16:11 | 01.12.25 | Նորություններ | 9437
Ութ տարի, «Անհատական օգնական» ծրագրով արձանագրած շարունակական հաջողություններից հետո, Viva-ն եւ «Սորս»-ն ազդարարել են համագործակցության նոր փուլի մասին: Ուշադրության կենտրոնում դարձյալ միջին եւ ծանր հաշմանդամություն ունեցող երեխաներն են, սակայն այժմ այլ է աջակցության նպատակը. խոսքի եւ գրավոր հաղորդակցման սահմանափակումներ ունեցող երեխաների համար անհնարինը դարձնել հնարավոր՝ այլընտրանքային լրացուցիչ հաղորդակցման միջոցներով (AAC):
Viva-ի աջակցությամբ «Սորս Տնակ» կենտրոնի սաները կսկսեն ինքնուրույն հաղորդակցվել՝ մտքեր, զգացմունքներ արտահայտել, հարցերի պատասխանել՝ աչքի միջոցով համակարգիչը կառավարելով: Այլընտրանքային լրացուցիչ հաղորդակցման միջոցներից ամենավերջին տեխնոլոգիան արդեն կենտրոնում է: Մասնագետներն սկսել են կիրառել նոր գործիքը: Ձեռքերի փոխարեն, երեխան կենտրոնացնում է հայացքը, էկրանի վրա ընտրելով բառեր, նախադասություններ կամ պատկերներ, իսկ մկնիկը սեղմելու փոխարեն՝թարթում է աչքը: Նոր տեխնոլոգիաները երեխաներին թույլ կտան հաղթահարել խոսքի եւ գրավոր հաղորդակցման սահմանափակումները, շփվել ընտանիքի, հասակակիցների ու մասնագետների հետ եւ ավելի ակտիվ ներգրավվել առօրյա կյանքում։
«Երբ նոր տեխնոլոգիաները մարդկությանը խելացի լուծումներ են առաջարկում բարդ մարտահրավերները հաղթահարելու համար՝ կարեւոր է օգտվել այդ հնարավորությունից: Հատկապես, երբ այդ ամենը վերաբերում է երեխաներին։ Ծրագրի արդյունավետ իրականացումը պահանջում է տեխնոլոգիական գործիքների եւ մասնագետների աշխատանքի ճիշտ համադրություն։ Մեր համագործակցության նոր փուլում, մենք կրկին պետք է գործենք հետեւողականորեն եւ համակարգված՝ ցանկալի արդյունքի հասնելու համար։ Համոզված եմ՝ որտեղ կա պատասխանատվություն, սեր եւ նվիրվածություն, անհնարինը դառնում է հնարավոր, հատկապես այն երեխաների համար, ովքեր դժվարանում են բանավոր եւ գրավոր հաղորդակցման մեջ», - ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Հայաստան ժամանած՝ օժանդակ տեխնոլոգիաների փորձագետ Քամիլ Մատտան, աշխարհում տարածված փորձից ելնելով, փաստում է. կան հարյուրավոր ուսանողներ, որոնք այս տեխնոլոգիաները կիրառել են իրենց կրթությունը շարունակելու եւ նույնիսկ գրքեր հեղինակելու համար: Այդ առումով, նա բարձր է գնահատում Viva-ի աջակցությունը:
«Մենք հաղորդակցություն ենք ստեղծում ոչնչից: Այնպիսի երկրներում, ինչպիսին Հայաստանն է, հենվում ենք այն կազմակերպությունների վրա, որոնք գիտակցում են կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության արժեքը եւ դրա սոցիալական ազդեցությունը: Այստեղ աշխատում ենք հեռահաղորդակցության խոշոր օպերատոր Viva-ի ներդրումների շնորհիվ: Աչքերի շարժմանը հետեւող սարքերը շատ կարեւոր են այն մարդկանց համար, որոնք չեն կարող խոսել, օգտվել համակարգչից կամ տեխնոլոգիաներին հասանելիություն ունենալ, ներփակված են ծնված օրվանից կամ հիվանդության պատճառով ձեռք բերված խնդիրների պատճառով»,- ասել է օժանդակ տեխնոլոգիաների փորձագետ, Consort World-ի հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Քամիլ Մատտան:
Այլընտրանքային հաղորդակցության սարքավորումների հավաքածուն մշակել են մասնագետները՝ թերապեւտները, հատուկ մանկավարժներն ու լոգոպեդները: Նորարարական լուծումը կարեւոր է հատկապես ուղեղային կաթված, Ռետտի համախտանիշ եւ նյարդաբանական խանգարումներ ունեցող երեխաների համար, որոնք չեն կարողանում օգտվել ավանդական հաղորդակցության միջոցներից։
«Viva-ի հետ տարիների համագործակցություն ենք ունեցել եւ հաջողություն արձանագրած շատ ծրագրեր իրականացրել: Նոր ծրագիրը, այլընտրանքային հաղորդակցման շնորհիվ, հնարավորություն կտա փոխելու ավելի քան 50 երեխայի կյանքի որակը: Դա նաեւ լուրջ ազդեցություն կունենա մասնագետների վերապատրաստման եւ աշխատանքում ծնողների ներգրավման հարցում»,- ասել է «Սորս» հիմնադրամի տնօրեն Մարինա Պարազյանը:
Ընդհանուր առմամբ ծրագիրը թույլ կտա այլընտրանքային հաղորդակցման միջին եւ բարձր տեխնոլոգիաների միջոցով օգնել 150 երեխայի:
Նոր տեխնոլոգիաները կիրառումը կնվազեցնի երեխաների հիասթափությունն ու մեկուսացումը, կօգնի հաղթահարել ներառման արգելքները՝ հնարավորություն տալով լիարժեք մասնակցելու առօրյա կյանքին եւ կրթական միջավայրերին, կխթանի ճանաչողական զարգացմանը եւ ինքնուրույնությանը՝ թեթեւացնելով ծնողների ու խնամողների ծանրաբեռնվածությունը։

