07:03 | 20.06.16 | Նորություններ | exclusive 8804
Հունիսի 22-ին «Բեստ Վեստերն Կոնգրես» հյուրանոցի «Բոլ» սրահում տեղի է ունենալու միջազգային ՏՏ համաժողով, որի նպատակն է միավորել միջազգային, հայկական կայացած եւ սկսնակ ընկերություններին մեկ ընդհանուր նպատակի շուրջ`ինչպե՞ս բարձրացնել Հայաստանի ՏՏ ոլորտի միջազգային ճանաչելիությունը՝ դարձնելով այն ներդրումների եւ աութսորսինգի կենտրոն:
Ինչպես գրում է Banks.am-ը, միջոցառման հովանավորն ու կազմակերպիչն է «Էրնսթ Ընդ Յանգ» ընկերությունը, կազմակերպիչներն են Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը եւ «Սիներջի Ինթրնեշնըլ Սիսթըմզ» ընկերությունը:
«Համաժողովը մեկ վայրում միավորելու է բոլոր առանցքային շահագրգիռ կողմերին՝ բիզնեսը, տեխնոլոգիաները, կառավարությունը, կրթության պատասխանատուներին եւ ներդրողներին՝ Հայաստանի ՏՏ ոլորտի ներկան եւ ապագան քննարկելու համար»,- ասել է «Էրնսթ Ընդ Յանգ»-ի հայաստանյան գրասենյակի կառավարիչ գործընկեր Էրիկ Հայրապետյանը Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանի հետ զրույցում:
Էրիկ Հայրապետյանը ներկայացրել է համաժողովի օրակարգի հիմնական ուղղությունները՝
- Ցույց տալ Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ ներգրավվելու ավելի մեծ ՏՏ աութսորսինգում եւ դառնալու ներդրումային շուկայի մասը՝ վերջին տասնամյակում գրանցած աճի հենքի վրա;
- Ներկայացնել Հայաստանի ՏՏ ոլորտի հաջողությունները եւ տարբեր սցենարները՝ հայրենիքում ստեղծված ՏՏ ընկերությունները, Հայաստանում հիմնված միջազգային ընկերությունները եւ սթարթափերը;
- Համաշխարհային խոշոր ընկերություններին (Deloitte, EY, KPMG, PwC, Grant Thornton, McKinsey) ներկայացնել ՏՏ աութսորսինգի ներկայիս վիճակը, հասկանալ միջազգային խոշոր ընկերությունների աութսորսինգային ռազմավարությունները;
- Կրթության ոլորտի մասնագետների համար թիրախավորել պրակտիկայի թեման. ինչպես հասցնել այն միջազգային մակարդակի եւ ներդնել ուսանողական պրակտիկայի մշակույթը;
- Հասկանալ ներդրողների հետաքրքրությունները եւ ակնկալիքները ՏՏ ոլորտից;
- Պարզել, թե ինչ պետք է անի Հայաստանը՝ գլոբալ ՏՏ ներդրողների համար թիրախ դառնալու:
«Էրնսթ Ընդ Յանգ» ընկերության Նյու-Յորքի գրասենյակի ՏՏ ոլորտի գործընկեր Էմմա Առաքելյանն էլ տեղեկացրել է, որ համաժողովին ներկա են լինելու Հայաստանի վարչապետը, նրա տնտեսական հարցերով խորհրդականը, Կենտրոնական Բանկի, EY, Deloitte, KPMG, Grand Thornton, McKinsey ընկերությունների, բուհական համակարգի ներկայացուցիչներ, ՏՏ մասնագետներ, ներդրողներ Նյու-Յորքից, Եվրոպայից, հայաստանյան ավելի քան 150 ընկերություններ:

07:03 | 20.06.16 | Новости | exclusive 8937
22 июня в отеле «Бест Вестерн Конгресс» пройдет международная ИТ-конференция, цель которой – объединить начинающие и уже состоявшиеся армянские компании вокруг общей цели: повысить международную известность ИТ-сферы Армении, сделав ее центром инвестиций и аутсорсинга.
Как пишет Banks.am, Организатор и спонсор мероприятия – компания «Эрнст энд Янг» (EY). Организаторами также выступают Союз компаний информационных технологий (UITE) и компания «Синерджи Интернейшнл Системз».
«На конференции соберутся все ключевые игроки: бизнес, технологии, правительство, образование и инвесторы, чтобы обсудить настоящее и будущее ИТ-сферы Армении», - сказал управляющий партнер ереванского офиса EY Эрик Айрапетян в беседе с директором Медиамакс Ара Тадевосяном.
Эрик Айрапетян представил основные направления повестки конференции:
- Показать готовность Армении вовлечься в более широкий ИТ-аутсорсинг и стать частью инвестиционного рынка на базе роста, зафиксированного в течение последних десяти лет;
- Представить успехи ИТ-сферы Армении и разные сценарии: местные ИТ-компании, основанные в Армении международные компании и стартапы;
- Представить крупным международным компаниям (Deloitte, EY, KPMG, PwC, Grant Thornton, McKinsey) нынешнюю ситуацию с аутсорсингом в Армении, рассмотреть аутсорсинговую политику крупных международных компаний;
- Поставить перед специалистами области образования вопрос организации практики: как довести ее до международного уровня и внедрить культуру студенческой практики;
- Понять интересы и ожидания инвесторов от ИТ-сферы;
- Понять, что нужно сделать Армении, чтобы стать целью глобальных ИТ-инвесторов.
Партнер нью-йоркского офиса EY в области ИТ Эмма Аракелян сообщила, что на конференции будут присутствовать премьер-министр Армении, его советник по вопросам экономики, представители Центрального банка, компаний EY, Deloitte, KPMG, Grand Thornton, McKinsey, вузовской системы, ИТ-специалисты, инвесторы из Нью-Йорка, Европы, более 150 компаний из Армении.