16:31 | 31.05.13 | Նորություններ | 5579
Մեկ տարի առաջ` 2012թ. հունիսի 1-ին, Orange Հիմնադրամը եւ Վորլդ Վիժն Հայաստանը մեկնարկեցին մի նախագիծ, որը թույլ է տալիս Orange-ի բաժանորդներից յուրաքանչյուրին մասնակցել մարդասիրական ծրագրի եւ աջակցություն ցուցաբերել հայ մանուկների, որոնց ընտանիքները ֆինանսական դժվարությունների պատճառով չեն կարողանում իրենց երեխաներին տանը պահել եւ հանձնում են պետական հաստատությունների հոգածությանը:
Ինչպես հայտնել են Orange Armenia-ում, այսօր երկու կազմակերպություններն ամփոփել են նախագծի արդյունքները եւ հայտարարել այն եւս մեկ տարով շարունակելու մասին:
Orange-ի բաժանորդների նվիրատվությունների, Orange Հիմնադրամի ֆինանսական ներգրավվածության եւ Վորլդ Վիժն Հայաստանի կատարած աշխատանքի շնորհիվ մեկ տարում 11 ընտանիք ստացել է նյութական աջակցություն, եւ 15 երեխա վերադարձել է ընտանիք: Մեկ տարում նախագծին մասնակցել են Orange- ի 10 841 բաժանորդներ՝ նվիրաբերելով 100 կամ 500 դրամ:
Նախագիծը կտեւի եւս մեկ տարի, որի ընթացքում Orange Հիմնադրամը եւ Վորլդ Վիժն Հայաստանը պարբերաբար կտեղեկացնեն հավաքված գումարի եւ այն երեխաների եւ ընտանիքների մասին, որոնց դրանք ուղղվել են: Ընտանիքերի ընտրման չափանիշներն են` բազմազավակ ընտանիքներ, որոնք ապրում են սոցիալ-տնտեսական վատթար պայմաններում: Նվիրաբերված գումարը տարբեր ընտանիքների օգտագործվում է տարբեր կերպ՝ կախված նրանից, թե ծնողներից մեկը կամ երկուսը ինչպիսի աշխատանք կարող են անել: Օրինակ, գյուղական համայնքներում բնակվող ընտանիքներին տրամադրվել են ընտանի կենդանիներ կամ գյուղատնտեսական մեքենաներ, այլ դեպքերում մայրերին տրամադրվել են խոհանոցային պարագաներ՝ սնունդ պատրաստելու եւ վաճառելու համար:
Ուղարկելով SMS 1234 կարճ համարին` Orange-ի բաժանորդները կարող են նվիրաբերել 100, իսկ 5678 համարին` 500 դրամ: Յուրաքանչյուր ամսվա վերջին Orange Հիմնադրամը կրկնապատկում է այն գումարը, որ հավաքվել է SMS-հանգանակության արդյունքում, եւ տրամադրում այն Վորլդ Վիժն Հայաստանին՝ դժվարություններ ունեցող մեկ ընտանիքի համար կայուն եկամտի աղբյուր ստեղծելու համար:
«Մենք շնորհակալ ենք մեր այն բոլոր բաժանորդներին, ովքեր նվիրաբերել են թեկուզ փոքր գումար՝ աջակցելու երեխաների, ովքեր ապրում են պետական հաստատություններում իրենց ծնողների ֆինանսական դժվարությունների պատճառով: Նվիրաբերված յուրաքանչյուր դրամը կարեւոր է, եւ մեր բաժանորդներից յուրաքանչյուրը կարող է օգնել փոփոխություն բերել այս երեխաների կյանքում: Մեր բաժանորդների նվիրաբերած գումարն Orange Հիմնադրամը կրկնապատկում է: Սա այնպիսի նախագիծ է, որը միավորում է մեզ մեր բաժանորդների հետ լավ գործի համար»,- ասել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:

16:31 | 31.05.13 | News | 5572
On June 1 one year ago Orange Foundation and World Vision Armenia launched an initiative which enabled all Orange customers to participate in a philanthropic project and support those Armenian children whose families, due to financial difficulties, cannot keep their children home and are forced to deliver them to the care of state institutions.
Today the two organizations summarized the results of the project and announced its prolongation for one more year, Orange informs.
In one year, thanks to the donations of the Orange customers, the financial engagement of the Orange Foundation and the work done by World Vision Armenia, 11 families received material support and 15 children returned home. In one year, 10,841 Orange customers have participated in the project to donate 100 or 500 AMD.
The project will last 1 more year during which the Orange Foundation and World Vision Armenia will regularly provide information regarding the donated money within the project and the beneficiary children and families. Families have been chosen according to the following criteria: large families and families living in very difficult social and economic conditions. The way the donated money is used is specific to each family, depending on the kind of work that one or both parents can do. For example, domestic animals have been provided to families in rural areas while some beneficiary mothers have received kitchen equipment to help them cook food for a living.
By sending SMS to 1234 or 5678 short numbers, Orange customers can donate 100 or 500 AMD respectively. At the end of each month Orange Foundation doubles the amount donated through SMS donation and transfers that amount to World Vision Armenia to create a sustainable source of revenue for one vulnerable family.
“We are thankful to all our customers who have donated even a small amount of money to support children who have to live in State Institutions because of financial difficulties of their families. Every dram counts and any of our customers can help make a change in the lives of these children. The amount donated by our customers is always doubled by the Orange Foundation. This is a project which brings together Orange and its customers for a good purpose,” said Francis Gelibter, Chairman of the Board of the Orange Foundation.