17:12 | 23.07.25 | Նորություններ | 21877
Շուրջ մեկ շաբաթ համաշխարհային կինոդեմքերն իրենց փորձն ու արվեստը ներկայացրել են միջմշակութային փոխգործակցության յուրահատուկ հարթակ դարձած փառատոնում:
22-րդ անգամ կյանքի փիլիսոփայությունն ու հաճելի ժամանցը կինոյի լեզվով համադրվել են մեկ վայրում: Ցուցադրվել են մրցութային ֆիլմեր աշխարհի տարբեր երկրներից, այդ թվում՝ Կաննի, Բեռլինի եւ այլ հեղինակավոր կինոփառատոններից:
Viva-ն արդեն 14-րդ անգամ հեղինակավոր կինոփառատոնի գլխավոր գործընկերն էր։ Ընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը փառատոնի փակմանը մասնակիցներին դիմել է Սյունիքից:
«Նվիրվածությունը սեփական գործին յուրաքանչյուրիս առաքելությունն է, եւ դուք էլ անմնացորդ նվիրված եք Ձեր կոչմանը։ Դուք դա անում եք հրաշալի. ստեղծում եք որակյալ բովանդակություն, մենք էլ զարգացնում ու հզորացնում ենք այդ բովանդակությունը մարդկանց հասցնելու ուղիները: Առհասարակ, որեւէ փառատոն, բացի իր ծրագրերից, արվեստի աշխարհի մարդկանց թույլ է տալիս բացահայտել այն ժողովրդին ու այն երկիրը, որում անցկացվում է փառատոնը: Որպես սյունեցի մարդ, ով նաեւ գնահատում է կինոյի աշխարհը, ուզում եմ հավատալ, որ Հայաստանից մեկնելու եք ամենադրական ընկալումներով ու տպավորություններով: Շնորհակալություն Հայաստանում լինելու, փառատոնին մասնակցելու եւ ձեր գործին նվիրված լինելու համար», - տեսաուղերձում ասել է Արմեն Ավետիսյանը:

17:12 | 23.07.25 | Новости | 21929
22-й ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос» пересек финишную черту: объявлены имена победителей.
Почти неделю мировые имена кинематографа делились своим опытом и рассказывали о пройденном ими творческом пути на фестивале, ставшим уникальной площадкой для межкультурного взаимодействия. Уже 22-й год подряд кинофестиваль становится форумом для тех, кто желает постичь философию жизни и приятно провести время. В конкурсной программе были представлены отмеченные на самых престижных кинофестивалях картины из разных стран мира, в том числе на Каннском, Берлинском и других кинофестивалях.
Компания Viva уже в 14-й раз стала генеральным партнером престижного кинофестиваля, становящегося платформой для представления творческого потенциала Армении и армянских авторов на мировом уровне.
На закрытии фестиваля генеральный директор Viva Армен Аветисян, находящийся в эти дни в Сюнике, обратился к участникам с видеообращением.
«Преданность своему делу – есть миссия каждого, и вы без остатка посвящаете себя своему призванию. Вы создаете качественный контент, а мы развиваем и совершенствуем способы его донесения до людей. В целом любой фестиваль, помимо своей программы, дает возможность людям из мира искусства познакомиться с народом и со страной, в которой проходит фестиваль. Мне, как человеку родом из Сюника, который также ценит кинематограф, хочется верить, что вы уедете из Армении с самыми позитивными впечатлениями. Спасибо за то, что вы приехали в Армению, приняли участие в фестивале и столь преданы своему делу», — сказал Армен Аветисян в видеообращении.