13:28 | 16.10.25 | Նորություններ | 7835
Թվային անվտանգության ոլորտում գիտելիքների եւ հմտությունների տարածումը խթանելու նպատակով Ucom-ը, որպես տեխնոլոգիական գործընկեր, աջակցում է Հայաստանյան խաղաղության նախաձեռնության եւ Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի կողմից Կիբերանվտանգության 5-րդ ինտենսիվ դասընթացի կազմակերպմանը։
Դասընթացը, որը վարում են ճանաչված ֆրանսիացի փորձագետներ՝ Ռեննի–Սեն Մալոյի Տեխնոլոգիական Համալսարանի կիբերանվտանգության դասախոս Սեբաստիան Բարգիրջյանը եւ «Orange» ընկերությունում ամպային (cloud) ճարտարապետ Նիկոլա Ռենարը, նպատակ ունի անհրաժեշտ գիտելիքներ ու հմտություններ փոխանցել մասնագետներին՝ կիբերսպառնալիքները կանխատեսելու, նույնականացնելու եւ արդյունավետորեն հակազդելու համար։
«Թվային աշխարհում խաղաղությունն ու անվտանգությունը նույնպես պահանջում են կրթություն, համագործակցություն եւ պատասխանատվություն։ Ucom-ում մենք հավատում ենք, որ յուրաքանչյուր նման նախաձեռնություն ոչ միայն գիտելիք է փոխանցում, այլեւ ձեւավորում է վստահության եւ դիմակայունության մշակույթ մեր հասարակության մեջ։ Այսօր, երբ տեխնոլոգիաները դառնում են յուրաքանչյուր մարդու կյանքի անբաժանելի մասը, կարեւոր է, որ մենք բոլորս՝ մասնավոր հատվածը, կրթական հաստատությունները եւ հասարակական կազմակերպությունները, միավորվենք՝ ապահովելու թվային գրագիտության բարձր մակարդակ եւ պաշտպանված միջավայր», – նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Շատ ուրախ եմ, որ UCOM-ը՝ հայկական հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորը, միանում է մեր ծրագրին` որպես տեխնոլոգիական գործընկեր: API-ն հասարակական կազմակերպություն է, որը գործում է մասնավոր եւ պետական դրամաշնորհների եւ նվիրատվությունների շնորհիվ՝ նպատակ ունենալով ամրապնդել հայ հասարակության անվտանգությունն ու դիմադրողականությունը», - ընդգծելով այս նախաձեռնության կարեւորությունը՝ ասել է Հայաստանյան խաղաղության նախաձեռնության նախագահ Վիգեն Փափազյանը։
Միջազգային չափանիշներին համապատասխան դասընթացը բաղկացած է 92 ժամից ներառում է կիբերանվտանգության ամբողջ սպեկտրը՝ համակարգերի կառավարում, վիրտուալացում, թվային հետաքննություն, ցանցեր եւ ներթափանցման փորձարկում (penetration testing)։ Բոլոր շրջանավարտները դասընթացի ավարտին ստանում են Ֆրանսիական համալսարանի եւ Հայաստանյան խաղաղության նախաձեռնության համատեղ վկայական։

13:28 | 16.10.25 | Новости | 7935
В целях содействия распространению знаний и навыков в области цифровой безопасности компания Ucom в качестве технологического партнёра поддерживает проведение 5-го интенсивного курса по кибербезопасности, организованного Армянской инициативой мира совместно с Французским университетом в Армении.
Курс проводят известные французские эксперты — Себастьян Баргюрджян, преподаватель кибербезопасности Технологического университета Ренна — Сен-Мало, и Николя Ренар, облачный архитектор компании Orange. Цель программы — передать специалистам необходимые знания и практические навыки для прогнозирования, выявления и эффективного противодействия киберугрозам.
«Мир и безопасность в цифровом мире также требуют образования, сотрудничества и ответственности. В Ucom мы убеждены, что каждая подобная инициатива не только передаёт знания, но и формирует культуру доверия и устойчивости в нашем обществе. Сегодня, когда технологии становятся неотъемлемой частью жизни каждого человека, важно, чтобы все мы - частный сектор, образовательные учреждения и общественные организации — объединились для обеспечения высокого уровня цифровой грамотности и безопасной среды», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Я очень рад, что Ucom, ведущий оператор телекоммуникаций Армении, присоединился к нашему проекту в качестве технологического партнёра. API — неправительственная организация, которая функционирует благодаря частным и государственным грантам и пожертвованиям, с целью укрепления безопасности и устойчивости армянского общества», — подчеркнул президент Армянской инициативы мира Виген Папазян, говоря о значимости данной инициативы.
Курс, соответствующий международным стандартам, включает 92 часа обучения и охватывает весь спектр тем по кибербезопасности — от управления системами и виртуализации до цифровой криминалистики, сетей и тестирования на проникновение (penetration testing). По окончании все участники получают совместный сертификат, выданный Французским университетом в Армении и Армянской инициативой мира.