14:34 | 12.05.10 | Նորություններ | 3908
Երեւան/Մեդիամաքս/. Փարիզում կայացած մրցանակաբաշխության ժամանակ Orange Armenia-ի “T.I.GRA.N” (Tower InterGRated Armenian Network) պիլոտային նախագիծը «Ֆրանս Տելեկոմ» խմբի կողմից ստացել է հատուկ մրցանակ նորարարության համար:
Նախագիծը թույլ կտա կառուցել շարժական կապի ցանց շատ ավելի քիչ ծախսերով և ժամկետներում: T.I.GRA.N-ի նորարարությունը կայանի յուրահատուկ կառուցվածքն է. սարքավորումներն այժմ տեղադրվում են անմիջապես աշտարակի ներսում տեղադրված հատուկ պլատֆորմի վրա: Այս մոտեցումը թույլ է տալիս օպտիմալացնել աշտարակների նախագծումն ու կառուցումը տեղի, կառուցման եւ ծախսերի առումով:
«Ես երջանիկ եմ ղեկավարել այս թիմը, որը լի է նոր մտքերով: T.I.GRA.N-ի թիմը կազմված է հայ և ֆրանսիացի ինժեներներից, և այն նրանց համատեղ ջանքերի արդյունքն է: Մենք մեծ խմբի մասն ենք կազմում, եւ T.I.GRA.N-ի սկզբունքն ապագայում կօգտագործվի այլ վայրերում բջջային ցանցերի կառուցման ժամանակ: Orange Armenia-ն իսկապես հպարտ է այս ներդրման համար», - ասաց Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան:
Նախագիծը ծնվել է անցյալ տարի, եւ առաջին T.I.GRA.N աշտարակը տեղադրվել է 2009թ. հունիսին: Մինչ օրս արդեն կառուցվել է ավելի քան 100 աշտարակ այս նոր սկզբունքով:

14:34 | 12.05.10 | Новости | 3206
Ереван/Медиамакс/. В ходе состоявшегося в Париже награждения пилотный проект Orange Armenia T.I.GRA.N (Tower InterGRated Armenian Network) получил от группы France Telecom специальную награду за инновационность.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе Orange Armenia, проект позволяет строить сеть мобильной связи с меньшими затратами и в более сжатые сроки.
Инновационность  T.I.GRA.N заключается в особой структуре базовой станции: оборудование устанавливается на специальной платформе внутри вышки. Этот подход позволяет оптимизировать проектирование и строительство базовых станций.
«Я счастлив управлять командой, которая полна новых идей. В команду T.I.GRA.N входят армянские и французские инженеры, и это результат их совместной работы. Мы являемся частью большой группы и принцип T.I.GRA.N в дальнейшем будет применяться при строительстве сетей сотовой связи в других местах. Orange Armenia действительно гордится этим вкладом», - сказал генеральный директор Orange Armenia Бруно Дютуа.
Проект был разработан в прошлом году и первая базовая станция T.I.GRA.N была установлена в июне 2009 года. На сегодняшний день по новому принципу построено более 100 станций.