09:17 | 15.06.18 | Armenia Startup Academy-ի շրջանավարտները | exclusive 81021
ForestBerg-ն անտառների խելացի մոնիթորինգի համակարգ է, որը թույլ է տալիս պաշտպանել անտառները հրդեհներից, ապօրինի ծառահատումներից եւ որսից։
Ստարտափի հիմնադիրներն են Մարիամ Ստեփանյանը եւ Ալբերտ Ամիրբեկյանը։
Itel.am-ի հետ զրույցում նրանք պատմել են, որ գաղափարն առաջացել է համատեղ արշավի ժամանակ, երբ հայտնաբերել են մեծաքանակ ապօրինի ծառահատումներ:
Թիրախում են կառավարությունները, մասնավոր անտառատերերը եւ բնապահպանական ՀԿ-ները:
«Մենք ամեն հեկտարը մեկ տեղադրում ենք սենսորներ, որոնք շրջակա ձայների ձայնագրությունն անընդհատ ուղարկում են սերվեր, որտեղ, մեքենայական ուսուցման ալգորիթմների շնորհիվ, այդ ձայներում ծառահատման կամ որսի ձայներ հայտնաբերելիս ահազանգում են պատկան մարմիններին՝ հաղորդելով տվյալ տեղամասի կորդինատները»,- բացատրել են ստարտափում:
Շուկայում, հիմնադիրների խոսքով, ForestBerg-ի նման պրոդուկտ դեռեւս չկա.
«Սակայն որպես անուղղակի մրցակիցներ համարվում են դրոնների եւ արբանյակների օգնությամբ կատարված նկարները վերլուծող ընկերությունները։ Ի տարբերություն նրանց՝ մեր համակարգը աշխատում է անկախ եղանակային պայմաններից եւ կատարում է անընդհատ վերահսկում»։
Խոսելով Armenia Startup Academy-ից ստացած փորձի մասին` ForestBerg-ում նշել են, որ ստացած խորհուրդները կօգնեն իրենց խուսափել ավելորդ խնդիրների առաջացումից, որոնց հաճախ բախվում են անփորձ ստարտափները։
4 հոգուց կազմված թիմն առաջիկայում նախատեսում է համալրել իր շարքերը: Առաջիկա մեկ տարում նախատեսվում է համակարգը տեղադրել Հայաստանի անտառներում, այնուհետ դուրս գալ նոր շուկաներ:

09:17 | 15.06.18 | Armenia Startup Academy | exclusive 81031
ForestBerg is a smart forest monitoring system, which allows protecting forests from wildfires, illegal logging and hunting.
The founders of the startup are Mariam Stepanyan and Albert Amirbekyan.
In an interview to Itel.am they said that the idea of creating this project was born during a joint hiking tour, when they discovered a number of illegal loggings. The startups targets governments, private forests and environmental NGOs.
“We place our censors on every next but one hectare. The censors record surrounding sounds and send the data to machine learning-based server, which alarms state structures and provides coordinates of given location in case of detecting sounds of logging or hunting,” the startup representatives explained.
According to the founders, current market doesn’t yet offer any product like ForestBerg.
“Nonetheless, our indirect competitors are companies, which analyze pictures via drones and satellites. Unlike them, our system operates and provides constant surveillance regardless of weather conditions.”
Touching upon the experience from Armenia Startup Academy, ForestBerg noted that the advice that they received will help them avoid additional issues, which startups usually have to face.
The 4-member team plans to attract new employees soon. The system is set to be placed in Armenian forests within a year, and then the team intends to enter new markets.