12:57 | 11.10.16 | Հարցազրույցներ | exclusive 153341
Itel.am-ը Startup Istanbul-ի շրջանակում զրուցել է ամերիկյան ամենահայտնի աքսելերատորներից մեկի` Y Combinator-ի գործընկեր Ադորա Չունգի հետ, որը նաեւ ֆորումի խոսնակներից էր:
Ադորա Չունգը հիմնադրել է Homejoy օնլայն հարթակը, որը հինգ տարում ստացել է $64.2 մլն ներդրում, սակայն հետագայում հանդիպելով խոչընդոտների՝ փակվել է:
-Նկատել եմ, որ հայկական ստարտափների մի մասը պարզապես վախենում է դիմել Y Combinator-ին` դա համարելով շատ լուրջ քայլ: Ի՞նչ կասեք այս առումով:
-Իսկ ինչո՞ւ են վախենում: Մեզ դիմելուց պետք չէ վախենալ: Հայտը լրացնելու գործընթացն ինքնին շատ լավ տարբերակ է՝ ավելի խոր մտածելու սեփական բիզնեսի առանձնահատկությունների մասին: Եթե չփորձեն, երբեք չեն հասնի արդյունքի: Մեր ստարտափների առնվազն 50 տոկոսը գոնե մեկ անգամ մերժվել է նախկինում: Այստեղ համառություն եւ անընդհատ փորձել է պետք: Սա Սիլիկոնյան հովիտ գալու լավ հնարավորություն է, եւ կարծում եմ՝ շատ հայկական ստարտափներ կցանկանան գործել Սիլիկոնյան հովտում:
Ադորա Չունգի հետ զրուցել է Նարինե Դանեղյանը
2016թ. հոկտեմբերի 6-10-ը Հայաստանը ներկայացնող 10 ստարտափների ներկայացուցիչներ հնարավորություն են ունեցել մասնակցելու StartupIstanbul տարածաշրջանային ֆորումին՝ Հանրային լրագրության ակումբի (Հայաստան) եւ ՏԵՊԱՎ հիմնադրամի (Թուրքիա)՝ «Ձեռներեցների փոխայցելություն» նախագծի միջոցով:
«Ձեռներեցների փոխայցելություն» նախագիծը նպատակ ունի համագործակցության նոր հնարավորություններ ստեղծել Հայաստանի եւ Թուրքիայի տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ոլորտի ձեռներեցների, ծրագրավորողների, դիզայներների, վաճառքի մասնագետների, արտադրողների եւ ստարտափների միջեւ:
«Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացին» ծրագիրն իրականացնում է Հայաստանի եւ Թուրքիայի ութ հասարակական կազմակերպություններից բաղկացած կոնսորցիումը` Եվրոպական Միության ֆինանսական աջակցությամբ:

12:57 | 11.10.16 | Interviews | exclusive 153334
Itel.am talked to Y Combinator partner Adora Cheung, one of the forum’s speakers, in the framework of Startup Istanbul.
Adora Cheung founded Homejoy online platform, which received USD 64.2mln investment in five years but was closed later due to certain obstacles.
- I noticed that some Armenian startups are just scared to apply to Y Combinator, considering it a too serious step. What can say about that?
- Why are they scared though? Don’t be afraid to apply to us. Just filling the application is a good idea on its own - to think more thoroughly about the specific features of your business. If they don’t try, they will never get results. At least half of our startups were rejected once or more. Here you need to be obstinate and keep trying. It’s a good opportunity to come to Silicon Valley, and I think that many Armenian startups would like to operate in Silicon Valley.
On October 6-10, 2016 the delegation of 10 startups from Armenia had the opportunity to participate in the Startup Istanbul Regional Forum thanks to the “Exchange of Entrepreneurs” Project of Public Journalist Club (Armenia) and TEPAV Foundation (Turkey).
“Exchange of Entrepreneurs” Project aims on creation of new opportunities for cooperation between Armenian and Turkish entrepreneurs, programmers, designers, sales managers, producers and startups in the information and communication technologies (ICT) sector.
“Support to the Armenia-Turkey Normalization Process” Program is realized by the consortium of eight Armenian and Turkish non-profit organizations with the funding of the European Union.