07:03 | 20.06.16 | Նորություններ | exclusive 8804
Հունիսի 22-ին «Բեստ Վեստերն Կոնգրես» հյուրանոցի «Բոլ» սրահում տեղի է ունենալու միջազգային ՏՏ համաժողով, որի նպատակն է միավորել միջազգային, հայկական կայացած եւ սկսնակ ընկերություններին մեկ ընդհանուր նպատակի շուրջ`ինչպե՞ս բարձրացնել Հայաստանի ՏՏ ոլորտի միջազգային ճանաչելիությունը՝ դարձնելով այն ներդրումների եւ աութսորսինգի կենտրոն:
Ինչպես գրում է Banks.am-ը, միջոցառման հովանավորն ու կազմակերպիչն է «Էրնսթ Ընդ Յանգ» ընկերությունը, կազմակերպիչներն են Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը եւ «Սիներջի Ինթրնեշնըլ Սիսթըմզ» ընկերությունը:
«Համաժողովը մեկ վայրում միավորելու է բոլոր առանցքային շահագրգիռ կողմերին՝ բիզնեսը, տեխնոլոգիաները, կառավարությունը, կրթության պատասխանատուներին եւ ներդրողներին՝ Հայաստանի ՏՏ ոլորտի ներկան եւ ապագան քննարկելու համար»,- ասել է «Էրնսթ Ընդ Յանգ»-ի հայաստանյան գրասենյակի կառավարիչ գործընկեր Էրիկ Հայրապետյանը Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանի հետ զրույցում:
Էրիկ Հայրապետյանը ներկայացրել է համաժողովի օրակարգի հիմնական ուղղությունները՝
- Ցույց տալ Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ ներգրավվելու ավելի մեծ ՏՏ աութսորսինգում եւ դառնալու ներդրումային շուկայի մասը՝ վերջին տասնամյակում գրանցած աճի հենքի վրա;
- Ներկայացնել Հայաստանի ՏՏ ոլորտի հաջողությունները եւ տարբեր սցենարները՝ հայրենիքում ստեղծված ՏՏ ընկերությունները, Հայաստանում հիմնված միջազգային ընկերությունները եւ սթարթափերը;
- Համաշխարհային խոշոր ընկերություններին (Deloitte, EY, KPMG, PwC, Grant Thornton, McKinsey) ներկայացնել ՏՏ աութսորսինգի ներկայիս վիճակը, հասկանալ միջազգային խոշոր ընկերությունների աութսորսինգային ռազմավարությունները;
- Կրթության ոլորտի մասնագետների համար թիրախավորել պրակտիկայի թեման. ինչպես հասցնել այն միջազգային մակարդակի եւ ներդնել ուսանողական պրակտիկայի մշակույթը;
- Հասկանալ ներդրողների հետաքրքրությունները եւ ակնկալիքները ՏՏ ոլորտից;
- Պարզել, թե ինչ պետք է անի Հայաստանը՝ գլոբալ ՏՏ ներդրողների համար թիրախ դառնալու:
«Էրնսթ Ընդ Յանգ» ընկերության Նյու-Յորքի գրասենյակի ՏՏ ոլորտի գործընկեր Էմմա Առաքելյանն էլ տեղեկացրել է, որ համաժողովին ներկա են լինելու Հայաստանի վարչապետը, նրա տնտեսական հարցերով խորհրդականը, Կենտրոնական Բանկի, EY, Deloitte, KPMG, Grand Thornton, McKinsey ընկերությունների, բուհական համակարգի ներկայացուցիչներ, ՏՏ մասնագետներ, ներդրողներ Նյու-Յորքից, Եվրոպայից, հայաստանյան ավելի քան 150 ընկերություններ:

07:03 | 20.06.16 | News | exclusive 8816
On June 22, International IT conference will take place in the Ball Room of Best Western Congress hotel, which aims to unite IT global and Armenian companies and startups around a goal of increasing recognizability of Armenian IT in the world, making it a centre of investments and outsourcing.
Banks.am reports that the event is sponsored and organized by Ernst & Young, and other organizers are Union of Information Technology Enterprises and Synergy International Systems.
“The conference will gather all key stakeholders in one room with five different group discussions: business, technology, government, educators and investors all in one place to discuss Armenia’s IT present and future states,” said Country Managing Partner of EY Armenia Eric Hayrapetyan in the interview to Mediamax director Ara Tadevosyan.
Eric Hayrapetyan introduced the main subjects of discussion for the conference:
- Show Armenia’s readiness in larger IT Outsourcing and be part of the investment market based on recent decade’s growth of Armenia’s IT;
- Demonstrate successes in IT Industry in Armenia, different scenarios: home grown IT companies, international companies established in Armenia, and startups.
- Showcase global and large businesses (i.e. Big4 (Deloitte, EY, KPMG and PwC), Grant Thornton, and McKinsey) current state of IT Outsourcing. Understand location and sourcing strategies of large international organizations.
- Target internship topic for educators’ panel: how to put it on international level and how to create a culture of internships starting from first year in college.
- Understand investors' interests and expectations from IT Industry.
- Explore what Armenia would need to do to become the global target for IT investors.
IT Partner at EY New York office Emma Arakelyan informed that the conference will be attended by Armenian Prime Minister and his economic advisor, Central Bank of Armenia, EY, Deloitte, KPMG, Grant Thornton, McKinsey, top educators and leaders from universities in Armenia, IT players and startups with global impact, investors from New York and Europe, more than 150 Armenian IT organizations.