11:31 | 27.12.13 | Հոդվածներ | exclusive 19637
Դեկտեմբերի 19-ին ՀՀ կառավարությունը հայտնեց, որ հիմք ընդունելով «Թեքնոլոջի ընդ սայնս դայնամիքս» ՍՊԸ կողմից «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտու շահագործողի թույլտվություն ստանալու համար ներկայացված հայտը, որոշել է ընկերությանը «ՌԱՕ Մարս» տարածքում տրամադրել շահագործողի թույլտվություն` պլանշետների հավաքման եւ ծրագրավորման գործունեության իրականացման համար:
«Ընկերությունը նախատեսում է համագործակցություն հաստատել պլանշետների արտադրության ամերիկյան Minno գրասենյակի հետ, որը կստանա Հայաստանի կազմակերպության թողարկած բոլոր պլանշետները եւ կզբաղվի դրանց իրացմամբ եւ առաքմամբ: Գործունեության երեք տարվա ընթացքում արտադրության ծավալը 10 հազար պլանշետից կհասցվի 50 հազարի, միավորի գինը կլինի 180 ԱՄՆ դոլար, ինքնարժեքը` 135 ԱՄՆ դոլար: Առաջին տարում արտադրություն կներդրվի $ 1 մլն 350 հազար, երրորդ տարում` $ 6 մլն 750 հազար ԱՄՆ դոլար», - ասված էր կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ, ս.թ. դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ վարչապետին կից արդյունաբերական խորհրդի նիստում ներկայացվել էին «հայկական արտադրության առաջին պլանշետը (Armtab) եւ առաջին հեռախոսը (Armphone)»:
Մեդիամաքս-ը զրուցել է ամերիկյան Minno Tablet ընկերության նախագահ Էրիկ Ռայանի (Eric C. Ryan)հետ:
- Պլանավորու՞մ եք «Թեքնոլոջի ընդ սայնս դայնամիքս» ՍՊԸ-ի հետ Հայաստանում համատեղ ձեռնարկություն բացել, թե՞ ընկերությունն աշխատելու է ինքնուրույն:
-«Թեքնոլոջի ընդ սայնս դայնամիքս» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է Minno ընկերության կողմից` Հայաստանում ներդրումներ կատարելու նպատակով: Կառավարության պարտավորությունը կրթությունը եւ հետազոտական ոլորտը զարգացնելու վերաբերյալ Հայաստանը դարձնում են մտավոր կապիտալի հարուստ աղբյուր:
Հայաստանում ձեռնարկատիրական մշակույթը եւ նոր` Ազատ տնտեսական գոտու պայմանները, երկիրը դարձնում են գրավիչ`տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ արտադրության ոլորտներում Minno-ի ներդրումների համար:
Minno-ի Android ինտերֆեյսն ամբողջությամբ մշակվել է (եւ շարունակում է մշակվել) հայաստանցի ծրագրավորողների հրաշալի թիմի կողմից:
«Թեքնոլոջի ընդ սայնս դայնամիքս» ՍՊԸ-ն տարածք է վարձակալել Երեւանի Ազատ տնտեսական գոտում, եւ աշխատանքի է ընդունել բարձրակարգ մասնագետների` այնտեղ մեր հավաքման, որակի վերահսկողության, դիստրիբուցիայի, սպասարկման գործընթացները կազմակերպելու համար:
- Մի քանի շաբաթ առաջ Հայաստանի վարչապետին ներկայացվեց «առաջին հայկական պլանշետը»` Armtab-ը: Այնուամենայնիվ, լուսանկարներից երեւում է, որ վարչապետին ներկայացվել է Minno պլանշետ:
- Քանի որ մենք դեռեւս առեւտրային արտադրության փուլում չենք գտնվում (այն նախատեսում ենք սկսել 2014թ. փետրվարին), վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին եւ կառավարությանը ներկայացված պլանշետները եղել են ArmTab-ի նախաարտադրական օրինակները` հավաքված Հայաստանում: Պլանշետները ներկայացվել են Minno-ի տուփերով, որովհետեւ Minno-ն եւ ArmTab-ը «ծնողի եւ զավակի» հարաբերություններ ունեն: Բացի դրանից, ArmTab-ի փաթեթավորման եւ բրենդինգի հարցերը դեռ վերջնական հստակեցված չեն:
Minno-ն նպատակ ունի Հայաստանում հավաքել Minno բրենդային պլանշետներ` միջազգային շուկա (ներառյալ ԱՄՆ) արտահանելու համար եւ ArmTab պլանշետներ` Հայաստանի համար:

11:31 | 27.12.13 | Articles | exclusive 19629
Armenian government announced on December 19 that Technology and Science Dynamics Inc will start assembling tablets in Yerevan. “The company plans to start cooperation with Minno Company which will deal with the sales and shipment of all the tablets produced in Armenia.
During the first year of operation in Armenia, the volume of investments will make $ 1 350 000 and the investment volume will make $ 6 750 000 during the third year”, the press release of the Armenian Government said.
Mediamax contacted the President of Minno Tablet Eric C. Ryan and asked him a few questions.
- Do you plan to set up a joint venture with Technology and Science Dynamics Inc in Armenia and make investments, or they will be working on their own?
- Technology and Science Dynamics, Inc was established by Minno specifically for the purpose of investing in Armenia, where the government's commitment to education and research makes it a rich source of intellectual capital. Armenia’s culture of entrepreneurship and the conditions in Armenia’s new Free Economic Zone make it an attractive place for Minno to invest in
information technology and manufacturing.
Minno’s Android interface was entirely written (and continues to be supported) by an excellent team of software developers in Armenia. Technology and Science Dynamics has leased space in
the Free Economic Zone in Yerevan and hired first-stage employees to establish our assembly, quality control, packing, distribution, and service support facilities and processes.
- A few weeks ago Armenian PM was presented with the “first Armenian tablet” called Armtab. However, the photos prove that he was presented with a Minno tablet. Can you please clarify if you have licensed the Armenian company to use your tablets under Armtab brand?
- Because we are not yet in commercial production (scheduled to begin in February, 2014), the tablets presented to Prime Minister Sargsyan and his cabinet were pre-production samples of
ArmTab assembled in Armenia. The tablets were presented in Minno boxes because Minno and ArmTab have a “parent and child” brand relationship and we have not yet finalized the artwork for ArmTab packaging and branding.
Minno intends to assemble both Minno brand tablets for export to international markets (including the United States), and ArmTab brand tablets in Yerevan.