Երեւանի պետական համալսարանում մեկնարկել է գերհամակարգչի տեղադրման գործընթացը։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է, որ գերհամակարգիչը ձեռք է բերվել կառավարության ֆինանսավորմամբ, այն պարունակում է թվով 64 NVIDIA H100 հաշվողական քարտեր:
Հովհաննես Հովհաննիսյան ասել է, որ Տվյալների մշակման կենտրոնի ստեղծման աշխատանքներն ավարտվել են և մեկնարկել է գերհամակարգչի տեղադրման գործընթացը։
«Գերհամակարգչի տեղակայումը ԵՊՀ-ում կնպաստի բարձրարտադրողական հաշվարկների և արհեստական բանականության ոլորտներում ազգային կարողությունների ձևավորմանը՝ խթանելով գիտական հետազոտությունների զարգացումը, նորարարական ծրագրերի իրականացումը, կրթական գործընթացների արդիականացումը, ինչպես նաև միջհամալսարանական, պետական և մասնավոր հատվածների համագործակցության ընդլայնումը՝ ի նպաստ Հայաստանի Հանրապետության տեխնոլոգիական առաջընթացի», - նշել է ԵՊՀ ռեկտորը:

The installation process of a supercomputer has commenced at Yerevan State University (YSU).
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan announced that the supercomputer was acquired with government funding and is equipped with 64 NVIDIA H100 computing cards.
He noted that the construction of the Data Processing Center has been completed, allowing the installation phase to begin.
“The installation of the supercomputer at YSU will contribute to the development of national capabilities in high-performance computing and artificial intelligence, stimulate scientific research, support the implementation of innovative programs, modernize educational processes, and expand inter-university, public, and private sector cooperation for the technological advancement of the Republic of Armenia,” the YSU rector noted.