալով մամուլի ասուլիսում, ԱրմենՏել-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն ասել էր, որ «MNP-ի ներդրման միջազգային փորձը հակասական է»:
Նոյեմբերի 20-ին Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանություն էր արել նաեւ Վիվասել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, որը կարծիք էր հայտնել, թե Հայաստանում MNP-ի ներդրման համար պարտադիր պայման պետք է լինի երկրի տարածքում հավասարազոր ծածկույթի ապահովումը բոլոր երեք օպերատորների կողմից:

00:14 | 23.11.12 | News | 4822
Yerevan/Mediamax/. Orange Armenia CEO Francis Gelibter said that “Orange supports the unconditional decision of Armenian authorities to put in place the Mobile Number Portability (MNP) in July 2013.”
Francis Gelibter said this commenting by Mediamax’s request on Orange Armenia’s position on MNP introduction.
“From the beginning of this month, the topic of Mobile Number Portability has become very actual and has been fiercely debated.
Orange supports the unconditional decision of Armenian authorities to put in place the Mobile Number Portability in July 2013.
MNP gives freedom to customers to choose whichever operator they want, without loosing their number. We will do everything to have a successful implementation of this long-awaited initiative, including sharing the wide experience of Orange Group in European countries as and when needed. By the way, this service has been fully implemented in all EU countries as it is obligatory by the legislations of all EU countries as a customer right.
We are now celebrating our third anniversary with the campaign “Time to join Orange” and I am very proud that Orange is more than often an innovative operator, whose initiatives are followed in the market. In less than four years, we have built a modern network covering over 95% of the population and are growing our presence every month. Mobile Number Portability will bring a real choice to customers and will immediately improve the telecommunications services rendered to the population.
And finally, all the operators believe that they are the best choice for the customers, and it is quite natural. But Mobile Number Portability will give the last word to the client, who should be the judge of our merits,” Francis Gelibter told Mediamax.
It should be noted that addressing a press conference on November 5, Francis Gelibter said that a regulatory framework for Mobile Number Portability will be created in Armenia in mid 2013 and all the necessary conditions for introducing the system will be established.
Member of Public Services Regulatory Commission (PSRC) Samvel Arabajyan commented on this statement in an interview to Mediamax, saying that the PSRC is going to announce the main areas and principles of MNP introduction in late 2012 and the dates may also be announced.
Addressing a press conference on November 7, ArmenTel CEO Igor Klimko said that “the international experience of MNP introduction is controversial.”
On November 20, “VivaCell-MTS” General Manger Ralph Yirikian commented on the idea of introduction of MNP by Mediamax’s request, saying that MNP introduction in Armenia will be logical in case the 3 operators prove equal coverage.