14:27 | 23.12.15 | Նորություններ | exclusive 4312
Itel.am-ին «Microsoft Հայաստան»-ից տեղեկացրել են, որ չարտոնագրված ծրագրային ապահովումների, այդ թվում՝ չարտոնագրված Windows-ի կիրառումը, ավելացնում են օնլայն մաքսանենգության ռիսկերը:
«Խոսքը, օրինակ, անձնական ինֆորմացիայի կամ բանկային քարտերի գաղտնաբառերի գողությանն է վերաբերում: Չարտոնագրված Windows-ի գործածումը նվազեցնում է նաեւ հուսալիությունը եւ համակարգի կատարողականությունը»,- նշել են ընկերությունում:
Microsoft-ի ԱՊՀ-ի ծրագրային ակտիվների կառավարման եւ արտոնագրման վերահսկման հարցերով տնօրեն Դմիտրի Բերեսնյովի խոսքով՝ չարտոնագրված արտադրանք օգտագործող ավելի քան 3000 մարդ օրական դիմում է կորպորացիայի սպասարկման կենտրոններ՝ խնդրելով օգնել վերադարձնել քարտերից գողացված գումարները կամ անձնական այլ տեղեկատվություն:
«Դժբախտաբար, Microsoft-ը չի կրում պատասխանատվություն չարտոնագրված պրոդուկտների կիրառման դեպքում առաջացած խնդիրների համար: Այդ պրոդուկտներն ակտիվորեն տարածվում են ցանցում: Դրանցից ամենահայտնիները ավելի քան 60 վտանգավոր ծրագրեր են՝ ստեղծված ինֆորմացիայի գողացման նպատակով: Մենք ակտիվորեն պայքարում ենք այդ երեւույթի դեմ եւ բոլոր ցանկացողներին տալիս ենք հնարավորություն՝ մեզ հետ միասին պայքարելու»,- նշել է Դմիտրի Բերեսնյովը:
Microsoft-ում հիշեցրել են, որ «Ներբեռնել անվճար windows» անունով 100-ից 92 որոնումները հանգեցնում են համակարգչային վիրուսով վարակմանը կամ գաղտնի ինֆորմացիայի կորստի:
Microsoft Հայաստան-ը հիշեցնում է, որ հարցերի դեպքում կարելի է կապ հաստատել ceenmsamc@microsoft.com էլփոստով:

14:27 | 23.12.15 | Новости | exclusive 4336
Как сообщили Itel.am в «Microsoft Армения», использование нелицензионного программного обеспечения, в том числе ОС Windows, повышают риски контрабанды.
«Например, речь идет о краже персональной информации или паролей банковских карт, утечке личных данных, а также снижении надежности и производительности системы», - отметили в компании.
Директор по управлению программными активами и контролю лицензирования, Майкрософт СНГ Дмитрий Береснев сообщил, что каждый месяц около 3000 пользователей пиратских продуктов звонят в наш сервисный центр и просят помочь вернуть украденные с их карт деньги и другие личные данные.
«К сожалению, Microsoft не несет ответственности за видоизмененные пиратские продукты, активно распространяемые в сети и на прилавках "серых" продавцов - в самые популярные из них злоумышленниками встроено более 60 вредоносных программ для кражи данных. Мы активно боремся с этим явлением и даем возможность всем желающим помочь нам», - отметил Дмитрий Береснев.
В Microsoft напомнили, что 92 из 100 результатов поиска по фразе «скачать Windows бесплатно» приводят к получению вируса или потере конфиденциальной информации.
Microsoft Армения напоминает, что с вопросами можно обращаться по электронному адресу ceenmsamc@microsoft.com.