11:24 | 10.06.15 | Հոդվածներ | exclusive 24742
Հայ ծրագրավորողները մշակել են Dram Today հավելվածը, որի միջոցով օգտատերը կարող է ստանալ ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից տրամադրվող` դրամի ճշգրիտ փոխարժեքը, ինչպես նաեւ կատարել փոխարժեքի փոխարկման հաշվարկ:
Հավելվածը, որը հասանելի է Google Play-ում, նաեւ հնարավորություն է տալիս պարբերաբար հետեւել դրամի փոխարժեքի տատանումներին՝ գրաֆիկների տեսքով:
Թիմի համահիմնադիրներն են Արմեն Խաչատրյանը, Արտակ Դռնոյանը եւ Վարազդատ Ավետիսյանը:
Արմեն Խաչատրյանը Itel.am-ին պատմում է, որ թիմն ընթացքում ընդլայնվել է եւ այժմ բաղկացած է 14 հոգուց:
«Այս ընթացքում հաջողվել է ստեղծել առողջ եւ դրական ստեղծագործական միջավայր, որում թիմի անդամները ե՛ւ սովորում են, ե՛ւ ստեղծագործում: Ներկայում աշխատում ենք ստարտափի ոգով, եւ հիմնական ներդրողները թիմի անդամներն են՝ իրենց ժամանակով եւ էներգիայով: Մեծ աջակցություն ենք ստացել Գավառի համայնքի կողմից, որտեղ աշխատում է թիմի հիմնական մասը»,- նշում է նա:
Արմեն Խաչատրյանը չի բացառում, որ Dram Today-ը հետագայում, Android-ից բացի, ներկայացված լինի այլ հարթակներում եւս:
«Հավելվածը ստեղծելիս փորձել ենք խուսափել ավելորդ ֆունկցիոնալությունից, ինչը կարող է օգտատիրոջը ծանրաբեռնել: Ֆեյսբուքյան էջում արդեն բազմաթիվ մեկնաբանություններ եւ առաջարկներ ենք ստացել, որոնք անպայման հաշվի կառնվեն թարմացված տարբերակի գործարկման ընթացքում»,- նշում է նա:
Dram Today-ի համահիմնադիրն ասում է, որ թիմը բաց է ներդրումների համար եւ պատրաստ է քննարկել փոխշահավետ առաջարկները:
Նշենք, որ հավելվածների հայկական շուկայում արդեն գործում են համանման մի քանի հավելվածներ: Դրանցից կարելի է առանձնացնել Rate.am-ը (Google Play, AppStore) եւ Currency.am-ը (Google Play, AppStore):

11:24 | 10.06.15 | Articles | exclusive 24820
Armenian programmers have developed Dram Today app which allows a user to get the accurate currency rate of the Armenian dram provided by the Central Bank of Armenia and calculate the currency exchange.
The app which is available at Google Play also allows keeping track of the AMD fluctuations in form of diagrams.
The team is co-founded by Armen Khachatryan, Artak Drnoyan and Varazdat Avetisyan.
Armen Khachatryan tells Itel.am that the team has enlarged and now comprises 14 people.
“Over this period, we have managed to create a healthy and positive creative ambience where the team members study and create. We are now working in the spirit of a startup and the main investors are the team members - they invest time and energy. We have got assistance from Gavar community where the majority of the team members live”, he notes.
Armen Khachatryan doesn’t rule out that Dram Today will in future be represented not only on Android platform but others as well.
“While developing the app, we have tried to avoid excessive functions which can overload a user. We have already got numerous comments and offers on our Facebook page and we will take them into account during the launch of the updated version”, he notes.
Dram Today co-founder says that the team is open to investments and is ready to discuss mutually profitable offers.
It should be noted that there are already several similar websites on the Armenian market, for instance, Rate.am (Google Play, AppStore) and Currency.am (Google Play, AppStore).