12:15 | 26.06.18 | Armenia Startup Academy-ի շրջանավարտները | exclusive 106323
Growflex-ը ակվապոնիկայի հիման վրա ստեղծում է հեշտ տեղափոխելի համակարգ, որը կարելի է տեղադրել բաց երկնքի տակ ցանկացած վայրում եւ աճեցնել տերեւային բույսեր։
Ստարտափի հիմնադիրներն են Արթուր Ալեքսանյանը եւ Դավիթ Մուսայելյանը:
Նրանք, որպես Growflex-ի առավելություն, նշել են դրա ավտոմատացված լինելը, ճկունությունը, հեշտ տեղափոխելիությունը:
Համակարգը զբաղեցնում է 2 քմ տարածք, որտեղ 3 անգամ ավելի շատ բույս կարող է աճել:
«Մենք պլանավորում ենք վարձակալել տարածքներ կամ տանիքներ քաղաքացիներից՝ մեր համակարգը ներդնելու եւ բույսեր աճեցնելու համար: Աճեցրած բույսերը հետո կվաճառվեն ռեստորաններին, իսկ քաղաքացիներին վարձակալության դիմաց կվճարենք կամ աճեցրած բանջարեղեններով, կամ վաճառքից ստացված գումարով»,- նշել են ստարտափում:
Growflex-ի թիրախում մեծ շուկաներն են՝ մասնավորապես եվրոպական եւ ամերիկյան այն քաղաքները, որտեղ կլիման սառը չէ, եւ հնարավոր է բույսեր աճեցնել տարին 12 ամիս:
Ստարտափում նշել են, որ Armenia Startup Academy-ի ծրագիրն իրենց օգնել է զարգացնել գաղափարը եւ սկսել աշխատել նախատիպի վրա:
«Ծրագրի օգնությամբ մենք 3 ամսում արեցինք այն աշխատանքը, որն այլ դեպքերում չէինք հասցնի անել 2 տարվա ընթացքում»,- նշել են ստարտափում:
Առաջիկայում Growflex-ի թիմը նախատեսում է ավարտին հասցնել նախատիպը, տեղադրել համակարգը մի շարք վայրերում եւ սկսել վաճառքները: Ստարտափը պլանավորում է արդեն տարեվերջին ունենալ պրոդուկտի կայուն տարբերակ եւ որոշակի եկամուտ:

12:15 | 26.06.18 | Armenia Startup Academy | exclusive 106320
Growflex creates an easily movable system, based on aquaponics, which allows growing foliage plants anywhere under the open sky.
The founders of the startup are Artur Aleksanyan and Davit Musayelyan.
As an advantage of Growflex, they noted the automation, flexibility and mobility.
The system requires an area of 2 square meters, where 3 times more plants can be grown.
“We plan to rent areas or rooftops from citizens for installing our system and growing plants. The plants will then be sold to restaurants, while citizens will receive the rent in the form of either plants or money from sale,” the startup noted.
Growflex targets large markets, particularly the European and American cities with mild climate, which enables growing plants 12 months a year.
The startup noted that Armenia Startup Academy program helped them develop the idea and start working on the prototype.
“Owing to the program, we did in 3 months the work that we wouldn’t otherwise be able to do in 2 years,” the startup remarked.
Growflex team intends to finalize the prototype, install the system in a number of areas and start the sale. The startup is also willing to have sustainable version of the product and certain revenue at the end of the year.