14:04 | 22.02.10 | Նորություններ | 4480
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանում ինտերնետային ծառայությունների սակագները 2008թ համեմատ կրկնակի կրճատվել են:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում ասել է ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ անդամ Սամվել Արաբաջյանը: Նրա խոսքերով, առաջիկայում, հաշվի առնելով սպառողների մշտական աճը, կրկին սպասվում է ինտերնետային ծառայությունների սակագների նվազեցում:
Սամվել Արաբաջյանն ընդգծել է, որ 2005թ. ինտերնետ հասանելիության ուղիների թողունակությունը կազմում էր 18 Մբիտ, իսկ 2009թ. վերջում` 3670 Մբիտ: Նա հույս է հայտնել, որ զարգացման ներկայիս տեմպերի պարագայում 2010թ. արդյունքներով թողունակությունը կկազմի 6.5-7 Գբիտ:
Արաբաջյանը ներկայացրել է նաեւ ինտերնետային ծառայությունների բաժանորդային բազայի տվյալները` նշելով, որ ներկայումս հաշվարկվում է լայնաշերտ ինտերնետի 70-75 հազար սպառող, մինչդեռ 2008թ. այդ ցուցանիշը կազմում էր ընդամենը 10 հազար: Միաժամանակ, նրա խոսքերով, կրճատվել է dial-up ինտերնետի բաժանորդների թիվը, որը 65 հազարից /2008թ./ դարձել է 40-45 հազար /2009թ./:
Խոսելով գյուղական վայրերում ինտերնետի հասանելիության մասին` ՀԾԿՀ անդամը նշել է, որ նախատեսվում է ստեղծել Ունիվերսալ ծառայությունների հիմնադրամ, որը կզբաղվի նման ծրագրերի ֆինանսավորմամբ: Նա ընդգծել է, որ Համաշխարհային բանկի օժանդակությամբ կատարվել է մի քանի երկրների փորձի հետազոտություն, ավարտվել են Հայաստանի մասով կազմակերպչական աշխատանքները, եւ առաջիկայում հիմնադրամը կսկսի գործել:

14:04 | 22.02.10 | News | 4451
Mediamax reports that Member of Public Service Regulatory Committee (PSRC) Samvel Arabajyan said this at a news conference in Yerevan today. According to him, in the nearest future, taking into account the constant increase in the number of users, reduction of tariffs for internet services is expected again.
Samvel Arabajyan stressed that in 2005, the transmission capacity of channels for internet access made 18Mb, while in late 2009, it already made 3670Mb. He expressed hope that, given the current steeps of development, the transmission capacity will make 6.5-7Gb following the results of 2010.
Arabajyan also brought data on internet services’ consumer base, noting that there are 70-75 thousand users of broadband internet at present, while in 2008 this index made only 10 thousands. At that, according to him, the number of dial-up connection users decreased – from 65 thousands in 2008 to 40-45 thousands in 2009.
Speaking about internetization of rural regions, PSRC Member noted that they plan to set up a Fund for Universal Services, which will deal with funding of such projects. He stressed that, given assistance of the World Bank, there was a research on the practice of other countries held, the organizational works on Armenia are already completed and the Fund will start functioning in the nearest future.