17:35 | 18.12.14 | Նորություններ | 4954
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 4G/LTE ցանցը գործարկել է նաեւ Արմավիր եւ Վաղարշապատ քաղաքներում, ինչի շնորհիվ 4G/LTE ցանցն արդեն ծածկում է Հայաստանի բնակեցված տարածքների 45,7%-ը:
Արմավիրում եւ Վաղարշապատում 100% ծածկույթ ապահովելու նպատակով ընկերությունը 4G/LTE բազային 6 կայան է տեղադրել առաջին, 7 կայան՝ երկրորդ քաղաքում:
Ներբեռնման մինչեւ 150 Մբիթ/վրկ եւ վերբեռնման 50 Մբիթ/վրկ արագություն ապահովող 4G/LTE տեխնոլոգիան մինչ օրս հասանելի էր Երեւանում (100%), Գյումրիում (100%), Վանաձորում (100%), Դիլիջանում (90%) եւ Ծաղկաձորում (100%):
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Երեւանում մինչեւ տարեվերջ հավելյալ 37 բազային կայանի տեղադրումից հետո ակնկալում է 4G/LTE կայանների (eNodeBs) թիվը հասցնել ծրագրված 250-ի:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն իր գործունեությունը սկսել է՝ անգամ հեռավոր սարերում ապրող հովվի համար բջջային հաղորդակցությունը հասանելի դարձնելու հավակնոտ նպատակ ունենալով: Ներկայում ոչ ոքի չի զարմացնում այն փաստը, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ձայնային եւ տվյալների փոխանցման ծառայությունները հասանելի են երկրի անգամ ամենանոսր բնակեցված վայրերում: Նորարարական 4G/LTE տեխնոլոգիան պետք է հասանելի լինի ոչ միայն մայրաքաղաքի, այլեւ մնացած մյուս քաղաքների բնակչության համար: Ամբողջ աշխարհում 4G/LTE տեխնոլոգիան բիզնեսի զարգացման եւ աճի խթան է: Հայաստանը չպետք է բացառություն լինի»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ընկերության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը բջջային միակ օպերատորն է Հայաստանում, որը 4G ծառայություններ է տրամադրում կոմերցիոն հիմունքներով:

17:35 | 18.12.14 | Новости | 4951
Сеть 4G/LTE ВиваСелл-МТС отныне запущена также в городах Армавир и Вагаршапат, благодаря чему сеть охватила 45,7% населенных территорий страны.
Для обеспечения 100-процентного покрытия в Армавире и Вагаршапате в первом установлено 6 базовых станций 4G/LTE, а во втором – 7.
Технология 4G/LTE, обеспечивающая скорость загрузки 150 Мб/сек. и скорость отправки 50 Мб/сек., до сих пор была доступна в Ереване (100%), Гюмри (100%), Ванадзоре (100%), Дилижане (90%) и Цахкадзоре (100%).
После установки дополнительных 37 базовых станций в Ереване ВиваСелл-МТС планирует до конца года довести число 4G/LTE-станций (eNodeBs) до 250.
«ВиваСелл-МТС начал свою деятельность с амбициозной целью сделать сотовую связь доступной даже для пастухов в далеких горах. В настоящее время никого не удивляет тот факт, что голосовые услуги ВиваСелл-МТС и услуги обмена данными доступны даже в самых малонаселенных уголках страны. Инновационная технология 4G/LTE должна быть доступна жителям не только столицы, но и всех других городов. Во всем мире технология 4G/LTE является стимулом развития и роста бизнеса. Армения не должна быть исключением», - сказал генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
Согласно сообщению компании, ВиваСелл-МТС является единственным сотовым оператором Армении, который предоставляет 4G-услуги на коммерческих основах.