14:33 | 25.12.14 | Նորություններ | 4820
Beeline-ը եւ «Դասական երաժշտության զարգացման» հիմնադրամն ամփոփել են 2014թ–ի համագործակցության արդյունքները:
Համագործակցության շրջանակում իրականացվել է 70 համերգ եւ 25 վարպետության դաս՝ ուղված դասական երաժշտության տարածմանն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս: Եռյակի համերգներին այցելել են ավելի քան 15.000 հանդիսատես, իսկ վարպետության դասերին՝ երաժշտական դպրոցների եւ բուհերի 150-ից ավել աշակերտ եւ ուսանող:
Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամներն՝ եռյակի երաժիշտներն, այս տարի նույնպես մեծ հաջողություններ են ունեցել բազմաթիվ միջազգային բեմերում: 2014թ.-ին Խաչատուրյանի անվան եռյակը համերգային շրջագայություն է ունեցել Ռուսաստանում, Եվրոպայում եւ ԱՄՆ–ում: Երաժիշտներից յուրաքանչյուրը մեծ ավանդ ունի հիմնադրամի շնորհալի երիտասարդների կրթման գործում, օգնելով երաժշտական դպրոցների սաներին ձեռք բերել գիտելիքներ եւ փորձ անմիջապես նշանավոր երաժիշտներից:
«Բոլոր ժամանակներում արվեստը զարգանում է մեծամասամբ բարերարների աջակցության շնորհիվ: Beeline-ն իր բարեգործական ծրագրերում մշտապես մեծ ուշադրության է դարձնում արվեստին։ Մեր ուշադրության կենտրոնում են հատկապես տաղանդավոր երիտասարդները, ովքեր արժանապատվորեն կշարունակեն հայկական դասական երաժշտության փառավոր ավանդույթները: Այսօր, ամփոփելով 2014 թվականը, մենք հպարտությամբ կիսվում ենք կատարված աշխատանքի արդյունքներով, եւ ուրախ ենք, որ մեր ընդհանուր գործը նպաստում է երիտասարդ սերնդի մշակութային զարգացմանը՝ դրանով իսկ դարձնելով մեր կյանքն ավելի լավը», - նշել է Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:

Beeline and Classical Music Development Fund summed up results of cooperation over 2014.
Within the partnership aimed at propaganda of classical music in Armenia and outside, 70 concerts and 26 master classes were organized. Over 15 000 people attended the concerts of the trio and 150 students and pupils of music schools took part in master classes.
Members of the Board of Trustees of the Fund, musicians of Khachaturyan Trio, have already distinguished themselves on various international stages as well. In 2014, Khachaturyan Trio held a big concert tour in Russia, Europe and the United States. Each of the musicians of the trio made a significant contribution to the work with the Fund’s scholarship holders thus helping pupils of music schools to adopt practices and skills of the renowned musicians.
“In all times, art has developed mostly owing to support of philanthropists and benefactors. In the charity projects, Beeline traditionally pays big attention to art and particularly education of young talents who managed to continue the good traditions of Armenian classical music. Today, summing up the results of 2014, we are proud of share the results of the work and we are happy that our common work will help cultural development of the younger generation and thus will change our lives for the better”, noted Beeline Armenia CEO Andrey Pyatakhin.
“We appreciate Beeline’s attention and desire to educate younger gifted musicians thus contributing to development of classical music on the whole”, said cellist of the trio Karen Kocharyan.