После восьми лет успеха программы «Персональный помощник» Viva и «Source» объявили о новом этапе сотрудничества. В центре внимания снова дети со средней и тяжелой степенью инвалидности, но теперь цель поддержки иная: сделать невероятное вероятным и помочь детям с ограничениями речевого и письменного общения получить возможность коммуницировать посредством альтернативных дополнительных коммуникационных устройств (АДКУ).
Благодаря поддержке Viva подопечные центра «Домик Source» начнут общаться самостоятельно: выражать мысли и чувства, а также отвечать на вопросы, движением глаз управляя компьютером. Новейшие разработки в области альтернативных дополнительных средств коммуникации уже внедрены в центре. Специалисты уже начали применять новый инструмент. Вместо рук ребенок использует глаза, фокусируя взгляд, выбирая на экране слова, предложения или изображения, а вместо нажатия на мышь — моргает. Новые технологии позволят детям преодолеть ограничения в речевом и письменном общении, общаться с семьей, сверстниками и специалистами, а также активнее принимать участие в повседневной жизни.
«Когда новые технологии предлагают человечеству умные решения для преодоления сложных задач, важно использовать этот шанс. Особенно, когда речь идет о детях. Эффективная реализация программы требует правильного сочетания технологических инструментов и работы специалистов. На новом этапе нашего сотрудничества нам вновь необходимо действовать последовательно и согласованно, чтобы добиться желаемого результата. Я уверен: там, где есть ответственность, любовь и преданность делу, невозможное становится возможным особенно для детей, которые сталкиваются с трудностями в устной и письменной коммуникации», — сказал генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Камиль Матта, эксперт по вспомогательным технологиям, приехавший в Армению, утверждает, исходя из мирового опыта, что сотни студентов используют эти технологии для продолжения образования и даже написания книг. В этой связи он высоко ценит поддержку Viva.
«Мы создаем коммуникацию с нуля. В таких странах, как Армения, мы полагаемся на организации, которые признают ценность корпоративной социальной ответственности и ее социальное воздействие. Мы работаем здесь благодаря инвестициям крупного оператора телекоммуникаций Viva. Устройства для отслеживания движения глаз очень важны для людей, которые не могут говорить, пользоваться компьютером или иметь доступ к технологиям, ограничены в развитии или имеют проблемы, приобретенные в следствие болезни», — сказал эксперт по вспомогательным технологиям, основатель и управляющий директор Consort World Камиль Матта.
Комплекс альтернативных коммуникационных устройств был разработан специалистами: терапевтами, педагогами особого профиля и логопедами. Инновационное решение особенно актуально для детей с детским церебральным параличом, синдромом Ретта и неврологическими нарушениями, которые не могут использовать традиционные средства коммуникации.
«Мы много лет сотрудничаем с Viva и реализовали множество успешных проектов. Новая программа благодаря альтернативной коммуникации, позволит изменить качество жизни более 50 детей. Она также окажет серьезное влияние на подготовку специалистов и вовлечение родителей в их работу», — отметила директор фонда «Source» Марина Паразян.
В общей сложности программа позволит оказать помощь 150 детям посредством альтернативной коммуникации на базе средних и высоких технологий.
Использование новых технологий снизит уровень фрустрации и изоляции детей, поможет преодолеть барьеры вовлечения, позволит им полноценно участвовать в повседневной жизни и образовательной среде, а также будет способствовать когнитивному развитию и самостоятельности, снимая нагрузку с родителей и лиц, осуществляющих уход за детьми.