14:30 | 18.04.15 | Նորություններ | 6101
Beeline-ը կաջակցի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված Էդուարդ Միրզոյանի անվան լարային քառյակի լայնածավալ համերգային ծրագրին:
Այսօր Երեւանի Ալ. Սպենդիարյանի անվան Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում քառյակը ելույթ կունենա հայազգի դիրիժոր եւ ջութակահար Ջորջ Փեհլեւանյանի հետ, իսկ ապրիլի 21-ին կմեկնարկի քառյակի համերգային շրջագայությունը Ռուսաստանի, այնուհետեւ` Ֆրանսիայի քաղաքներում:
«Մշակույթը եւ արվեստն այն երկու հզոր գործիքներ են, որոնց միջոցով պատմական իրադարձությունները հնարավոր է առավելագույնս մատչելի կերպով ներկայացնել լայն հասարակայնությանը, այդ թվում` միջազգային հանրությանը: Որպես հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր` Beeline-ը հատկապես կարեւորում է աջակցությունն այն միջոցառումներին, որոնք նվիրված են Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցին: Կարեւոր է, որ նմանատիպ մշակութային միջոցառումները նպաստեն Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ երիտասարդների եւ օտարերկրացիների իրազեկմանը, ինչպես նաեւ միջազգային ճանաչմանն ու հետագայում նման ողբերգությունների կանխարգելմանը»,- ասել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
Ռուսաստանում Միրզոյանի անվան քառյակի համերգային շրջագայությունը տեղի կունենա ռուս-գերմանացի հայտնի դաշնակահար Միխայիլ Մորդվինովի մասնակցությամբ: Երաժիշտները համերգներով հանդես կգան. ապրիլի 21-ին` Յարոսլավլում, ապրիլի 22-ին` Մոսկվայում, ապրիլի 23-ին` Դուբնում:
«Մենք շնորհակալ ենք Beeline-ին հետեւողական ու երկարաժամկետ հովանավորության համար, ինչպես նաեւ շնորհակալություն ենք հայտնում «Տաշիր» ընկերությունների խմբին մեր երաժշտական անձնակազմին աջակցելու համար, մասնավորապես, 2014թ. հոկտեմբերին երաժշտական մրցույթում, որտեղ մենք նվաճեցինք առաջին մրցանակը մեր երկրի համար»,- նշել են Էդուարդ Միրզոյանի անվան լարային քառյակի երաժիշտները:
Ռուսաստանյան համերգային շրջագայությունը կավարտվի ապրիլի 28-ին Մոսկվայում` Ստաս Նամինի Երաժշտության եւ դրամայի թատրոնում:

14:30 | 18.04.15 | News | 6067
Beeline will support large-scale guest performances of Mirzoyan Quartet dedicated to the Armenian Genocide Centennial.
The Quartet will also perform in tandem with the famous conductor and violinist of Armenian descent George Pehlivanian at the Yerevan National Theater of Opera and Ballet. On April 21, the guest performances of the Quartet in Russia and France will start.
“Culture and art are 2 powerful instruments which help present the historical events to the larger public including the international community more easily. As a leading telecommunication operator, Beeline attaches special importance to assisting events dedicated to the Armenian Genocide Centennial.
It’s important that such cultural events contribute to enhancing awareness of the youth and foreigners about the Armenian Genocide, its international acknowledgement and prevention of such tragedies in future”, noted Beeline Armenia CEO Andrey Pyatakhin.
The guest performances of the Mirzoyan Quartet in Russia will be held in participation with the Russian-German pianist Mikhail Mordvinov. The musicians concert schedule is as follows: Yaroslavl- April 21, Moscow- April 22, Dubna- April 23. The program comprises Quintet by Robert Schumann and Theme with Variations by Edvard Mirzoyan. The Quartet is also going to give a concert in Kaluga.
“The upcoming tour in Russia and France is very important for us and we feel highly responsible for Russian and French audience as well as our numerous compatriots living in these countries. We are grateful to Beeline for consistent and long-term sponsorship as well as Tashir Group for the support of our musical team, in particular, during the international contest in October 2014, when we won the first prize for the country”, noted the Mirzoyan Quartet musicians.
The guest performances across Russia will end in the Moscow Music and Drama Theater after Stas Namin on April 28. The program will include the joint project of Mirzoyan Quartet, reciter Anna Mikayelyan and “Lessons of Literature” Moscow literary club.
After the concerts in Russia, the Quartet will head for France to give guest performances there. The Quartet musicians together with the famous conductor and violinist of Armenian descent George Pehlivanian will perform in Paris, Touquet and Bapaume. All the 3 concerts will also be devoted to the Armenian Genocide Centennial.