14:03 | 09.09.15 | Նորություններ | 6629
Հայաստանի 5 ավագ դպրոցներում արդեն դասավանդվում են «Միկրոէլեկտրոնիկա», «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ», «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» առարկաները:
Փորձարարական ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության, ՎիվաՍել-ՄՏՍ, «Սինոփսիս Արմենիա» եւ «Յունիքոմփ» ընկերությունների ջանքերով:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն այսօր հրավիրված ասուլիսում նշել է, որ մինչեւ 2015-2016 ուսումնական տարվա մեկնարկը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ մշակվել են «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ» մասնագիտական առարկայի չափորոշիչներն ու ծրագիրը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մասնակցել է ծրագրին, որովհետեւ մենք հավակնում ենք մեր երկրի հեռանկարային տեսլականին, այն է՝ միշտ ձգտել լինել նորարարության հարթակում: Ծրագիրը նոր մոտեցում է առաջ քաշում ոչ միայն Հայաստանում, այլ ամբողջ աշխարհում: Ծրագրի նպատակն է` եթե մենք մտածում ենք երկրի ապագայի համար, որ տարիներ հետո ունենանք տնտեսական զարգացումներ, ապա պետք է կորիզից զբաղվել` այդ զարգացումները սերմանելով: Դրա համար փորձում ենք աշակերտներին փոխանցել գիտելիքներ` դրանով ապահովելով նաեւ ոլորտի շարունակականության խնդիրը, ինչպես նաեւ լուծել սոցիալական խնդիր` այդ աշակերտներին ապահովել աշխատանքով»,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ֆինանսավորմամբ են իրականացվում վերոնշյալ երեք առարկաների լաբորատորիաների ստեղծման աշխատանքները: Ծրագրի իրականացման համար ընկերությունը նախատեսում է հատկացնել շուրջ 70 մլն դրամ:
ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը, իր հերթին նշել է, որ ծրագիրը պետություն–մասնավոր հատված համագործակցության ցայտուն օրինակներից է:
«Մեր հավակնությունն է՝ ունենալ Հայաստանում կրթական բրենդային նոր ծրագիր, որ կարող ենք նաեւ արտահանել որպես գաղափար եւ բովանդակություն` «Շախմատ» առարկայի նման: Ծրագրի ներդրումը պայմանավորված է տեխնոլոգիական կրթության զարգացման միտումներով եւ դպրոցներում գիտատեխնոլոգիական առարկայախմբի հստակ ներկայացվածությամբ: Ծրագիրն իրոք աննախադեպ է տեխնոլոգիական կրթության զարգացման տեսանկյունից»,- ասել է Արմեն Աշոտյանը:
«Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանն էլ նշել է, որ ՏՀՏ ոլորտում ներկայումս առկա է շուրջ 2000-2500 որակյալ կադրերի խնդիր:
«Այս ծրագրի շնորհիվ մի քանի տարի հետո որակական եւ արմատական փոփոխություններ կլինեն, որովհետեւ բուհերը դպրոցներից կստանան տաղանդաշատ պատանիներ, որոնք տարբեր մասնագիտությունների գծով կպատրաստեն որակյալ կադրեր»,-ասել է նա:
«Յունիքոմփ» ընկերության տնօրեն Արմեն Բալդրյանն էլ հավելել է, որ ավագ դպրոցում մասնագիտական կողմնորոշման խնդիր կա, հետեւաբար` ծրագիրը թույլ կտա պատանիներին մասնագիտական ճիշտ ընտրություն կատարել` ծանոթանալով ՏՀՏ բոլոր ուղղությունների հետ:
Ծրագրում ընդգրկված են «Քվանտ» վարժարանը, Գյումրիի «Ֆոտոն» վարժարանը, Վանաձորի մաթեմատիկայի եւ բնագիտական առարկաների խորացված ուսուցմամբ հատուկ դպրոցը, Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի Երեւանի ավագ դպրոցը եւ Արտաշես Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցը:

14:03 | 09.09.15 | Новости | 5604
В пяти старших школах Армении уже преподаются «Микроэлектроника», «Основы телекоммуникаций» и «Информационные технологии».
Экспериментальная программа осуществляется усилиями Министерства образования и науки Армении, а также компаний ВиваСелл-МТС, «Синопсис Армения» и «Юникомп».
Генеральный директор компании ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян сегодня на пресс-конференции сказал, что до начала учебного года 2015-2016 при поддержке ВиваСел-МСТ были разработаны стандарты и программа для предмета «Основы телекоммуникаций».
«ВиваСелл-МТС участвовал в этой программе, поскольку мы претендуем на перспективную концепцию: всегда стремиться быть на плоскости инноваций. Цель программы заключается в следующем: если мы думаем о будущем страны, чтобы через несколько лет наша экономика развивалась, то нужно начинать с ядра, насаждая это развитие. Поэтому мы стараемся передавать ученикам знания, обеспечивая тем самым преемственность сферы, а также решать социальные проблемы, обеспечивая учеников работой», - сказал Ральф Йирикян.
При финансировании ВиваСелл-МТС для указанных трех предметов были созданы лаборатории. На осуществление программы компания рассчитывает выделить порядка 70 млн драмов.
Министр образования и науки Армении Армен Ашотян, в свою очередь, отметил, что данная программа является ярким примером сотрудничества государства и частного сектора.
«Наше стремление – иметь в Армении новую брендовую образовательную программу, которую можно будет экспортировать в качестве идеи и контента, как, например, предмет «Шахматы». Внедрение программы обусловлено тенденциями развития образования, а также четкой представленностью научно-технических предметов в школах. Программа действительно беспрецедентна с точки зрения развития технологического образования», - сказал Армен Ашотян.
Директор компании «Синопсис Армения» Овик Мусаелян отметил, что в информационно-телекоммуникационной сфере существует потребность в квалифицированных кадрах – порядка 2000-2500 специалистов.
«Благодаря этой программе, через несколько лет произойдут качественные и коренные изменения, потому что вузы будут принимать из школ талантливых молодых людей и готовить хороших специалистов в разных сферах», - сказал он.
Директор компании «Юникомп» Армен Балдрян, в свою очередь, добавил, что в старших школах стоит проблема профессиональной ориентации, а данная программа поможет подросткам сделать правильный выбор, ознакомившись со всеми направлениями информационно-телекоммуникационной сферы.
В программу включены гимназия «Квант», гюмрийская гимназия «Фотон», Ванадзорская специальная школа с углубленным изучением математики и естественных наук, ереванская старшая школа Государственного инженерного университета Армении и Специальная  физико-математическая школа им. Арташеса Шагиняна.