14:02 | 26.03.15 | Նորություններ | 5180
Այսօր մեկնարկել է Orange Հիմնադրամի եւ Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) «Լույս հայի աչքերին» 2015թ. ծրագիրը, որի շրջանակում Կոտայքի, Լոռու, Շիրակի եւ Արագածոտնի մարզերի բնակիչները կարող են օգտվել անվճար ակնաբուժական ծառայություններից:
Նշված մարզերի բնակիչները նախ կհետազոտվեն տեղի ակնաբույժների կողմից, որից հետո, անհրաժեշտության դեպքում, կուղեգրվեն Աչքի շարժական հիվանդանոց, որտեղ Մալայանի անվան ակնաբուժական կենտրոնի եւ այլ առաջատար կենտրոնների մասնագետներից կազմված՝ ՀԱՆ-ի ակնաբուժական խմբերն անվճար հիմունքներով կիրականացնեն խորացված ստուգումներ, վիրահատություններ եւ լազերային բուժումներ:
2015թ. Orange Հիմնադրամը ծրագրին հատկացրել է 26 մլն դրամ: Տարվա ընթացքում նախատեսվում է հետազոտել շուրջ 16 500 մեծահասակաների եւ երեխաների՝ տրամադրելով ավելի քան 1000 ակնոց: Շարժական հիվանդանոցը պատրաստ է իրականացնել ավելի քան 1100 վիրահատություն եւ լազերային բուժում: Ակնային զննումներին զուգահեռ՝ մարզերի դպրոցներում երեխաների համար կազմակերպվելու են նաեւ ակնային խնամքի վերաբերյալ հանրակրթական դասընթացներ:
«Արդեն հինգերորդ տարին է, ինչ Հայկական ակնաբուժության նախագծի հետ համատեղ Orange Հիմնադրամն իրականացնում է «Լույս հայի աչքերին» ծրագիրը: Շնորհիվ այս համագործակցության եւ նորարար շարժական աչքի հիվանդանոցի՝ այս ժամանակահատվածում ավելի քան 67 000 մարդ արդեն հասցրել է օգտվել անվճար որակյալ ակնաբուժական ծառայություններից Հայաստանի բոլոր մարզերում: Հպարտ ենք աջակցել այս նախաձեռնությանը, քանի որ այն իսկապես շոշափելիորեն փոխում է մարզերի բնակիչների եւ նրանց ընտանիքների կյանքը՝ մասնավորապես նրանց հնարավորություն տալով անվճար օգտվել որակյալ ակնաբուժական ծառայություններից, որոնք այլ կերպ հասանելի չէին լինի սոցիալապես խոցելի բնակիչներին եւ ընտանիքներին»,- ասել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Շարժական հիվանդանոցի առաջին կանգառը Կոտայքի մարզի Եղվարդ քաղաքն է, որտեղ այն կկայանի մարտի 30-ից մինչեւ ապրիլի 4-ը, այնուհետեւ կուղեւորվի Աբովյան (ապրիլի 6-18) եւ Հրազդան (ապրիլի 20-ից մայիսի 8-ը) քաղաքներ: Կոտայքի մարզի բնակիչներն արդեն անցել են աչքի անվճար հետազոտություն տեղի ակնաբույժների կողմից:

14:02 | 26.03.15 | Новости | 5293
Сегодня стартовала программа «Свет армянским глазам» 2015 года, осуществляемая Армянским офтальмологическим проектом (АОП) и фондом Orange. В рамках программы жители Котайкского, Лорийского, Ширакского и Арагацотнского марзов смогут пользоваться бесплатными офтальмологическими услугами.
Жители перечисленных регионов пройдут обследование у местных офтальмологов, после чего, в случае необходимости, получат направление в мобильную офтальмологическую клинику, где команда из лучших специалистов офтальмологического центра Малаяна и других ведущих центров проведет более подробные обследования, операции и лазерные процедуры.
В 2015 году фонд Orange выделил на программу 26 млн. драмов. В течение года планируется обследовать около 16 500 взрослых и детей, а также предоставить более 100 очков. Мобильная клиника готова провести более 1100 операций и лазерных процедур. Параллельно с офтальмологическими обследованиями в региональных школах будут проводиться уроки по уходу за глазами.
«Уже пятый год как вместе с Армянским офтальмологическим проектом фонд Orange осуществляет программу «Свет армянским глазам». Благодаря нашему сотрудничеству и инновационной мобильной клинике за этот период более 67 000 человек уже успели воспользоваться качественными бесплатными офтальмологическими услугами во всех областях Армении. Мы с гордостью поддерживаем эту программу, так как она действительно значительно меняет жизни жителей областей и их семей, в частности, предоставляя им возможность бесплатно получать качественные офтальмологические услуги, которые иначе были бы недоступны социально необеспеченным жителям и их семьям», - сказал председатель совета фонда Orange Франсис Желибтер.
Первой остановкой мобильной клиники станет город Егвард Котайкского марза, где клиника будет работать с 30 марта до 4 апреля, после чего отправится в Абовян (6-18 апреля) и в Раздан (20 апреля – 8 мая). Жители Котайкского марза уже прошли обследования у местных офтальмологов.