10:20 | 31.03.15 | Հոդվածներ | exclusive 9410
Հայ մասնագետների ստեղծած Movie Trip կայքը ճանապարհորդներին եւ կինոյի սիրահարներին հնարավորություն է տալիս գտնել տեղեկատվություն հայտնի ֆիլմերում ներկայացված վայրերի մասին:
Տեղեկատվությունը ներառում է վայրի հասցեն, քարտեզը, ֆիլմից կադրեր, մեջբերումներ, տեսարանի նկարագրություն:
Movie Trip-ի հիմնադիրներն են Մհեր Սարգսյանը, Արտավազդ Եղիազարյանը եւ Աշոտ Գասպարյանը: Արտ-տնօրենը Սարգիս Անտոնյանն է:
«Ներկայում կայքում տեղադրված է ֆիլմերի հետ առնչվող շուրջ 300 վայրի մասին տեղեկատվություն: Տվյալների հենքն այս պահին ստեղծվում է մեր թիմի կողմից, սակայն հետագայում նման հնարավորություն կունենան բոլոր օգտագործողները»,-Itel.am-ի հետ զրույցում պատմում է Արտավազդ Եղիազարյանը:
Նա նշում է, որ կայքի ստեղծման գաղափարը ծագել է այն ժամանակ, երբ հասկացել է, որ մարդկանց, այդ թվում՝ իրեն, հետաքրքիր է այցելել այն վայրերը, որոնց մասին հիշատակվում է սիրելի ֆիլմերում:
«Մարդիկ սիրում են այցելել ֆիլմերի հետ ասոցացվող վայրեր: Դրանք կարծես կամուրջ լինեն իրական եւ հնարովի աշխարհների միջեւ: Հետեւաբար, մարդկանց պետք է հուշել, թե ինչպես կարելի է գտնել այն վայրերը, որտեղ նկարահանվել են նրանց սիրելի ֆիլմերը: Օրինակ, վիճակագրության համաձայն, 1 մլն-ից ավելի մարդ այցելել է Շոտլանդիայում գտնվող Ռոսլինի մատուռը՝ «Դա Վինչիի ծածկագիրը» ֆիլմի՝ էկրան բարձրանալուց հետո»,- նշում է Արտավազդ Եղիազարյանը:
Նրա խոսքով՝ եթե ֆիլմը նկարահանվել է տաղավարում, սակայն իրական վայրի հետ է կապված, ապա կայքում նշվում է իրական վայրի հասցեն:
Կայքի համահիմնադիրը տեղեկացնում է, որ հարթակում շուտով հնարավոր կլինի գտնել տեղեկատվություն նաեւ այն վայրերի մասին, որոնք ասոցացվում են հայկական ֆիլմերի հետ:
Բացի այդ, մոտ ապագայում ծրագրվում է մոբայլ հավելված մշակել: Android-ի բետա տարբերակը կներկայացվի մոտ երեք ամսից:
Նշենք, որ Movie Trip-ը հաղթող է ճանաչվել մարտի 23-24-ը կայացած Գյումրիի համաֆինանսավորվող դրամաշնորհային մրցույթում:

10:20 | 31.03.15 | Articles | exclusive 9499
Movie Trip website created by Armenian experts grants travelers and movie-freaks an opportunity to find information regarding places featured in famous films.
The information includes the address of the place, map, film frames, quotes and description of the view.
The founders of the Movie trip are Mher Sargsyan, Artavazd Yeghiazaryan and Ashot Gasparyan. Sargis Antonyan is the Art-Director.
“The website presently contains information concerning 300 places. Our team is currently developing the database, nevertheless, in the future, all our users will have such an opportunity,” Artavazd Yeghiazaryan told Itel.am.
He noted that the idea of the website occurred to him when he realized that people, including him, are interested in visiting the places mentioned in their favorite films.
“We love visiting places associated with movies. They seem to be a bridge linking the real and imaginary worlds. Thus, we should prompt people how they can find the places where their favorite movies were shot. For instance, according to statistics, over 1 million people visited the Rosslyn Chapel in Scotland once the “The Da Vinci Code” was screened,” noted Artavazd Yeghiazaryan.
According to him, if the movie was shot in the film studio but relates to a real place, then the website mentions the address of the real place.
The website co-founder informed that their platform will soon contain information on places associated with Armenian movies.
In addition, a mobile app will be developed in the near future. The Beta version of Android will be unveiled in around three weeks.