10:50 | 06.10.16 | Հարցազրույցներ | exclusive 207119
Հոկտեմբերի 3-ին ՀայՖեստ-ի շրջանակում «Այբ» դպրոցում բեմադրվեց «Վառելիք» («Топливо») մոնոներկայացումը, որը պատմում է ABBYY-ի հիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ, «Այբ» հիմնադրամի համահիմնադիր, ձեռնարկատեր Դավիթ Յանի մասին:
Ներկայացումը հիմնված է Դավիթ Յանի հետ հարցազրույցի վրա եւ ստեղծվել է Человек.doc նախագծի շրջանակում: Մոնոներկայացման սցենարիստը Եվգենի Կազաչկովն է:
Itel.am-ը ներկայացման շուրջ զրուցել է Սանկտ Պետերբուրգից ժամանած ռեժիսոր Սիմյոն Ալեքսանդրովսկիի եւ դերասան Մաքսիմ Ֆոմինի հետ:
Սիմյոն Ալեքսանդրովսկի
Մոնոլոգ ներկայացումը սկսվում է Դավիթ Յանի մանկությունից, թե ինչպես է նա ֆիզիկան ընտրում որպես մասնագիտություն, ընդունվում համալսարան, ապա ստեղծում Lingvo բառարանը, որն էլ դառնում է ABBYY ընկերության հիմնաքարը:
Արդեն մեկ տարի է, որ խաղում ենք այս ներկայացումը: Սկսել ենք անցած տարվա սեպտեմբերին, այս ընթացքում կանոնավոր ներկայացումներ ենք ունենում Մոսկվայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում, խաղացել ենք Բուլղարիայում եւ Իսրայելում: Նոյեմբերին ներկայանալու ենք Բեռլինում:
Մաքսիմ Ֆոմինը Մաքսիմ Ֆոմինը
photo © Այբ
Պիեսը բեմադրվում է նաեւ անգլերեն, իսկ ներկայում թարգմանվում է գերմաներեն, քանի որ նոյեմբերին ներկայանալու ենք Բեռլինում:
Կարծում եմ՝ կարեւոր է, որ ներկայացումը խաղում ենք Երեւանում, քանի որ Դավիթը այստեղ է ծնվել, դպրոց հաճախել, կայացրել բարդ որոշում եւ անցնելով երկար ճանապարհ՝ մեկնել Մոսկվա, ընդունվել համալսարան: Այժմ ստեղծվել է այս ներկայացումը, եւ այսօր մենք այստեղ ենք՝ այն քաղաքում, որտեղ տարիներ առաջ ամեն ինչ սկսվել է:
Մաքսիմ Ֆոմին
Ներկայացման շրջանակում մենք վերլուծում ենք Դավիթ Յանի հարցազրույցներից մեկի տեքստը:
70 րոպեների ընթացքում փորձ է արվում օրինաչափություններ գտնել մարդու ճակատագրում, քանի որ Դավիթը կարեւոր եւ հետաքրքրիր ճանապարհ է անցել, եւ այդ ճանապարհը մեզ կարող է հուշել՝ ինչպես ճիշտ ապրել: Այդ վերլուծական աշխատանքը չափազանց հաճելի է, քանի որ ամեն անգամ նոր բան է բացահայտվում:
Այս բոլոր պատմություններում տեսնում ենք փնտրտուք՝ սեփական անձի, ճիշտ ճանապարհի: Նա անընդհատ փորձում է գտնել այդ հարցերի պատասխանը, անընդհատ հարցնում է ինքն իրեն այդ մասին:
Դավիթ Յանն անձամբ ներկա չի եղել «Վառելիք»-ին, սակայն մտադիր է մոտ ապագայում դիտել մոսկովյան ներկայացումը:

10:50 | 06.10.16 | Interviews | exclusive 207118
On October 3, Fuel mono acting performance was staged at Ayb School within the frames of HayFest, which tells about David Yang, Founder and Chairman of the Board of Directors of ABBYY Company, co-founder of Ayb Educational Foundation and entrepreneur.
The performance is based on interviews with David Yang and created within the frames of Человек.doc (Person.doc) project. The scriptwriter of the performance is Yevgeny Kazachkov.
Itel.am talked about the performance with filmmaker Semyon Alexandrovsky and actor Maksim Fomin, who arrived from St. Petersburg.
Semyon Alexandrovsky
Performance monologue starts with David Yang’s childhood, and then continues on how he chose physics as his profession, entered university, and then created Lingvo dictionary, which became the foundation stone of ABBYY Company.
It has been a year that we stage this performance. We started in September last year, and have had regular performances in Moscow and St. Petersburg since then. We also played in Bulgaria and Italy, and will perform in Berlin as well in November.
Maksim Fomin Maksim Fomin
photo © Ayb
The play is staged in English, and now it is being translated into German, as we have performance in Berlin in November.
I think it is important that we play this performance in Yerevan, as David was born and went to school here, made tough decisions and, having gone a long way, departed for Moscow and entered university.  And now this performance is created and we are here today, at the city, where everything started many years ago.
Maksim Fomin
We analyze the text of one of David Yang’s interviews within the frames of this performance.
We try to find some patterns in a man’s destiny in 70 minutes, as David went an important and interesting way, which can tell us how to live in the right way. This analytic work is extremely pleasant, as you discover something new each time.
We see a search for himself and the right path in all the stories. He constantly tries to find answers to those issues and always questions himself on them.
David Yang was not personally present at Fuel performance, though he intends to watch Moscow performance in the nearest future.