17:36 | 30.10.09 | Նորություններ | 4630
Երեւան /Մեդիամաքս/. ArmTech 2009 կոնգրեսին կմասնակցեն այնպիսի տրանսազգային IT կորպորացիաների նախագահներ ու փոխնախագահներ, այդ թվում Intel, Cisco եւ Synopsys ընկերություններից:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը:
Նրա խոսքերով, կազմակերպելով կոնգրեսը` ՀՀ կառավարությունը մտադիր է միավորել ջանքերը հայկական սփյուռքի հետ` համաշխարհային IT հսկաների ներդրումները Հայաստան ներգրավելու նպատակով:
Ներսես Երիցյանը տեղեկացրել է, որ կոնգրեսի շրջանակներում, որը անցնելու է նոյեմբերի 5-8-ը ԱՄՆ Սիլիկոնային հովտի մայրաքաղաքը համարվող Սան-Խոսե քաղաքում, Հայաստանի պատվիրակությունն այցելելու է Ստենֆորդի համալսարանի լաբորատորիա` ծանոթանալու Սիլիկոնային հովտի կայացման գործում լաբորատորիայի ունեցած ավանդին:
“Դա մեզ համար հատկապես կարեւոր է, քանի որ մենք մտադիր ենք ստեղծել հայկական “սիլիկոնային հովիտը” ֆիզիկայի ինստիտուտի լաբորատորիաների հիման վրա”,- ասել է էկոնոմիկայի նախարարը:
Նա տեղեկացրել է, որ կոնգրեսի շրջանակներում տեղի է ունենալու հանդիպում Սիլիկոնային հովտի վենչուրային կապիտալիստների հետ` Հայաստան վենչուրային կապիտալ ներգրավելու նպատակով: Հայաստանի պատվիրակությունն այցելելու է նաեւ ՏՏ ձեռնարկությունների տեղական ինկուբատոր, ինչպես նաեւ համաձայնագիր է ստորագրելու Microsoft-ի հետ Հայաստանում կորպորացիայի նորարարական կենտրոնի հիմնադրման վերաբերյալ:
Ներսես Երիցյանը նշել է, որ կոնգրեսի աշխատանքներին ակտիվորեն մասնակցելու է նաեւ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:

17:36 | 30.10.09 | Новости | 4705
Ереван /Медиамакс/. В конгрессе ArmTech 2009 примут участие президенты и вице-президенты таких транснациональных IT-корпораций, как Intel, Cisco и Synopsys.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване сообщил министр экономики Армении Нерсес Ерицян.
По его словам, организуя конгресс, правительство Армении намерено объединить усилия с армянской диаспорой с целью привлечения в Армению инвестиций мировых IT-гигантов.
Нерсес Ерицян сообщил, что в рамках конгресса, который будет проходить 5-8 ноября в городе Сан-Хосе, считающейся столицей Силиконовой долины, армянская делегация посетит лабораторию Стэнфордского университета с целью ознакомления с ее вкладом в становление Силиконовой долины.
«Это особенно важно для нас, поскольку и мы намерены создать армянскую «силиконовую долину» на базе лабораторий института физики»,- сказал министр экономики.
Он также сообщил, что в рамках конгресса состоится встреча с венчурными капиталистами Силиконовой долины с целью привлечения в Армению венчурного капитала; армянская делегация посетит местный инкубационный центр ИТ-предприятий, а также подпишет соглашение с Microsoft об учреждении в Армении инновационного центра корпорации.
Нерсес Ерицян отметил также, что в работе конгресса будет принимать активное участие премьер-министр Армении Тигран Саргсян.