09:50 | 26.04.14 | Նորություններ | 4433
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (ԱՄՆ ՄԶԳ) եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամն (FPWC) ազդարարել են ջրամատակարարման ենթակառուցվածքի բարելավմանն ուղղված ծրագրի մեկնարկի մասին:
Նախաձեռնության շնորհիվ չորս համայնքում` Արմավիրի մարզի Լուկաշին, Հայկավան, Արազապ եւ Տավուշի մարզի Բերքաբեր գյուղերում, էականորեն կբարելավվի խմելու ջրի հասանելիությունը:
Ծրագրի մեկնարկը տրվել է Լուկաշին գյուղում:
«Եկամտաբերության ցածր մակարդակ ունեցող գյուղերում ջրամատակարարման համակարգերի ստեղծումն ու բարելավումը կենսական նշանակություն ունեն կյանքի որակի բարելավման համար: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությունը համայնքներին ունի կարեւոր նպատակ՝ ապահովել խմելու ջրի կայուն մատակարարումը, առանց որի անհնար է պատկերացնել կյանքի նվազագույն որակ, առողջ շրջակա միջավայր եւ տնտեսական զարգացում», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ծրագրի շրջանակում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը տրամադրել է 70 միլիոն, իսկ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն` 60 միլիոն դրամ: Ծրագրի արդյունքներից կօգտվի չորս գյուղերի շուրջ 6 800 բնակիչ:

09:50 | 26.04.14 | Новости | 4514
ВиваСелл-МТС, Агентство по международному развитию США (USAID) и Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) Армении сообщили о старте программы, направленной на улучшение инфраструктуры водоснабжения.
Благодаря данной инициативе в селах Лукашин, Айкаван, Аразап (Армавирский марз) и селе Беркабер (Тавушский марз) значительно улучшится доступ к питьевой воде.
Программа стартовала в селе Лукашин.
«Для сел с низким уровнем доходов создание и улучшение систем водоснабжения имеет жизненное значение для улучшения качества жизни. Поддержка компании ВиваСелл-МТС имеет важную цель - обеспечить стабильное водоснабжение, без которого невозможно представить минимальный уровень жизни, здоровую окружающую среду и экономическое развитие»,- сказал гендиректор компании ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
В рамках программы компания ВиваСелл-МТС предоставила 70 млн драмов, а USAID - 60 млн драмов. Результатом программы воспользуются около 6 800 жителей четырех сел.