16:32 | 18.05.15 | Նորություններ | 5531
Ճարտարապետ Դեվիդ Հենքոքսը եւ Ամստերդամի թագավորական կենդանաբանական այգու աշխատակից, լանդշաֆտային դիզայներ Թայս դե Զեուն Երեւանի կենդանաբանական այգու տարեշրջանի բացմանն ընդառաջ այցելել են Երեւան:
Այցը կազմակերպել էր Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC)՝ «FPWC-ն եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը` Երեւանի կենդանաբանական այգու համար» նախագծի շրջանակում։
«Զարգացման նման ռիթմով Երեւանի կենդանաբանական այգին կարող է մոտ ապագայում ներկայանալ ոչ միայն որպես լավագույնը տարածաշրջանում, այլեւ ամենաուշագրավներից մեկն աշխարհում»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Դեվիդ Հենքոքսը, որը 2011-ից փորձագետի կարգավիճակով մասնակցում է նաեւ Երեւանի կենդանաբանական այգու նոր գլխավոր հատակագծի մշակմանը:
Անդրադառնալով Երեւանի կենդանաբանական այգու ընթացիկ փոփոխություններին՝ Թայս դե Զեուն կարեւորել է այգու բարենպաստ տեղանքը, որը թույլ է տալիս շատ կենդանիների համար ստեղծել բնականին մոտ կենսական պայմաններ:
Կենդանաբանական այգու տնօրեն եւ FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանն էլ ասել է, որ այգին հունիսի 1-ին հանրությանը կներկայանա բոլորովին այլ տեսքով։
Առանձնակի կարեւորվել է FPWC-ի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությունն այգում իրականացվող բարենորոգչական, կրթական եւ բնապահպանական նախագծերին:
Նոր ազատավանդակներ են կառուցվել վագրերի, գայլերի, արջերի եւ մի շարք այլ կենդանիների համար:
Հունիսի 1-ին բացվող այգու մուտքի գնային քաղաքականության մասին տնօրենը հայտնել է, որ գնացուցակում կլինեն մի շարք տարբերակներ, մասնավորապես, կտարբերվեն հանգստյան եւ տոն օրերի տոմսերի գները, կլինեն նաեւ սեզոնային, ընտանեկան եւ այլ փաթեթներ:

16:32 | 18.05.15 | Новости | 5579
Архитектор Дэвид Хенкокс и сотрудник королевского зоопарка Амстердама, ландшафтный дизайнер Тайс де Зеу посетили Ереван перед открытием Ереванского зоопарка в новом сезоне.
Визит организован фондом Охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) в рамках проекта «FPWC и ВиваСелл-МТС для Ереванского зоопарка».
«С такими темпами развития Ереванский зоопарк вскоре сможет стать не только лучшим в регионе, но и одним из самых интересных в мире», - сказал на встрече  с журналистами Дэвид Хенкокс, который с 2011 года в качестве эксперта участвует в разработке нового генплана Ереванского зоопарка.
Говоря о текущих переменах в Ереванском зоопарке, Тайс де Зеу отметил важность благоприятного расположения парка, которое позволяет создавать для многих животных условия, близкие к естественным.
Директор зоопарка и основатель FPWC Рубен Хачатрян, в свою очередь, сказал, что зоопарк предстанет перед посетителями 1 июня в совершенно новом виде.
Отдельно была отмечена роль главного партнера FPWC – ВиваСелл-МТС, который оказал поддержку в осуществлении благоустройства зоопарка, а также в проведении образовательных и экологических проектов.
Построены новые открытые вольеры для тигров, волков, медведей и других зверей.
Относительно ценовой политики зоопарка с 1 июня директор сказал, что в прейскуранте будут предусмотрены различные варианты, в частности, будут установлены разные цены на выходные и рабочие дни. Будут также сезонные, семейные и другие пакеты.