14:16 | 31.03.09 | Նորություններ | 4970
Երևան /Մեդիամաքս/. Իրականությունն այն է, որ այսօր Հայաստանը չի կարող հավակնել բարձր տեղերի «ցանցային պատրաստվածության ցուցանիշի» տարեկան հաշվետվությունում, ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում ասել է IT ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի /ՀՏՖ/ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վերաբերյալ տարեկան հաշվետվությունում 134 երկրների թվում Հայաստանը զբաղեցրել է 114-րդ տեղը «ցանցային պատրաստավածության ցուցանիշով» (Networked Readiness Index, NRI), որը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացվածության մակարդակը չափում է ըստ 67 չափանիշների:
Կարեն Վարդանյանը նշել է, որ ՀՀ «ցանցային պատրաստավածության ցուցանիշը» որոշելիս` ՀՏՖ-ն որոշ դեպքերում ղեկավարվել է հնացած տվյալներով:
«Այդ վարկանիշը կազմվում է բազմաթիվ ցուցանիշների հիման վրա, որոնց թվում նաեւ` ինտերնետից եւ բջջային կապից օգտվելու մակարդակը: Հայաստանի առումով այդ ցուցանիշը հաշվարկվել է 2005 թվականի տվյալների հիման վրա, երբ բջջային կապի թափանցելիության մակարդակն իրոք ցածր էր»,- նշել է Կարեն Վարդանյանը:
Միաժամանակ, նա նշել է, որ նույնիսկ ամենաթարմ տվյալների օգտագործման դեպքում Հայաստանը 100-րդ տեղից ավել չէր բարձրանա:
ՀՀ ցանցային պատրաստվածության ցածր մակարդակի հիմնական գործոնների թվում Կարեն Վարդանյանը նշել է նորաստեղծ IT ձեռնարկություններին անհրաժեշտ պետական աջակցության բացակայությունը, հարկային բեռը, ֆիքսված հեռախոսակապի ապահովման հետ կապված խնդիրները, գիտահետազոտական աշխատանքների անբավարար ծավալը եւ հասարակության ու բիզնեսի ոչ բավարար տեղեկացվածությունը IT օգտագործման առավելությունների մասին:

14:16 | 31.03.09 | Новости | 5077
Ереван /Медиамакс/. Реальность такова, что сегодня Армения не может претендовать на высокие места в ежегодном «индексе сетевой готовности», сказал в интервью Медиамакс исполнительный директор Союза IT-предприятий Армении Карен Варданян.
В ежегодном Глобальном отчете по информационным технологиям Всемирного экономического форума (ВЭФ) Армения заняла 114 место среди 134 стран в «индексе сетевой готовности» (Networked Readiness Index, NRI), который измеряет уровень развития информационных технологий по 67 параметрам.
Карен Варданян отметил, что при определении «индекса сетевой готовности» Армении ВЭФ по ряду параметров руководствовался устаревшими данными.
«Данный рейтинг составляется на основе большого числа показателей, в числе которых -уровень пользования интернетом и мобильной связью. По Армении данный показатель расчитывался на основе данных 2005 года когда уровень проникновения мобильной связи было действительно низким», - отметил Карен Варданян.
При этом он отметил, что даже при использовании самых свежих данных Армения в рейтинге не поднялась бы выше 100-го места.
В числе основных факторов низкого уровня сетевой готовности Армении Карен Варданян назвал отсутствие должной государственной поддержки новосозданных IT-предприятий, налоговое бремя, проблемы с обеспечением фиксированной телефонной связи, неудовлетворительные объемы научно-исследовательских работ и недостаточную информированность общества и бизнеса о преимуществах использования IT.