17:36 | 30.10.09 | Նորություններ | 4630
Երեւան /Մեդիամաքս/. ArmTech 2009 կոնգրեսին կմասնակցեն այնպիսի տրանսազգային IT կորպորացիաների նախագահներ ու փոխնախագահներ, այդ թվում Intel, Cisco եւ Synopsys ընկերություններից:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը:
Նրա խոսքերով, կազմակերպելով կոնգրեսը` ՀՀ կառավարությունը մտադիր է միավորել ջանքերը հայկական սփյուռքի հետ` համաշխարհային IT հսկաների ներդրումները Հայաստան ներգրավելու նպատակով:
Ներսես Երիցյանը տեղեկացրել է, որ կոնգրեսի շրջանակներում, որը անցնելու է նոյեմբերի 5-8-ը ԱՄՆ Սիլիկոնային հովտի մայրաքաղաքը համարվող Սան-Խոսե քաղաքում, Հայաստանի պատվիրակությունն այցելելու է Ստենֆորդի համալսարանի լաբորատորիա` ծանոթանալու Սիլիկոնային հովտի կայացման գործում լաբորատորիայի ունեցած ավանդին:
“Դա մեզ համար հատկապես կարեւոր է, քանի որ մենք մտադիր ենք ստեղծել հայկական “սիլիկոնային հովիտը” ֆիզիկայի ինստիտուտի լաբորատորիաների հիման վրա”,- ասել է էկոնոմիկայի նախարարը:
Նա տեղեկացրել է, որ կոնգրեսի շրջանակներում տեղի է ունենալու հանդիպում Սիլիկոնային հովտի վենչուրային կապիտալիստների հետ` Հայաստան վենչուրային կապիտալ ներգրավելու նպատակով: Հայաստանի պատվիրակությունն այցելելու է նաեւ ՏՏ ձեռնարկությունների տեղական ինկուբատոր, ինչպես նաեւ համաձայնագիր է ստորագրելու Microsoft-ի հետ Հայաստանում կորպորացիայի նորարարական կենտրոնի հիմնադրման վերաբերյալ:
Ներսես Երիցյանը նշել է, որ կոնգրեսի աշխատանքներին ակտիվորեն մասնակցելու է նաեւ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:

17:36 | 30.10.09 | News | 4618
Yerevan /Mediamax/. Presidents and Vice-Presidents of such Transnational IT Corporations as "Intel", "Cisco" and "Synopsys" will take part in "ArmTech 2009" Congress.
As Mediamax informs, RA Minister of Economy Nerses Yeritsyan stated at the news conference today.
He said that organizing the congress, the government of Armenia intends to join forces with Armenian Diaspora, aiming to attract investments from global IT giants to Armenia.
Nerses Yeritsyan informed that within the framework of Congress, which will take place in San Jose, considered to be the capital of Silicon Valley, from November 5 to 8, Armenian delegation will visit the Stanford University laboratory with the aim of familiarizing themselves to its contribution in establishment of Silicon Valley.
"This is especially important for us, as we also intend to establish Armenian "Silicon Valley" on the basis of Physics Institute laboratories", said the Minister.
He also stated that within the framework of the congress, meeting with venture capitalists of Silicon Valley will take place, with the aim to attract venture capital to Armenia; Armenian delegation will visit IT enterprises local incubation center and will also sign agreement with "Microsoft" on establishing Center for Corporate Innovation in Armenia.
Nerses Yeritsyan also stated that RA Prime Minister Tigran Sargsyan will take active participation in the Congress operation.