14:34 | 30.10.13 | Նորություններ | 3068
Երեւան: Մեդիամաքս: Նոյեմբերի 29-ին եւ 30-ին Երեւանում կկայանա ArmNet Awards 2013 համահայկական ինտերնետային մրցույթը եւ ArmNet 2013 ամենամյա կոնֆերանսը:
Միջոցառումների կազմակերպիչներն են Maeutica բրենդինգային ընկերությունը, Orange Արմենիա եւ ISOC AM («Ինտերնետ Հանրություն» ՀԿ):
Maeutica-ի տնօրեն Հայկուհի Տաքսիլդարյանն ասել է, որ միջոցառման գլխավոր նպատակն է հայկական ստարտապները մրցունակ դարձնել միջազգային շուկայում, ինչպես նաեւ օժանդակել մասնակիցներին իրենց գաղափարներն իրական բիզնեսի վերածելու գործում հիմնարար գիտելիքներ ձեռք բերելու համար:
ArmNet-2013 նախագծի շրջանակներում իրենց գիտելիքներով եւ փորձով մասնակիցների հետ կկիսվեն ՍԿՈԼԿՈՎՈ Ստարտապ Ակադեմիայի տնօրեն Լորենս Ռայթը եւ Ակադեմիայի պրոֆեսոր Գարի Ֆաուլերը:
Հյուրերի ցանկում են նաեւ Drimmi ընկերության հիմնադիր ու տնօրեն Նիկիտա Շերման, ով նախկինում ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցրել Begun, Mamba.ru եւ Օdnoklassniki ընկերություններում, Workle.ru տեխնիկական տնօրեն Սերգեյ Պոնոմարենկոն եւ այլոք:
Orange Արմենիա ընկերության մարքեթինգի տնօրեն Արամ Մկրտչյանն ասել է, որ ArmNet նախագիծը չորս տարվա ընթացքում դարձել է այն վայրը, որտեղ ավանդաբար ամփոփվում է ինտերնետային զարգացումների հայկական տարին:
«Orange-ը կարեւոր դերակատարություն ունի Հայաստանում բջջային կապի շուկայում եւ շարժական ինտերնետի առաջատարն է, եւ մենք ուրախ ենք այս կերպով աջակցել հայկական վեբ-բովանդակության զարգացմանը», - ասել է Արամ Մկրտչյանը:
Նրա փոխանցմամբ, այս տարի Orange-ի կողմից ավանդաբար սահմանված է հատուկ մրցանակ՝ լավագույն մոբայլ կայքի համար:
ArmNet 2013-ը ներառում է ինտերնետին եւ բարձր տեխնոլոգիաներին նվիրված կոնֆերանս «Համընդհանուր մոբիլիզացում, բջջային տեխնոլոգիաներն ամենօրյա կյանքում» խորագրով:
Առաջին անգամ ArmNet նախագծի շրջանակներում կանցկացվի «Startup Day» միջոցառումը եւ մրցույթը, որտեղ հաղթող ճանաչված ստարտապ ընկերության ներկայացուցիչները կարժանանան հատուկ մրցանակի՝ այցելություն Մոսկվայի ՍԿՈԼԿՈՎՈ դպրոց եւ ԱՄՆ-ի Սիլիկոնե հովիտ:
Մրցույթի, կոնֆերանսի եւ «Startup Day» միջոցառման ընթացակարգին ծանոթանալու, ինչպես նաեւ մասնակցության գրանցման համար անհրաժեշտ է այցելել www.armnetawards.am կայքը: Մասնակցելու համար կայքերի գրանցումը կմեկնարկի նոյեմբերի 1-ին եւ կտեւի մինչեւ նոյեմբերի 15-ը: Ժյուրիի անդամները կուսումնասիրեն եւ կգնահատեն կայքերը եւ նոյեմբերի 25-ին կընտրեն յուրաքանչյուր 8 անվանակարգում հաղթանակի հավակնորդ կայքերը կամ բջջային հավելվածները: Ժյուրիի ընտրությանը զուգահեռ կանցկացվի SMS քվեարկություն: Մրցույթի արդյունքները կամփոփվեն նոյեմբերի 30-ին կայանալիք մրցանակաբաշխությանը:

14:34 | 30.10.13 | Новости | 3118
Ереван /Медиамакс/. 30 ноября в Ереване состоятся всеармянский веб-конкурс ArmNet Awards 2013 и ежегодная конференция ArmNet 2013.
Организаторы мероприятия – брендинговое агентство Maeutica, компания Orange Армения и НКО «Армянское интернет сообщество».
Директор Maeutica Айкуи Таксалдарян сказала, что главная цель мероприятия - сделать армянские стартапы конкурентными на мировом рынке, а также содействовать участникам в обретении практических навыков и знаний для превращения своих стартап-идей в реальные бизнес-проекты.
В рамках проекта ArmNet-2013 своими знаниями и опытом поделятся директор Спартап академии СКОЛКОВО Лоуренс Райт и профессор академии, директор Fowler International Гарри Фаулер.
В списке гостей значатся также основатель игровой компании Drimmi Никита Шерман и технический директор Workle.ru Сергей Пономаренко.
Директор по маркетингу Orange Армения Арам Мкртчян, в свою очередь, сказал, что за 4 года ArmNet стал традиционным событием для подведения итогов развития интернет-индустрии в Армении.
«Компания Orange занимает лидирующие позиции на рынке услуг мобильного интернета в Армении, и мы рады способствовать развитию контента в армянском сегменте сети», - сказал Арам Мкртчян.
По его словам, в этом году традиционно будет вручен специальный приз Orange за лучшее мобильное приложение.
Ежегодная IT ArmNet-2013 конференция в этом году пройдет под названием «Этот изменчивый мобильный мир».
В рамках ArmNet-2013 впервые будет проведено также мероприятие и конкурс “Startup Day”, победитель которого получит специальный приз – возможность посещения бизнес-школы СКОЛКОВО в Москве и Силиконовой долины в США.
Подробная информация о порядке участия и мероприятиях ArmNet-2013 доступна на сайте www.armnetawards.am. Регистрация сайтов участников начнется 1 ноября и продлится до 15 ноября. Члены жюри изучат и оценят все заявленные сайты и 25 ноября представят шорт-лист сайтов и мобильных приложений в каждой из 8 номинаций. Параллельно с работой жюри будет проводиться SMS-голосование. Итоги конкурса будут подведены 30 ноября на официальной церемонии награждения.