10:47 | 05.05.17 | Նորություններ | exclusive 47023
Սեպտեմբերի առաջին կեսին հայաստանյան շուրջ 15 ստարտափ հնարավորություն կունենա մասնակցելու «Բեռլին ստարտափ ակադեմիա» ծրագրին:
Այս մասին Itel.am-ին տեղեկացրել է ծրագրի կազմակերպիչ «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի թիմի ղեկավար Եվա Նահերը:
«Բեռլինն այսօր Եվրոպայում ամենադինամիկ տեխնո կենտրոններից մեկն է, ահա թե ինչու ենք ընտրել այն՝ որպես առաջին ստարտափ ակադեմիայի անցկացման վայր: Սա միջազգային ստարտափ միջոցառում չէ, այլ հատուկ մեր ծրագրի կողմից հայաստանյան ստարտափների համար կազմակերպվող միջոցառում: Կընտրվի շուրջ 15 ստարտափ, որոնց հետ նախապես կաշխատենք բիզնես մոդելի եւ պրոդուկտի որակի բարելավման նպատակով: Ընտրված ստարտափների կարիքներից կախված՝ կկազմենք ստարտափ ակադեմիայի օրակարգը»,- նշել է Եվա Նահերը:
Նա տեղեկացրել է, որ ստարտափ ակադեմիայի հայտերի ընդունման գործընթացը կմեկնարկի հունիսին:
Անդրադառնալով ապրիլի 26-27-ը Իսպանիայի Սալամանկա քաղաքում կայացած Startup Olé կոնֆերանսին հայաստանյան ստարտափների մասնակցությանը՝ «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի թիմի ղեկավարն ասել է, որ նպատակն էր ստարտափներին տալ հնարավորություն տեսնելու, թե ինչպես են ներկայանում եվրոպացի գործընկերները, ինչպես նաեւ հանդիպել հավանական ներդրողների եւ հաճախորդների հետ:
«Առաջին կարծիքները, որ լսում ենք, այն են, որ ոչ բոլոր ստարտափներն էին լավ պատրաստված եւ ունակ՝ ուղիղ կապ հաստատել ներդրողների եւ հաճախորդների հետ: Հետագա միջոցառումների ընթացքում անհրաժեշտ կլինի շատ ավելի լավ պատրաստել մասնակիցներին: Սա վերաբերում է նաեւ «Բեռլին ստարտափ ակադեմիա»-ին»,- ընդգծել է Եվա Նահերը:
Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագիրը համաֆինանսավորվում է ԵՄ-ի եւ Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարության կողմից եւ իրականացվում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ, GIZ) Հարավային Կովկասի մասնավոր հատվածի զարգացման ծրագրի շրջանակում:

10:47 | 05.05.17 | News | exclusive 46993
About 15 Armenian startups will have the opportunity to participate in Startup Academy, which will take place in the beginning of autumn, Berlin.
Eva Naeher informed Itel.am about this. She is the Team Leader of Support to SME Development in Armenia (SMEDA) project, the initiator of the event.
“We decided to hold our event in Berlin, as it is one of European tech hubs today. This is not an international startup event, but rather a special chance, which our project gives to the Armenian startups. We will select most likely 15 startups, which we will work with on business model development and product quality improvement. We will organize the event agenda, based on selected startups needs,” Eva Naeher noted.
She informed that applications would be accepted starting from June.
Touching upon the participation of the Armenian startups in Startup Olé on April 26-27, Salamanca, Spain, SMEDA project Team Leader remarked that the event was aimed at giving the Armenian startups the opportunity to participate and see the way European startups present themselves, interact with potential investors and clients.
“The first comments that we received these days were about the fact that not all companies were well prepared to introduce themselves. They also lacked the skills to directly negotiate with potential customers and investors. So we learnt that we need to better prepare the participants for the upcoming events, including Startup Academy in Berlin,” Eva Naeher emphasized.
Support to SME Development in Armenia is co-financed by the European Union and Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and is implemented within the frames of Private sector development South Caucasus by Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ).