14:34 | 12.05.10 | Նորություններ | 3908
Երեւան/Մեդիամաքս/. Փարիզում կայացած մրցանակաբաշխության ժամանակ Orange Armenia-ի “T.I.GRA.N” (Tower InterGRated Armenian Network) պիլոտային նախագիծը «Ֆրանս Տելեկոմ» խմբի կողմից ստացել է հատուկ մրցանակ նորարարության համար:
Նախագիծը թույլ կտա կառուցել շարժական կապի ցանց շատ ավելի քիչ ծախսերով և ժամկետներում: T.I.GRA.N-ի նորարարությունը կայանի յուրահատուկ կառուցվածքն է. սարքավորումներն այժմ տեղադրվում են անմիջապես աշտարակի ներսում տեղադրված հատուկ պլատֆորմի վրա: Այս մոտեցումը թույլ է տալիս օպտիմալացնել աշտարակների նախագծումն ու կառուցումը տեղի, կառուցման եւ ծախսերի առումով:
«Ես երջանիկ եմ ղեկավարել այս թիմը, որը լի է նոր մտքերով: T.I.GRA.N-ի թիմը կազմված է հայ և ֆրանսիացի ինժեներներից, և այն նրանց համատեղ ջանքերի արդյունքն է: Մենք մեծ խմբի մասն ենք կազմում, եւ T.I.GRA.N-ի սկզբունքն ապագայում կօգտագործվի այլ վայրերում բջջային ցանցերի կառուցման ժամանակ: Orange Armenia-ն իսկապես հպարտ է այս ներդրման համար», - ասաց Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան:
Նախագիծը ծնվել է անցյալ տարի, եւ առաջին T.I.GRA.N աշտարակը տեղադրվել է 2009թ. հունիսին: Մինչ օրս արդեն կառուցվել է ավելի քան 100 աշտարակ այս նոր սկզբունքով:

14:34 | 12.05.10 | News | 3208
Yerevan/Mediamax/. The project “T.I.GR.A.N” (Tower InterGRated Armenian Network) of Orange Armenia has been rewarded by the France Telecom Group for innovation during the award ceremony 2010 in Paris.
Mediamax was informed in the press service of Orange Armenia that the project allows building mobile networks with much less costs and time.
The innovation of TIGRAN consists in the structure of the site: the equipments are installed directly on a platform inside the tower. This new concept allows optimizing GSM Greenfield site design: space, construction time and costs.
“I am happy to manage this team, which is motivated and full of new ideas. The TIGRAN team consists of Armenian and French engineers, and that’s the result of their joint research. We are a part of a big Group, and this idea will be used in the future during other network roll-out projects. Orange Armenia is really proud for this contribution”, said Bruno Duthoit, CEO of Orange Armenia.
The project was born last year and the first TIGRAN tower was installed in June 2009. As of today, more than 100 towers have been built with this new principle.