16:47 | 01.12.10 | Նորություններ | 4533
Երեւան/Մեդիամաքս/. «ԱրմենՏել» ընկերությունը (Beeline ապրանքանիշ) հովանավորում է Տիգրան Մեծի 2150-ամյակին նվիրված` ճանաչված նկարիչների աշխատանքների ցուցահանդեսը:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել են ընկերության մամուլի ծառայությունում, ցուցահանդեսը բացվել է դեկտեմբերի 1-ին Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում: Այն առաջինն է  հոբելյանական միջոցառումների շարքում, որտեղ ներկայացված են նաեւ Տիգրանակերտի պեղումների ժամանակ հայտնաբերված նմուշները: Ցուցահանդեսի ավարտին կտպագրվի պատկերագիրք, որում Ազգային պատկերասրահում ցուցադրված ստեղծագործությունների վերատպումներից բացի կներառվեն նաեւ Տիգրան Մեծի կյանքին եւ գործունեությանը նվիրված գիտահանրամատչելի հոդվածներ եւ փաստաթղթեր հայերեն, ռուսերեն եւ անգլերեն լեզուներով:
«Իմ կարծիքով, այսօր հատկապես կարեւոր է պահպանել Հայոց մեծ թագավորի հիշատակը եւ ապահովել ազգային ավանդույթների փոխանցումը սերնդեսերունդ: Մենք ուրախ ենք սատարել նման նախագծերը, քանի որ հայ ժողովրդի մշակութային ժառանգության պահպանումը կարեւոր տեղ է զբաղեցնում «ԱրմենՏել» ընկերության սոցիալական ծրագրերում, որոնք իրականացվում են «Հանուն պայծառ ապագայի» կարգախոսի ներքո», - նշել է «ԱրմենՏել» ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչներն են Արարատյան Հայրապետական թեմը, Աշխարհի հայ նկարիչների միավորումը, Հայաստանի Ազգային Պատկերասրահը եւ Ազգային Գեղագիտության կենտրոնը: Տիգրան Մեծի 2150-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների թվում են նաեւ նրա մասին վավերագրական ֆիլմի ցուցադրությունը եւ երիտասարդ նկարիչների ստեղծագործությունների ցուցահանդեսը Ազգային Գեղագիտության կենտրոնում:

16:47 | 01.12.10 | Новости | 4592
«АрменТел» спонсирует юбилейные мероприятия, посвященные 2150-летнему юбилею армянского царя Тиграна Великого
Ереван/Медиамакс/. Компания «АрменТел» (торговая марка Beeline) выступила спонсором выставки работ известных армянских художников, посвященной 2150-летию со дня рождения армянского царя Тиграна II Великого.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе компании, выставка открылась 1 декабря 2010 года в Национальной картинной галерее Армении и стала первым событием из цикла мероприятий, приуроченных к юбилею великого армянского правителя. Кроме произведений искусства на выставке представлены экспонаты, обнаруженные археологами при раскопках в Тигранакертe. По итогам выставки будет опубликован каталог, в который кроме репродукций войдут научно-популярные статьи, документы о жизни и деятельности царя Тиграна Великого на армянском, русском и английском языках.
«На мой взгляд, сегодня очень важно сберечь память о великом армянском царе, сохранить преемственность национальных традиций. Мы всегда рады поддержать такого рода проекты, так как содействие передаче культурного наследия армянского народа занимает важное место в социальных проектах компании «АрменТел», - отметил по случаю открытии выставки гендиректор компании Игорь Климко.
Организаторами выставки являются Араратская Патриаршая Епархия, Союз армянских художников мира, Национальная галерея Армении, Музей истории Армении и Национальный центр эстетики Армении. В серию мероприятий, приуроченных 2150-летнему юбилею армянского царя, войдет показ документального фильма о Тигране Великом, а завершится цикл выставкой произведений молодых художников в Национальном центре эстетики Армении.