14:04 | 22.02.10 | Նորություններ | 4480
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանում ինտերնետային ծառայությունների սակագները 2008թ համեմատ կրկնակի կրճատվել են:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում ասել է ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ անդամ Սամվել Արաբաջյանը: Նրա խոսքերով, առաջիկայում, հաշվի առնելով սպառողների մշտական աճը, կրկին սպասվում է ինտերնետային ծառայությունների սակագների նվազեցում:
Սամվել Արաբաջյանն ընդգծել է, որ 2005թ. ինտերնետ հասանելիության ուղիների թողունակությունը կազմում էր 18 Մբիտ, իսկ 2009թ. վերջում` 3670 Մբիտ: Նա հույս է հայտնել, որ զարգացման ներկայիս տեմպերի պարագայում 2010թ. արդյունքներով թողունակությունը կկազմի 6.5-7 Գբիտ:
Արաբաջյանը ներկայացրել է նաեւ ինտերնետային ծառայությունների բաժանորդային բազայի տվյալները` նշելով, որ ներկայումս հաշվարկվում է լայնաշերտ ինտերնետի 70-75 հազար սպառող, մինչդեռ 2008թ. այդ ցուցանիշը կազմում էր ընդամենը 10 հազար: Միաժամանակ, նրա խոսքերով, կրճատվել է dial-up ինտերնետի բաժանորդների թիվը, որը 65 հազարից /2008թ./ դարձել է 40-45 հազար /2009թ./:
Խոսելով գյուղական վայրերում ինտերնետի հասանելիության մասին` ՀԾԿՀ անդամը նշել է, որ նախատեսվում է ստեղծել Ունիվերսալ ծառայությունների հիմնադրամ, որը կզբաղվի նման ծրագրերի ֆինանսավորմամբ: Նա ընդգծել է, որ Համաշխարհային բանկի օժանդակությամբ կատարվել է մի քանի երկրների փորձի հետազոտություն, ավարտվել են Հայաստանի մասով կազմակերպչական աշխատանքները, եւ առաջիկայում հիմնադրամը կսկսի գործել:

14:04 | 22.02.10 | Новости | 4538
Ереван /Медиамакс/. Тарифы на интернет-услуги в Армении сократились по сравнению с 2008 годом вдвое.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване заявил член Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Самвел Арабаджян. По его словам, в ближайшее время, с учетом постоянного роста пользователей, вновь ожидается снижение тарифов на интернет-услуги.
Самвел Арабаджян подчеркнул, что в 2005 году пропускная способность каналов доступа в Интернет составляла 18 Мбит, тогда как на конец 2009 года она составила уже 3670 Мбит. Он выразил надежду, что при нынешних темпах развития пропускная способность по итогам 2010 года составит 6,5-7 Гбит.
Арабаджян привел также данные по абонентской базе интернет-услуг, отметив, что в настоящее время насчитывается 70-75 тыс. пользователей широкополосного интернета, в то время как в 2008 году этот показатель составлял лишь 10 тыс. При этом, по его словам, сократилось число абонентов dial-up интернета - с 65 тыс. в 2008 году до 40-45 тыс. в 2009 году.
Говоря о интернетизации сельских местностей, член КРОУ отметил, что планируется создать Фонд универсальных услуг, который займется финансированием подобных проектов. Он подчеркнул, что при содействии Всемирного банка было проведено исследование опыта других стран, организационные работы по Армении завершены и в ближайшее время фонд начнет действовать.